خدمات در حوزه چاپ مقالات

چاپ مقاله در حقیقت به فرآیندی گفته می شود که طی آن پژوهشگر با تکیه بر علم خود و نویسندگان همکار اقدام به ریسرچ در یک موضوع خاص با نوآوری منحصر به فرد می کند و ضمن نگارش تحقیق صورت گرفته در قالب فرمت مقاله، اقدام به ارسال یا سابمیت مقاله به کنفرانس ا مجله متناسب با موضوع موردنظر می کند تا بعد از بررسی توسط داوران و با تایید ادیتور یا سردبیر مجله مقاله پذیرش یا اکسپت و سپس چاپ یا پابلیش شود.

چاپ برای مقاله کنفرانسی

چاپ برای مقاله در کنفرانس ها یا همایش های ملی یا بین المللی می تواند ضمن یکسو کردن تحقیقات پژوهشگران، نتایج کار آنها را به صورت عملی در اختیار صنعتگران قرار دهد تا ادامه کار آنها در زندگی مردم عادی مشهود شود. البته چاپ یک مقاله در کنفرانس ها از نظر علمی کیفیت پایین تری نسبت به مجلات ژورنالی دارد.

چاپ برای مقاله ژورنالی

چاپ یک مقاله در مجله بسته به نوع مجله دارای اهمیت است. اینکه ژورنال یا مجله موردنظر در کجا ایندکس شده است سبب می شود کیقیت مقاله چاپ شده از اهمیت بالا یا پایینی برخوردار باشد. ایندکس های مختلفی وجود دارد که از جمله آن می توان به مجله علمی تخصصی، علمی ترویجی، علمی پژوهشی، کشورهای جهان اسلام (ISC)، اسکوپوس، پابمد، ISI و … اشاره کرد.

چاپ برای مقاله ISI

مقالات چاپ شده در مجلات ISI دارای بالاترین کیفیت ممکن در بین سایر نشریه ها می باشند و دارای اهمیت و امتیاز ویژه ای برای مصاحبه ها یا ارتقای شغلی و تحصیلی می باشند. البته در بین مجلات ISI تفاوت زیادی دیده می شود و عوامل مختلفی در انتخاب مجله موردنظر تاثیر می گذارد. از جمله این عوامل می توان به پابلیشر آن مجله، تیم ادیتوری، تخصصی بودن مجله در یک موضوع خاص، ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور و درجه کیفیت یا کوالیتی آن مجله نام برد.

ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر در چاپ مقاله

ایمپکت فاکتور یک مجله ISI نمایانگر کیفیت مجلات می باشد. این ضریب هر چه بیشتر باشد کیفیت ژورنال بیشتر است. البته در رشته های مختلف مقدار این ضریب متفاوت است. به طور مثال ایمپکت مجلات پزشکی دارای رنج بالاتری نسبت به مجلات فنی و مهندسی است. دلیل این امر پیشینه طولانی تر علم و مجلات پزشکی می باشد.

مجلات ISI که دارای ضریب تاثیر صفر می باشند از درجه اهمیت کمتری برخوردارند و در مصاحبه ها و موارد مشابه کمتر دیده می شوند. ایمپکت فکتور یا ضریب تاثیر انواع مختلفی دارد. نویسندگان باید دقت داشته باشند ضریب تاثیری که دارای اهمیت می باشد همان ایمپکت JCR می باشد و ایمپکت های معرفی شده از جمله گلوبال یا یونیورسال معیار مهمی نمی باشد.

متاسفانه برخی از موسسات به دلیل عدم آشنایی با مجلات اقدام به چاپ نتایج تحقیقاتی پژوهشگران در مجلات پولی و در کشورهای هند، اروپای شرقی و … می کنند که این مجلات دارای ایمپکت صفر می باشند و با وجود اینکه در تامسون رویترز نمایه شده اند هنوز از طرف این موسسه تایید نشده اند.

تیم تخصصی علمی پژوهشی متفکران با مجلات مورد تایید وزارت علوم که دارای ایمپکت بالا می باشد کار می کند و توانسته است مقالات پژوهشگران را برای چاپ در این مجلات آموزش و مشاوره دهد.