سفارش نوشتن مقاله

در این مطلب قرار است عواملی بررسی شود که نهایتاً دانشجو یا محقق را به سمت “برون‌سپاری” و “سفارش نوشتن مقاله” می‌کشاند. برخی از دانشجویان ارشد و دکتری در حین تحصیل یا پس از فارغ‌التحصیلی درصدد نوشتن مقاله و سابمیت آن در یک ژورنال معتبر هستند، تا از مزایای چاپ مقاله در رزومه خود بهره‌مند گردند. این کار با هر هدف و نیتی که انجام شود – درصورتی‌که درست و اصولی انجام شود- می‌تواند در پیشبرد علم بسیار مفید بوده و جامعه را از دستاوردهای آن بهره‌مند سازد. همین مطلب باعث شده که بیشتر دانشگاه‌های معتبر دنیا در جذب نخبگان از هم پیشی بگیرند. این دانشگاه‌ها، تمام هزینه‌های زندگی افراد نخبه را پرداخت می‌کنند تا بتوانند از مزایای پژوهش‌های علمی این افراد بهره‌مند شوند. در بیشتر موارد، عنوان تحقیق –که معمولاً مسئله یا مشکل لاینحلی است- توسط دانشگاه‌ها یا شرکت‌ها ارائه می‌شود و این دانشجویان و محققان تحقیق خود را باهدف یافتن راه‌حلی برای مشکل مطرح‌شده آغاز می‌کنند. هزینه‌های مربوط به تحقیق توسط دانشگاه و یا شرکت‌های مذکور تأمین می‌شود. و دانشجو دغدغه‌ای بابت پرداخت هزینه تحقیق و همچنین هزینه‌های زندگی ندارد. و تنها تمرکز و دغدغه او انجام تحقیق به بهترین روش ممکن است.

تفاوت نگرش به پژوهش و محقق در کشورهای توسعه‌یافته با کشورهای جهان‌سوم

به‌طورکلی می‌توان گفت در کشورهای توسعه‌یافته، در مقایسه با کشورهای جهان سوم، به دلایل مختلفی انجام تحقیقِ درست و اصولی بسیار سهل و ممکن است. مثلاً در رشته‌های مدیریت، مالی و حسابداری، به دلیل، قوانین موجود در خصوص نهادها و شرکت‌ها، شفاف‌سازی به‌طور کامل انجام می‌شود و محققان اغلب مشکل چندانی در خصوص جمع‌آوری داده‌ها ندارند و به همین سبب ضرورتی برای داده سازی وجود ندارد. بیشتر مؤسسات، شرکت‌ها و دانشگاه‌ها با دانشجویان و محققان همکاری‌های لازم را به عمل آورده و ملزومات تحقیق را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. زیرا همه‌ی آن‌ها کاملاً به این موضوع اشراف دارند که نتایج تحقیق می‌تواند تمام بخش‌های جامعه را بهره‌مند سازد. و نیز می‌تواند از هزینه‌هایی که به سبب حل نشدن مشکل ایجاد می‌شود بکاهد.

با قاطعیت می‌توان گفت تمام پیشرفت‌های علمی در رشته‌های مختلف مدیون همین تحقیقات و پژوهش‌های آکادمیک است. و اساساً یکی از دلایل پیشرفت روزافزون کشورهای توسعه‌یافته اهمیت دادن به نخبگان و محققان و دلایل پسرفت کشورهای جهان سوم، بی‌اهمیتی به موضوع تحقیق و پژوهش است. اساساً در کشورهای جهان سوم اگر محققی بخواهد کار تحقیقی را شروع کند دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود که جمع‌آوری داده یکی از آن‌هاست. به‌ویژه داده‌های مالی که تحلیل آن‌ها می‌تواند نقش بسزایی در اقتصاد داشته باشد. همچنین در رشته‌های آزمایشگاهی هزینه‌های آزمایش و جمع‌آوری نمونه‌ها بسیار بالا بوده و در برخی موارد تنها بعضی از سازمان‌ها ابزار لازم برای این پژوهش‌ها رادارند که شاید به صلاحدید خودشان این ابزار را در اختیار محقق قرار ندهند.

مسیر تحقیق و پژوهش در کشورهای جهان سوم بسیار صعب‌العبور‌می باشد، از سوی دیگر برای پیشرفت و رسیدن به برخی از اهداف علمی، داشتن یک کار پژوهشی که در یک ژورنال معتبر چاپ‌شده باشد مزیت بزرگی محسوب می‌شود و گاهی اوقات جزء ملزومات کار است. همین امر افراد را وادار می‌کند که به سمت انجام تحقیق بروند اما در همان ابتدای کار به‌دشواری های موجود پی برده و ناامید می‌شوند.

به‌تبع همین مسئله افراد و مؤسساتی سر برمیاورند تا این افراد را برای رسیدن به اهدافشان یاری نمایند. محققان به این مؤسسات سفارش نوشتن مقاله را می‌دهند و مابقی کار را به دست آن‌ها می‌سپارند. این کار کاملاً غیرقانونی است. اما فارغ از مباحث اخلاقی و یا قانونی این کار، می‌توانیم چنین برداشت کنیم که تناقض موجود بین “اهمیت ندادن به مسئله تحقیق و شخص محقق” و از سوی دیگر “قرار دادن امتیازاتی برای چاپ مقالات علمی در مراحل مختلف تحصیلی و شغلی”، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان را به سمت برون‌سپاری کار تحقیقاتی می‌کشاند. کاری که لزوماً باید توسط خود محقق صورت گیرد.

4 دیدگاه

  1. با سلام .مقاله isi چا÷ شده در زرنال یا مقاله کنفراسی در زمینه مهندسی عمران- محیط زیست یا مهندسی آب آموزش میخواستم. برای اقدام به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در خارج از کشور… ایا امکانش وجود دارد؟

  2. سلام من میخواستم ببینم می تونم در زمینه آموزش انواع مقاله علمی پژوهشی و isi در رشته های مدیریت اقتصاد مدیریت it روانشناسی و کلا رشته های علوم انسانی با شما همکاری کنم

  3. سلام چطور میتونم سفارش آموزش مقاله بدم؟

دیدگاه ها بسته شده است.