چکیده مقاله

چکیده اولین چیزی است که خوانندگان مقاله شما آن را می‌بینند. همچنین اولین تأثیرگذاری را بر سردبیرانی دارد که مقاله شما را می‌خوانند. یک چکیده خوب و کامل خوانندگان را متوجه می‌سازد که تحقیق شما درچه موردی است، چه کارهایی انجام داده‌اید، چرا این تحقیق را انجام داده‌اید و به چه نتایجی دست‌یافته‌اید. یک چکیده خوب باعث می‌شود تا افراد ادامه مقاله را نیز مطالعه کنند. و این کار شانس اینکه مقاله شما در ذهن افراد بیشتری باقی بماند را افزایش می‌دهد و این اتفاق به این معنی است که احتمال استفاده از مقاله‌تان در تحقیقات آن‌ها افزایش یافته و سایتیشن مقاله‌تان بیشتر می‌شود. اگر پیام شما در چکیده واضح باشد احتمال اینکه دیگران آن را به ذهن بسپارند و در کار تحقیقی خود (حتی یک سال بعد) به آن رجوع کنند زیاد است. چکیده مقالات برای ژورنال‌های مختلف کمی متفاوت است. بسیار مهم است که شما بخش “دستورالعمل برای نویسندگان” را در سایت ژورنال موردنظر خود مطالعه کنید تا چکیده‌ای مناسب آن ژورنال نگارش کنید.

برخی از چکیده‌ها را می‌توان توصیفی نامید. این چکیده‌ها، اطلاعات پس‌زمینه را ارائه می‌دهند و بخش مربوط به بحث‌ به‌طور خلاصه در چکیده آورده می‌شود. این چکیده‌ها همانند تریلر فیلم‌ها هستند. آن‌ها به‌اندازه کافی همه‌ی آنچه را که نیاز است تا خواننده ترغیب شود به خواندن مقاله ارائه می‌دهند. اما همه‌چیز را کامل نمی‌گویند. آن‌ها اغلب بخش نهایی پیام را نمی‌دهند. بلکه با جملاتی مانند:” پیامد و نتیجه‌گیری این یافته‌ها برای توسعه سیاسی موردبحث قرار گرفت” چکیده را تمام می‌کنند. در برخی از رشته‌ها از این سبک نگارش چکیده بسیار استفاده می‌شود. اما این روش چندان جالب نیست. زیرا اگر تحقیق شما، پیامدها و نتیجه‌گیری‌های مهم و تأثیرگذاری داشته باشد، بهتر است این نتایج و پیامدها در چکیده نوشته شود. مگر آنکه به دلیل فرمت ژورنال موردنظرتان مجبور باشید از قالب چکیده‌های توصیفی استفاده کنید.

چکیده مناسب باید این اطلاعات را ارائه دهد:

چه‌کاری شما انجام داده‌اید؟

چرا این کار را انجام داده‌اید؟

به چه نتایج و یافته‌هایی رسیده‌اید؟

این پژوهش در آینده چه پیامدهایی خواهد داشت؟

چکیده خوب باید به‌طور کامل چارچوب مقاله را از انگیزه نگارش آن تا پیامدها و نتیجه‌گیری نهایی بازتاب دهد. درنتیجه برای نمونه جمله آخر چکیده باید این‌گونه باشد: بر اساس یافته‌ها پیشنهاد می‌کنیم که یک رویکرد مشارکتی‌تر نیاز است برای توسعه پذیرش شهروندی جهت اصلاحات پیشنهادشده  برای سیاست آب ….”

این نه‌تنها به شما می‌گوید که پیامدهای سیاسی وجود دارد بلکه به شما می‌گوید که چه پیامدهای سیاسی وجود دارد (البته به‌اختصار). مثلاً در این مورد این پیامد ” نیاز به مشارکت شهروندان” است.

تعداد کلمات چکیده‌ها نیز متفاوت است. مثلاً برخی ژورنال‌ها حداکثر 120 لغت برای چکیده قرار می‌دهند درحالی‌که برخی دیگر بالاتر از 400 لغت را مجاز می‌دانند. البته طولانی بودن چکیده لزوماً به معنای خوب و کامل بودن آن نیست.

هرچند چکیده مقالات (abstract) در ژورنال‌های مختلف باهم متفاوت هستند. اما همه‌ی چکیده‌ها تقریباً 4بخش اساسی را شامل شوند:

 

چکیده زیر را در نظر بگیرید:

چکیده

عنوان این مقاله ” تأثیر eWOM در رسانه‌های اجتماعی بر اهداف خرید مصرف‌کننده ” است. (برای ترجمه حتی می‌توانید از گوگل ترنسلیت نیز استفاده کنید.)

هدف اصلی

معمولاً اولین بحثی که در چکیده مطرح می‌شود هدف تحقیق است. (هایلایت زرد) در بیشتر مقالات جمله شروع برای بیان هدف مقاله به این صورت است:

The aim of this study is to examine

 In this paper we examine how

The purpose of this exploratory study is to determine

The aim of this article is intended to

In this paper, we investigate the effects

In this research, …

The current research applies a

روش تحقیق

مسئله و مشکل اصلی که قرار است بررسی شود چیست؟ چرا شما قرار است این پژوهش را انجام دهید؟ چند جمله اول چکیده باید به بیان مسئله‌ای که شما در این تحقیق به دنبال حل ان هستید بپردازد و انگیزه و اساس شروع کار تحقیقی را شرح دهد. مسئله یا مشکل تحقیق می‌تواند یک سؤال باشد یا یک شکاف در توجه انتقادی به یک متن یا یک نگرانی اجتماعی و … هدف تحقیق شما حل کردن این مسئله یا افزودن درک دیگر محققان رشته‌تان نسبت به این مسئله است.

مورد بعدی که باید در چکیده به آن توجه شود روش تحقیق (همچنین جامعه آماری و نمونه) است. (هایلایت سبز) در این مقاله از روش معادلات ساختاری استفاده شده است و جامعه آماری آن نیز 384 نفر از دانشجویانی هستند که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

این بخش باید توضیح دهد که چگونه شما این مشکل یا مسئله را حل می‌کنید. برای کارهای تحقیقی رشته‌های مربوط به علوم سخت (مانند فیزیک و شیمی و …) یا علوم اجتماعی، این بخش شامل توصیف دقیقی از فرآیندی است که طی آن شما تحقیقتان را انجام داده‌اید.

یافته‌ها

قسمت بعدی، یافته‌ها می‌باشد. (هایلایت آبی) که معمولاً با لغت results آغاز می‌شود. منظور از یافته‌ها همان داده‌های تحقیق است که تجزیه‌وتحلیل می‌شوند و در پایان‌نامه فصل چهارم را تشکیل می‌دهند.

نتیجه‌گیری

چه چیزی یاد گرفته‌اید؟

چکیده معمولاً بابیان تأثیرگذاری تحقیق بر حوزه تحقیق به پایان می‌رسد. شما باید خوانندگان را متقاعد کنید که تحقیقتان جذاب بوده و ارزش بررسی را دارد.

در این بخش شما باید در خصوص نتیجه‌ای که از تحقیق به‌دست‌آمده صحبت کنید.