پایگاه های h-index

برخی پایگاه‌ها وجود دارند که اچ ایندکس مجلات و پژوهشگران را ارائه می‌دهند. از این رو تمرکز ما در این مطلب معرفی پایگاه‌های ارائه دهنده  h-index است.

در صفحه “اچ ایندکس h-index ” در مورد نحوه محاسبه اچ ایندکس پژوهشگران مختلف به صورت دستی توضیح داده شده است. همچنین در صفحه ” اچ ایندکس ژورنال چیست؟” به طور مفصل توضیح داده شده است که چگونه h-index مجلات مختلف را محاسبه کنیم. اما در روش‌هایی که در این صفحات بیان شده، یک محدودیت وجود دارد و آن این است که شما باید تعداد مقالات و تعداد دقیق سایتیشن هر یک از آن مقالات را بدانید. مثلاً فرض کنید که ما می‌خواهیم اچ ایندکس استاد خود را بدانیم؛ ما که نمی‌دانیم وی چند مقاله  دارد و چند مقاله به مقالات او ارجاع داده‌اند. در این مواقع باید به پایگاه‌های ارائه دهنده  h-index مراجعه کنیم.

نحوه یافتن h index

پایگاه‌های ارائه دهنده  h-index عبارتند از:

  • Google Scholar
  • Publish or Perish
  • Scopus

حال در مورد هریک به طور مختصر توضیح می‌دهیم.

1.      مشاهده h-index پژوهشگران در Google Scholar

Google Scholar برای محققان و نویسندگان مقالاتی که در این سایت پروفایل ایجاد کردند، شاخص h-index را نشان می‌دهد.

2.      Publish or Perish

Publish or Perish یک برنامه نرم افزاری است که سایتیشن‌ها و استنادات تحصیلی را از Google Scholar بازیابی و تحلیل می‌کند و h index را ارائه می‌دهد. افرادی که در گوگل اسکولار پروفایل ندارند بهتر است از این نرم‌افزار استفاده کنند. برای دانلود این نرم افزار روی عبارت ” نرم افزار Publish or Perish برای ویندوز” کلیک کنید.

3.      Scopus

Scopus امکان ردیابی استنادی را فراهم می‌کند.   برای مشاهده اچ ایندکس هر محقق و پژوهشگری، به آدرس اینترنتی https://www.scopus.com/freelookup/form/author.uri مراجعه کنید. در این صورت شما با صفحه‌ای مشابه شکل زیر مواجه می‌شوید. در قسمت‌های مشخص شده اطلاعات پژوهشگر موردنظر خود را (نام خانوادگی، نام و دانشگاهی که فرد پژوهشگر در حال حاضر در آن دانشگاه مشغول به تحصیل است و یا در آن دانشگاه تدریس می‌کند) تایپ کنید و در انتها روی عبارت “show exact matches only” در سمت راست، کلیک کنید.

مشاهده h-index پژوهشگران

سپس روی نام محقق موردنظر خود کلیک کنید.

مشاهده h-index پژوهشگران

در این صورت شما می‌توانید h index و زمینه کاری پژوهشگر را مشاهده کنید. همچنین در این صفحه یک نموداری نشان داده می‌شود که در آن تعداد مقالات محقق در سال‌های مختلف و این که در هر سال چند بار به آن مقاله ارجاع داده شده را می‌توان مشاهده کرد.

مشاهده h-index پژوهشگران

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشتن دیدگاه