مقدمه کلی در خصوص چاپ مقاله

با توجه به اینکه پروسه چاپ مقاله برای طیف دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری به یک معضلی تبدیل شده است که بایستی بتوانند آن را به درستی و به شکل استاندارد انجام دهند؛ باید حتما پس از فراگیری نکات لازم در خصوص شیوه نگارش مقالات بایستی حتما با مجلات برای چاپ مقاله نیز آشنایی اولیه ای داشته باشند و این گونه مجلات را به طور کامل بشناسند تا در نهایت بتوانند مقالات خود را به یکی از مجلات برای چاپ مقاله بفرستند. در این بخش ضمن توضیحاتی که در خصوص انواع مجلات برای چاپ مقاله ذکر می شود، به پروسه دنباله دار نحوه چاپ مقالات نیز اطلاعاتی جامع خواهیم داد تا با آشنایی که در این خصوص داده می شود؛ هر دانشجویی بتواند مقالات خود را در حیطه های مختلف به چاپ برساند تا خود را برای مصاحبه های دکتری و نیز تقویت رزومه خود برای مراحل بالاتر علمی خود آماده و مهیا سازند.
آشنایی با مجلات برای چاپ مقاله
هر دانشجویی پس از نگارش مقاله و رعایت تمامی مطالب در این راستا باید برای چاپ مقاله خود زیر نظر استاد راهنمای خود، مقاله مورد نظر را به به یکی از مجلات برای چاپ مقاله بفرستد تا پس از داوری مقاله مذکور نسبت به رد و تأیید آن و یا در صورت لزوم نسبت به ویرایش مقاله و ارسال مجدد آن به نویسنده مسئول خبر داده می شود. در این بین دانشجو یا استاد می تواند مقاله خود را به مجلات مختلفی بفرستد و روال کار به این صورت است که او فقط می تواند مقاله خود را در یکی از مجلات به چاپ برساند و نمی توان یک مقاله را در چندین مجله مختلف بفرستند. در ادامه مطلب به برخی از این مجلات برای چاپ مقاله و نیز نکات مورد نیاز هر یک از آن ها اشاراتی خواهیم داشت تا دانشجویی که مقاله خود را به رشته تحریر درآورده است، بتواند با کمک این راهنمایی هایی که در ادامه می آید، مقاله خود را برای چاپ به هر یک از مجلات مختلف بفرستد و رزومه خود را روز به روز کامل تر کند.
انواع مجلات برای چاپ مقاله
انواع مجلات برای چاپ مقاله که دانشجو می تواند یک مقاله را به یکی از این مجلات برای چاپ مقاله خود بفرستد، به شرح زیر می باشند:
1- مجلات علمی – پژوهشی
یکی از مجلات برای چاپ مقاله که بسیار معتبر و دارای امتیاز بسیار بالایی است، مقالات علمی – پژوهشی می باشند که این نوع از مجلات برای چاپ مقاله زیر نظر وزارت علوم و فناوری و یا وزارت بهداشت و درمان و حوزه علمیه هستند که مجلات بسیار زیادی را شامل می شوند که در این مختصر نام تک تک آن ها نمی گنجد. ولی در کل بایستی به خاطر داشت که برای تقویت رزومه خویش داشتن یک مقاله علمی – پژوهشی از چندین مقاله همایشی ارزش بالاتری دارد. به همین خاطر چاپ مقاله در مجلات علمی – پژوهشی کار بسیار سخت تر و زمانبرتری می باشد ولی در عین حال می تواند یک رزومه بسیار قوی و خوبی را برای دانشجویان مختلف به همراه داشته باشد. بنابراین اگر به فکر قبولی در مصاحبه دکتری یا جذب هیئت علمی در دانشگاه های مختلف هستید، بایستی حتما به فکر چاپ مقاله علمی – پژوهشی باشید و با مجلات برای چاپ مقاله و نوع موضوع های قابل چاپ آن ها باید حتما آشنایی اولیه صورت گیرد.
2- مجلات علمی – ترویجی
دسته ای از مقالات که شرایط پذیرش در سطح بالای علمی – پژوهشی را ندارند و فقط به صورت مروری هستند را مجلات علمی – ترویجی می گویند که تنها به جهت گسترش علم و دانش و نیز در راستای بهبود وضعیت پژوهشی در اختیار دانشجویان مختلف قرار می گیرد و ارزش دیگری ندارند. سطح امتیاز این نوع از مجلات برای چاپ مقاله به مراتب با مجلات علمی – پژوهشی قابل قیاس نیستند. این نوع مجلات برای چاپ مقاله معمولا از ترجمه و تألیف و نیز دستاوردها و ایده هایی را شامل می شوند که دانشجویان مختلف به آن نائل آمده اند.
3- مجلات علمی – تخصصی
همانطور که از نام این مجلات برای چاپ مقاله بر می آید، این مجلات شامل مباحث تخصصی در یک زمینه خاصی می باشند که وابسته به سازمان ها و ارگان های خاصی می باشند. نکته جالبی که در خصوص این مجلات برای چاپ مقاله مطرح است، ذکر این مسئله است که مقالات علمی – پژوهشی هیچ جایگاهی در رتبه بندی و امتیاز و مجوز از وزارت علوم و سایر ارگان های ذی ربط ندارند. به همین جهت است که بایستی برای ارتقاء سطح علمی خود از نگاشتن این گونه مقالات سرپیچی کرد و وقت و انرژی خود را بیشتر معطوف مقالات علمی – پژوهشی کرد.
چاپ مقاله در همایش
غیر از مجلاتی که برای چاپ مقاله در بالا به آن ها اشاره شد، می توان به چاپ مقالات در همایش های مختلف نیز اشاره کرد که به آن ها مقالات همایشی اطلاق می گردد که امتیاز این نوع از مقالات بسیار کمتر از چاپ مقاله در مجلات مختلف می باشد. ضمن اینکه برای چاپ مقالات همایشی هزینه بسیار بیشتری را بایستی پرداخت کرد. ولی تنها مزیتی که می تواند داشته باشد؛ ذکر این مسئله است که در همایش های مختلف می توان با اساتید و موضوع های جدید و شیوه سخنرانی در همایش ها آشنا شد. ضمن اینکه نحوه پذیرش مقالات همایشی بسیار راحت تر می باشد و نیاز به داوری های سرسخت گیرانه ای اصلا ندارند و می توان در مدت زمان کمی مقاله خود را چاپ کرد تا در مصاحبه دکتری دست خالی وارد دانشگاه های مختلف نشد و حرفی برای گفتن داشت.
پروسه چاپ مقالات در مجلات مختلف
همانطور که گفتیم، چاپ مقاله در همایش های مختلف چندان زمانبر نیست. ولی پروسه چاپ مقاله در مجلات مختلف به ویژه مجلات علمی – پژوهشی بسیار دنباله دار و سرسام آور است. به گونه ای که افراد 3 ماه تا حتی 1 سال و اندی بایستی به انتظار بنشینند تا سرانجام مقاله آن ها در یکی از مجلات معتبر به چاپ برسد و آن را در رزومه خود جای دهند. این پروسه زمانی نامشخص در برخی از زمان ها ممکن است دانشجویان را با دردسری مواجه سازند که میدان علم اندوزی را به سایر دانشجویان دیگر واگذار می کنند و خود در این راه عقب می مانند. بنابراین باید هر چه زودتر اقدام به نوشتن کرد تا بتوان گوی سبقت را از سایر رقبای خود ربود.