به‌طورکلی پایگاهِ داده‌ای به نام ISI وجود دارد که مجلات معتبر علمی با نام‌های مختلف را به‌صورت فهرست‌وار در خود جای می‌دهد.
پایگاه داده به زبان بسیار ساده مجموعه‌ای از اطلاعات را شامل می‌شود.

مثلاً وقتی می‌گوییم ISI یک پایگاه داده است یعنی لیستی از ژورنال‌ها و مجلات علمی دنیا در ISI قرار دارد یا فهرست شده است یا نمایه شده است. در حقیقت ما ژورنالی به نام ISI نداریم بلکه مجموعه‌ای از ژورنال‌ها را داریم که پایگاه داده‌ای به نام ISI را تشکیل داده‌اند. این پایگاه داده دائماً ژورنال‌ها را اعتبار سنجی می‌کند (مهمترین روش اعتبار سنجی آن ایمپکت فاکتور می‌باشد). و اگر ژورنالی ازنظر عملکرد علمی ضعیف باشد یعنی مقالات درون آن اعتبار علمی لازم را نداشته باشند از لیست پایگاه داده ISI  حذف می‌شود.

هر زمان که یک ژورنال شاخص‌های اعتباری لازم را کسب کند می‌تواند دوباره به این لیست بازگردد. به همین دلیل اگر مقاله‌ای در ژورنالی چاپ شود که در لیست پایگاه داده ISI وجود داشته باشد این مقاله در دنیای علم اعتبار علمی بالایی خواهد داشت و اصطلاحاً گفته می‌شود این مقاله یک مقاله ISI است.

اکنون که با مفهوم  مقالات آی اس آی به طور کامل آشنا شدیم مختصری از تاریخچه ایجاد این پایگاه داده را ارائه می‌کنیم:

ISI (موسسه اطلاعات علمی-Institute for Scientific Information)

ISI که مخفف موسسه اطلاعات علمی است، توسط یوجین گارفیلد در سال 1960 تأسیس شد.

این موسسه در سال 1992 توسط موسسه Thomson Scientific & Healthcare خریداری شد. و پس‌ازآن با عنوان تامسون آی اس آی (Thomson ISI ) شناخته شد. و تا سال 2016، بخشی از موسسه Intellectual Property & Science business از زیرمجموعه‌های تامسون رویترز (Thomson Reuters) بود.

زمانی که موسسه Intellectual Property & Science business فروخته شد، نامش به Clarivate Analytics تغییر یافت. در فوریه 2018،  Clarivate اعلام کرد که قصد دارد آی اس آی را دوباره به‌عنوان بخشی از گروه تحقیقات علمی و دانشگاهی خود راه‌اندازی نماید.

یکی دیگر از خدمات موسسه ISI، ارائه پایگاه داده کتابشناسی است. تخصص این پایگاه داده تحلیل و نمایه‌سازی بازدیدها می‌باشد زمینه‌ایی که پیشگام آن گارفیلد بود.

این پایگاه، داده‌های استنادی را که شامل هزاران مجله دانشگاهی، ادامه‌ خدمات نمایه‌سازی مبتنی بر چاپ (که از دیرباز صورت می‌گرفته است) نشریه استنادی علوم(SCI)، همچنین فهرست شاخص استنادی علوم اجتماعی (SSCI) و فهرست استناد هنر و علوم انسانی (AHCI) می شود را ارائه می‌دهد.

پایگاه داده ISI

همه موارد ذکر شده در بالا، از طریق سرویس پایگاه داده ISI در دسترس هستند. پایگاه داده آی اس آی به پژوهشگر این امکان را می‌دهد تا متوجه شود که به چه مقالاتی به‌طور مکرر رفرنس دهی شده است و چه پژوهشگرانی به این مقالات رفرنس داده‌اند.
این پایگاه داده، برخی از عوامل تاثرگذاری (Impact Factor) آکادمیک مقالاتی را که در آن نمایه شده‌اند ارائه می‌دهد و ممکن است با در معرض قرار دادن آن‌ها و ایجاد یک برچسب کیفیت، ایمپکت (تأثیر) آن‌ها را افزایش دهد. برخی شواهد نشان می‌دهد که وجود مقالات در این پایگاه داده، می‌تواند تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مقاله را دو برابر کند.
پایگاه داده ISI همچنین گزارشات استنادی ژورنال را به‌طور سالانه منتشر می‌کند که فاکتور تأثیرگذاری (impact factor) را برای هر مجله‌ای که آن را دنبال می‌کند فهرست می‌نماید.

گزارشات استنادی ژورنال یعنی گزارش‌های مربوط به تعداد رفرنس دهی به مقالات موجود در یک ژورنال در یک بازه زمانی مشخص.

در میان جوامع علمی، عوامل تأثیرگذاری (ایمپکت فاکتور) نقش بزرگ و درعین‌حال بحث‌برانگیزی را در تعیین میزان برجسته بودن نقش علمی یک مجله دارد.

به طور کلی لیستی بالغ‌بر 14000 ژورنال توسط موسسه آی اس آی نمایه می‌شود. این لیست علاوه بر ژورنال‌های علمی، حدود 1100 ژورنال مربوط به رشته‌های انسانی و هنر را شامل می‌شود. فهرست‌بندی براساس شاخص انتخاب انتشار بوده که شاخص کیفیت و تأثیرگذاری ژورنال است.