فروش مقاله

فروش مقاله یک کار کاملاً غیرقانونی است. در همه جای دنیا افرادی وجود دارند که برای رزومه خود نیاز به چاپ مقاله در ژورنال‌های معتبر دارند. درحالی‌که وقت و دانش کافی برای این کار را ندارند. از سوی دیگر افرادی نیز وجود دارند که وقت و دانش این کار را دارند و با فروش مقالات خود کسب درآمد می‌کنند. البته این کار همواره نکوهیده بوده و از طرف مجامع علمی با انتقادات شدیدی مواجه می‌شود. زیرا منطق کار این است که یک پژوهشگر، خود دست به تحقیق زده و حاصل یافته‌های خود را عرضه نماید.

در ایران نیز مؤسساتی وجود دارند که خدمات مربوط به نگارش، چاپ و فروش مقاله را انجام می‌دهند. فارغ از انتقادها و مخالفت‌های موجود، این کار به چند روش انجام می‌شود:

نگارش مقاله:

برخی از مؤسسات با اخذ مبالغی اقدام به نگارش مقاله می‌نمایند. در این حالت شما می‌توانید عنوان مقاله را تعیین کنید. پس از آن تمام کارها به عهده موسسه می‌باشد. اگر تمایل به چاپ مقاله نیز داشته باشید. موسسه مراحل بعدی یعنی ترجمه و سابمیت مقاله را نیز انجام می‌دهد.

استخراج مقاله از پایان‌نامه:

این کار ساده‌ترین کار در نگارش یک مقاله است. زیرا شما قرار است مطالب موجود در یک پایان‌نامه را به‌صورت اختصار در یک مقاله بگنجانید. البته برای انجام این کار باید با چارچوب مقاله آشنا باشید. برخی از افراد این کار را به مؤسسات واگذار می‌کنند. از یک پایان‌نامه دو مقاله می‌توانید استخراج کنید. معمولاً یک مقاله مروری و یک مقاله علمی پژوهشی با عناوین متفاوت.

چاپ مقاله:

گاهی اوقات ممکن است شما مقاله‌ای را نگارش کرده باشید اما توانایی چاپ آن‌را نداشته باشید. البته هر شخصی می‌تواند مقاله خود را به ژورنال مورد نظر ارسال نماید. اما ترجمه صحیح مقاله، پیدا کردن ژورنال معتبر و مرتبط و توانایی مکاتبه به زبان انگلیسی و مراحل دیگر مربوط به چاپ مقاله، پروسه‌ای است که شاید هر شخصی از عهده آن برنیاید. برخی از مؤسسات در قبال وجهی که دریافت می‌کنند اقدام به چاپ مقاله شما می‌نمایند. این کار غیرقانونی نیست. به شرطی که مراحل عادلانه داوری طی شود و مقاله در یک ژورنال معتبر چاپ شود. گاهی اوقات نیز هزینه‌ای که شما پرداخت می‌کنید صرفاً به دلیل تسریع فرآیند داوری است.

فروش مقاله:

افرادی وجود دارند که دانش و توانایی نگارش مقالات را دارند و مقالاتی را نگارش می‌کنند و به ژورنال‌ها ارسال می‌نمایند. مثلاً فرض کنید رشته شما بازاریابی است و مقالاتی را با عنوان‌های مرتبط با بازاریابی نوشته‌اید. و می‌خواهید آن‌ها را در ژورنال‌هایی به چاپ برسانید. می‌توانید قبل از سابمیت، اقدام به فروش مقاله خود نمایید و نام افرادی را حتی بعد از نام خود در مقاله بیاورید که ابداً دخالتی در نگارش مقاله نداشته‌اند. این کار کاملاً غیرقانونی است. معمولاً این کار را افراد و نه مؤسسات انجام می‌دهند.