مقالات کنفرانسی

چاپ مقاله در کنفرانس یا مجله یک فعالیت مهم در جامعه دانشگاهی است. اگر نمی‌دانید که چگونه مقاله کنفرانسی بنویسید، این مطلب را بخوانید. تمرکز ما در این مطلب توضیح فرآیند چاپ مقاله در کنفرانس است.

فرآیند چاپ مقاله در کنفرانس

برای چاپ مقاله در یک کنفرانس داخلی یا خارجی مراحل زیر را انجام دهید:

1.      پیدا کردن موضوع و شروع تحقیقات

اگر می‌خواهید مقاله‌ای نوشته و آن را در یک کنفرانس داخلی و خارجی ارائه دهید، نخست باید یک ایده و موضوع جدید انتخاب کنید. بعد از انتخاب موضوع باید تحقیقات میدانی و کتابخانه‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات انجام شود.

2.      نگارش مقاله کنفرانس

بعد از مطالعه منابع علمی و جمع‌آوری اطلاعات، نگارش بخش‌های مختلف مقاله را شروع کنید. هر مقاله‌ای که شما می‌نویسید، چه مقاله‌ای که برای کنفرانس نوشته می‌شود چه برای یک ژورنال علمی، باید شامل بخش‌هایی با عنوان چکیده، مقدمه، پیشینه تحقیق، رویکرد، مشاهدات و نتایج و نتیجه‌گیری باشد. همچنین شما باید اطلاعات منابع علمی که برای نگارش بخش‌های مختلف مقاله استفاده کرده‌اید را یادداشت کرده و در انتهای مقاله خود ذکر کنید.

3.      جستجوی کنفرانس‌های در حال پذیرش مقاله

به دنبال کنفرانس‌هایی باشید که در رشته و موقعیت جغرافیایی موردنظر شما در حال پذیرش مقاله هستند و یا در چند ماه آینده برگزار خواهند شد. در صفحه ” کنفرانس‌های در حال پذیرش مقاله ” نحوه پیدا کردن کنفرانس‌های داخلی و خارجی توضیح داده شده است. به این صفحه مراجعه کرده تا از کنفرانس‌هایی که در داخل و خارج از کشور در چند ماه و یا در سال آینده برگزار خواهند شد، مطلع شوید.

4.      مراجعه به وب‌سایت کنفرانس‌ها

بعد از انتخاب چند کنفرانس، به وب‌سایت کنفرانس‌ها مراجعه کنید و تاریخ برگزاری کنفرانس و بازه زمانی ارسال مقاله و مدارک خواسته شده را چک کنید.

5.      رعایت فرمت مقاله

مقاله خود را به فرمت وب‌سایت کنفرانس موردنظر خود دربیاورید.

6.      ارسال مقاله به کنفرانس

دستورالعمل بیان شده در وب‌سایت کنفرانس را مطالعه کرده و سپس مقاله خود را به آن کنفرانس ارسال کنید.

7.      داوری مقاله

منتظر نتیجه ارزیابی مقاله و دریافت نظرات داوران کنفرانس باشید.

8.      ثبت‌نام در کنفرانس

بعدازاین که مقاله شما پذیرفته شد، شما باید فرم‌های خاصی را پر کرده و برخی از اسناد را امضا کنید. این روند و این فرم‌ها از کنفرانسی به کنفرانس دیگر متفاوت است. بنابراین این فرم‌ها را تکمیل کرده و هزینه ثبت‌نام را پرداخت کنید و درنهایت ثبت‌نام خود را تایید کنید.

9.      حضور در محل برگزاری کنفرانس

در زمان کنفرانس، به محل برگزاری کنفرانس سفر کنید و مقاله خود را ارائه دهید. ممکن است مقاله شما به‌صورت کنفرانس و یا به‌صورت پوستر پذیرفته شود.

10.  انتشار مقاله به‌صورت آنلاین یا کتبی

چک کنید که مقاله شما به‌صورت آنلاین یا به‌صورت کتبی منتشر شود.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
هزینه نوشتن مقاله کنفرانسی
پذیرش مقاله در کنفرانس‌
چاپ مقاله به‌صورت پوستر یعنی چه؟