ویرایش پایان نامه با ویراستیار

یکی از مسائلی که دانشجویان در نگارش پایان‌نامه و مقاله با آن مواجه می‌شوند ویرایش متن پس از اتمام کار است. هنگامی‌که شما متنی را تایپ می‌کنید شاید هم‌زمان نتوانید نکات نگارشی را در آن لحاظ نمایید. از سوی دیگر متونی مانند پایان‌نامه‌ها بسیار طولانی هستند و ویرایش آن‌ها سخت و وقت‌گیر خواهد بود. استفاده از افزونه ویراستیار ، سرعت ویرایش و اصلاح کلمات را به طرز محسوسی افزایش می‌دهد و خطاهای نگارشی را کاهش می‌دهد.

این افزونه برای آفیس وورد بوده و پس از نصب در محیط وورد ظاهر می‌شود. برای دانلود این افزونه می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

Virastyar.ir

کار با این افزونه بسیار ساده است. مکان‌نما را به ابتدای متن برده و گزینه ویراستاری را کلیک کنید. در کادر بازشده، در قسمت بالا، بخشی از متن که در حال ویرایش است ظاهر می‌شود و لغتی که قرار است ویرایش شود با هایلایت زرد نمایش داده می‌شود. در پایین لغاتی برای جایگزینی با آن پیشنهاد می‌شود. یکی را انتخاب کرده و گزینه “تغییر” را بزنید. درصورتی‌که تمایلی به تغییر لغت مربوطه نداشته باشید کافی است گزینه “نادیده‌گیری” را از بالا بزنید.

ویراستیار

 

توجه داشته باشید که گاهی اوقات لغاتی در متن وجود دارد که در دیتابیس این افزونه وجود ندارد و به همین دلیل این لغات را به‌عنوان لغاتی که باید تصحیح شوند در نظر می‌گیرد. هنگامی‌که شما در حال ویرایش متن هستید و برای همه لغات، گزینه تغییر را به‌صورت متوالی و پشت سر هم کلیک می‌کنید ممکن است دراین‌بین لغاتی هم تغییر کنند که نباید تغییر کنند. مثلاً اسم افراد یا لغاتی که در فرهنگ لغات فارسی (طبق مصوبات فرهنگستان لغت فارسی!) صحیح نیستند و از نظر این افزونه باید تغییر کنند. مثلاً در جمله “یکی از فاکتورهای مهم در تغییر سبک زندگی…” پیشنهاد ویراستیار به‌جای “فاکتور” کلمه “برگ خرید” است. حال فرض کنید جمله به “یکی از برگ خریدهای مهم در تغییر سبک زندگی..” تبدیل شود. به همین دلیل باید در استفاده از این افزونه دقت کنید و پس از اتمام کار حتماً چندین بار متن را بخوانید.

اگر بخواهید از امکانات نشانه‌گذاری استفاده نمایید از گزینه “نشانه‌گذاری” که در کنار گزینه “ویراستاری” است می‌توانید استفاده کنید. روش کار دقیقاً مشابه با گزینه “ویراستاری” است.

گزینه‌های دیگری مانند “اعداد” و “تاریخ” وجود دارد که می‌توانید برای تصحیح این موارد از آن‌ها استفاده کنید. اما پیشنهاد ما این است که تنها از گزینه ویراستاری استفاده نمایید.

 

2 دیدگاه

  1. آیا ویراستیار با ورد 2016 هماهنگی دارد؟

  2. نه ظاهراً با نسخه‌های جدید ورد سازگار نیست. یه نرم‌افزار دیگه هست پاک‌نویس. تقریباً مثل همونه.

دیدگاه ها بسته شده است.