شبیه سازی مقالات برق

دانشجویان و پژوهشگرانی که رشته آنان برق است، برای انجام اکثر پروژه‌ها و نگارش مقالات ISI، مقالات علمی پژوهشی و مقالات کنفرانسی در رشته خود نیاز به شبیه سازی دارند. ازاین‌رو در این پست از سایت موسسه متفکران، نرم‌افزارهایی که برای انجام شبیه‌سازی مقالات برق وجود دارند معرفی شده است.

نرم افزارهای موجود برای انجام شبیه سازی مقالات برق

کار مهندس برق طراحی، توسعه، شبیه سازی، بررسی و تنظیم سیستم‌ها و تجهیزات الکتریکی است. شغل مهندسی برق به شدت به استفاده از نرم افزارهای مختلف شبیه سازی و مهارت‌های برنامه‌نویسی مبتنی است. درواقع، پژوهشگران رشته برق از تخصص فنی و دانش تکنولوژی خود در شبیه سازی استفاده می‌کنند تا بتوانند عملکرد، دوام، امنیت و کاربرد راه‌حل‌ها و ایده‌های مهندسی را با صرف کمترین هزینه و زمان در یک محیط مجازی بررسی کنند.

در اینجا لیستی از نرم‌افزارهای مهندسی برق ارائه شده است که هر فارغ‌التحصیل رشته برق باید یاد بگیرد. این نرم افزارها به ایجاد یک مسیر شغلی موفق در رشته مهندسی برق کمک کرده و به‌طور گسترده در طراحی پروژه‌های مهندسی برق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  1. MATLAB
  2. Simulink
  3. Pspice
  4. Multisim
  5. ETAP
  6. Power World Simulator
  7. PSCAD
  8. PSS/E
  9. LabVIEW
  10. Keil uVision

مزایای انجام شبیه سازی در رشته برق

یکی از نکات مهم در رشته برق این است که برای مواردی مانند اندازه‌گیری جریان در یک ترانزیستور، محاسبه تبدیل فوریه یک سیگنال و اندازه‌گیری شار مغناطیسی، سخت‌افزارهای مناسبی وجود ندارند؛ اما پژوهشگران و محققان می‌توانند از نرم‌افزارهای شبیه سازی در چنین مواردی استفاده کنند. از طرف دیگر شبیه سازی به‌طور فزاینده‌ای در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد، آشنایی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان با نرم‌افزارهای شبیه سازی به آنان کمک می‌کند تا بتوانند در شغل خود موفق باشند.   

در پایان می‌توان نتیجه گرفت که برای انجام شبیه سازی مقالات رشته برق باید فرد پژوهشگر از کاربرد نرم‌افزارهای موجود در رشته خود مطلع باشد؛ تا بتواند بنا به موقعیت، شرایط و ویژگی‌های تحقیق، نرم‌افزار مناسب را برای انجام شبیه سازی انتخاب کنند. توجه کنید که نرم‌افزارهای شبیه سازی بسیار گسترده هستند و کاربر باید به زبان برنامه نویسی پیشرفته مسلط باشد تا بتواند از این نرم افزارهای استفاده کند. برای یادگیری این نرم‌افزارها شما می‌توانید در اینترنت سرچ کرده و کتاب‌ها و مقالات معتبر را مطالعه کنید. همچنین شما می‌توانید در کارگاه‌های آموزشی موسسات معتبر نیز شرکت کنید.