پژوهشگران، دانشجویان و محققان از مقاله‌های علمی محققان دیگر برای انجام پژوهش خود استفاده کرده و در بیشتر موارد براساس داده‌های بیان شده در آن مقالات، پروژه خود را جلو می‌برند. پس هنگام جستجوی کلمه کلیدی در اینترنت و پایگاه داده‌ها، باید مقالات معتبر را مطالعه کنند تا تحقیقاتشان براساس اطلاعات قابل اعتماد باشد.

اگرچه راهی برای دانستن این که آیا مقاله 100 درصد معتبر و دقیق است، وجود ندارد؛ اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توان اعتبار کلی یک مقاله را ارزیابی کرد.

روش‌های ارزیابی اعتبار مقالات

بخش پیشینه تحقیق از مهم‌ترین بخش‌های هر پایان نامه و مقاله‌ای است. برای نوشتن این بخش باید از پژوهش‌ها و مقالات معتبر استفاده کرد.

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد وقتی که می‌خواهید پیشینه تحقیق پایان نامه و یا مقاله‌ خود را بنویسید، عنوان و یا کلمات کلیدی موضوع خود را در اینترنت جستجو کرده و با تعداد زیادی مقاله مواجه شده‌اید. سوالی که در این بین پیش می‌آید این است که کدام مقاله را برای نگارش پیشینه تحقیق خود استفاده کنم؟ در پاسخ باید گفت که مقالات معتبر.

اگر نمی‌دانید که چگونه مقالات معتبر را تشخیص دهید، این مطلب را بخوانید. در این مطلب معیارهای ارزیابی مقالات ارائه شده است. این معیارها عبارتند از:

1.      بررسی مجله‌ای که مقاله در آن چاپ شده

مجله‌ای که مقاله در آن منتشر شده را بررسی کنید. مجلات علمی پییر ریویو (Peer review) که شامل فرآیند داوری تخصصی هستند و همچنین مجلات با ضریب تاثیر بالا از جمله مجلات معتبر بوده و مکان‌های عالی برای یافتن مقالات علمی معتبر هستند. زیرا در مجلات علمی پییر ریویو، محتوا مقالات توسط داوران بررسی شده و پس از تایید افراد متخصص، این مقالات در مجلات منتشر شده است.

2.      توجه به زمان چاپ مقاله

هنگامی که مقالات مختلف را بررسی می‌کنید، جدیدترین مقالات را انتخاب کنید. گاهی اوقات یافته‌های به دست آمده قدیمی شده و دیگر دقیق و معتبر نیستند.

3.      بررسی مراجع بیان شده در داخل و انتهای مقاله

مقالات معتبر شامل مراجع در داخل متن و در انتهای مقاله هستند. آیا نویسنده برای بیان اظهارات و حقایق در داخل متن از منابع علمی معتبر و قابل اطمینان استفاده کرده است؟ یکی دو مورد از مراجع بیان شده در مقاله را بررسی کرده و چک کنید که آیا حقایق ارجاع داده شده به مقاله دیگر با اطلاعات آن مقاله تطابق دارد یا نه.

4.      بررسی مشخصات و افیلیشن نویسنده

چک کنید که نویسنده مقاله، در آن موضوع به اندازه کافی تخصص داشته باشد. اگر نویسنده مقاله را نمی‌شناسید، در گوگل در مورد نویسنده جستجو کنید.

5.      بررسی اطلاعات بیان شده در مقاله

صحت اطلاعات بیان شده در مقاله را مورد بررسی قرار دهید. برای این کار یک مقاله معتبر دیگری را پیدا کرده و بررسی کنید که حقایق و نتایج بیان شده در هر دو مقاله هم‌سو و در یک راستا باشند. اگر تناقضی بین اطلاعات هر دو مقاله وجود داشت باید به اعتبار یکی از مقالات شک کرد.

مطالب مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
چگونه پیشینه تحقیق مقاله را بنویسیم؟
چگونه پیشینه تحقیق پایان نامه را بنویسیم؟
نحوه دانلود رایگان مقاله
نحوه دانلود رایگان متن کامل پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشتن دیدگاه