به طور کلی، هدف یک نویسنده و پژوهشگر که یک مقاله علمی را به یک مجله ارسال می‌کند، گرفتن اکسپت مقاله از مجله است تا مقاله در آن مجله چاپ شود. در ادامه نکات مربوط به ارسال مقاله به مجله و نامه پذیرش مقاله را بیان می‌کنیم.

ارسال مقاله به مجله

بعد از این که مقاله به مجله ارسال شد، سردبیر مجله فقط با نویسنده مسئول مقاله تبادل ایمیل می‌کنند نه با نویسندگان دیگر مقاله. نویسنده مسئول تنها فردی است که با مجله مکاتبه می‌کند. اگر سابمیت مقاله به صورت آنلاین باشد، حتماً در فرآیند ارسال مقاله، آدرس ایمیل نویسنده مسئول پرسیده می‌شود. در غیر این صورت اگر سابمیت مقاله به مجله از طریق ایمیل امکان‌پذیر باشد، باید مقاله با ایمیل نویسنده مسئول به ادیتور مجله فرستاده شود. بعد از این که مقاله سابمیت شد، داوران و ادیتور مجله تنها از طریق این ایمیل با نویسندگان مقاله ارتباط برقرار می‌کنند. به عبارتی اگر مقاله اکسپت شود، ریجکت شود و یا نیاز به اصلاحاتی داشته باشد، سردبیر مجله نتیجه داوری مقاله را تنها به ایمیل نویسنده مسئول مقاله ارسال می‌کند. و این وظیفه نویسنده مسئول است که پیام‌های داوران مقاله را به سایر نویسندگان مقاله منتقل کند.

نامه اکسپت مقاله چیست؟

نامه اکسپت یک قرارداد و یا توافقنامه بین مجله و نویسنده است. بعد از صدور نامه اکسپت، هر دو طرف یعنی نویسنده و مجله، تعهداتی را قبول می‌کنند. در واقع نویسنده تعهد می‌دهد که مقاله را به‌هیچ‌وجه در مجله‌ای دیگر چاپ نشده و چاپ نخواهد کرد. سردبیر مجله هم تعهد می‌کند که این مقاله را منتشر کند. این تعهد اخلاقی و قانونی است، زیرا نامه اکسپت یک قرارداد ضمنی است. توجه کنید که بعد از دریافت نامه اکسپت از ژورنال، ضرورتی ندارد که نویسنده مسئول مقاله به ادیتور مجله نامه تشکر بنویسد.

برای مشاهده نمونه‌هایی از نامه اکسپت مقاله از ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی به سایت متفکران sharifyar.org مراجعه کنید. در قسمت پایین سایت چند نمونه از نامه‌های اکسپت مقالات از ژورنال‌های مختلف به نمایش گذاشته شده است.

بعد از گرفتن نامه اکسپت

شما می‌توانید بعد از گرفتن نامه اکسپت، مقاله را تغییر دهید ولی این تغییرات باید جزیی باشند. در واقع، شما مجاز نیستید تا محتوای علمی مقاله را تغییر دهید. شما اجازه ندارید به طور کامل عنوان مقاله را تغییر دهید یا تغییرات قابل توجهی در بخش چکیده و نتیجه‌گیری ایجاد کنید. تمام تغییراتی که شما مجاز به انجام آن هستید مربوط به دستور زبان، تصحیح معادلات، جداول و ارقام است. اگر می‌خواهید تغییرات قابل‌توجهی در محتوا مقاله ایجاد کنید، باید آن را تحت عنوان مقاله‌ای جدید به مجله ارسال کنید.