تبدیل پایان نامه به مقاله

چگونگی تبدیل پایان‌نامه به مقاله

تبدیل پایان نامه به مقاله : در دورانِ تحصیل، اولین مقطعی که با نوشتن و ارائه یک پایان نامه روبه رو می شویم، مقطع کارشناسی ارشد است. نوشتنِ پایان نامه ی تحصیلی با موضوع و محتوای غیر تکراری و در سطح حرفه ای، تبدیل پایان‌نامه به مقاله، اولین قدم برای یادگیری تحقیق و پژوهش و شرط لازم برای فارغ التحصیل شدن از این مقطع می باشد.

بعد از مقطع کارشناسی، دانشجویان واردِ مقطع کارشناسی ارشد شده و در این مقطع عموما سه ترم، معادل یک سال و نیم را صرف گذراندن واحد های درسی می کنند؛ سپس در آخرین ترم، ملزم به نگارش و ارائه ی پایان نامه و یا تبدیل پایان‌نامه به مقاله می شوند.

شاید یکی از حساس ترین دورانِ تحصیلی هر فرد، دورانِ نوشتنِ پایان نامه باشد. پایان نامه، کاری پژوهشی، جدید و منحصر به فرد است و دانشجو طیِ مدت زمان محدودی باید آماده ی ارائه و دفاع از آن باشد.

چرا تبدیل پایان‌نامه به مقاله اهمیت دارد؟

اهمیت تبدیل پایان‌نامه به مقاله از آنجا نشات می گیرد که شرط ورود و پذیرش در مقطعِ دکتری در بسیاری از دانشگاه های داخل و خارج از کشور، نگارش یک یا چند مقاله در رشته ی تخصصی دانشجو باشد.

همچنین در بسیاری از رشته های تحصیلی و دانشگاه ها، گرفتنِ نمره ی کامل برای پایان نامه و یا محاسبه ی آن از نمره ی کامل، ملزم نوشتنِ مقاله و یا به عبارتی تبدیل پایان نامه به مقاله است. حال تبدیل پایان نامه به مقاله چگونه است؟ این دو چه تفاوت و چه اشتراکی با هم دارند و چگونه می توان از پایان نامه ی خود مقاله بنویسیم؟

برای تبدیل پایان‌نامه به مقاله، موضوع و محتوای مقاله ی شما از پایان نامه ی تحصیلی شما گرفته می شود با این تفاوت که مقاله کوتاه تر است و به قسمت خاصی از پایان نامه ی تحصیلی شما می پردازد.

از این رو گاهی می توان از یک پایان نامه، چندین مقاله استخراج کرد. اما مقاله تفاوت هایی اساسی با پایان نامه ی تحصیلی نیز دارد. برای مثال، مقاله به هیچ عنوان متن کپی شده از پایان نامه ی شما نیست. طبیعیست که عنوان مقاله با عنوان پایان نامه متفاوت خواهد بود.

باید توجه داشت برای تبدیل پایان‌نامه به مقاله صرفا نوشتن مقاله تضمین کننده ی موفقیت در این امر نیست. محتوای مقاله وهمچنین پذیرش و چاپِ آن توسط مجلاتِ معتبر، نشان دهنده ی کاری با ارزش و قابل قبول برای مراکز تحصیلی و دانشگاهاست.