مبانی نظری ترجمه

مبانی نظری ترجمه

یاکوبسن از زبان شناسان مکتب پراگ بود که دید خاصی به ترجمه ادبیات داشته‌اند. طرح مباحثی چون تحلیل گفتمان را به آنها نسبت می‌دهند. آنها واحد ترجمه را فراتر از حد کلمات و جمله می‌دانستند.

یاکوبسن هرگونه دگرگونی زبانی را ترجمه به حساب می‌آورد و مفهوم زبان را از سوسور می‌گیرد. از نظر او ترجمه سه نوع است:
۱ـ درون زبانی: یاکوبسن معتقد است اگر مثلا نظم را به نثر برگردانیم یک نوع ترجمه انجام شده است. یک نوع باز نویسی درون زبانی است. او این نوع ترجمه را این‌طور تعریف می‌کند:
An Interpretation of verbal signs by means of the signs another verbal system.
” یک نوع تفسیر نشانه‌های کلامی با نشانه‌های کلامی دیگر. ”
پس یاکوبسن ترجمه را تفسیر می‌داند. از طرفی اگر به‌ جای an از the استفاده کرده بود تنها یک تفسیر وجود داشت که می‌توانستیم به آن ترجمه بگوییم. ولی وقتی an به کار برده است می‌تواند تفسیرها متعدد باشد.۲ وقتی هر ترجمه‌ای یک تفسیر است ومتن ممکن است تفسیرهای مختلفی داشته باشد پس می‌تواند ترجمه های مختلفی هم داشته باشد. این تعریف ما را از این حکم که هر متنی تنها یک ترجمه دارد رها میکند اما مشکلی هم پیش می‌آورد.

اگر هر متن قابلیت تفسیرپذیری دارد و تفسیرهای متعددی دارد چطور این ترجمه‌ها ترجمه یک متن می‌شوند؟ چطور می‌توان قضاوت کرد که کدام ترجمه درست است؟ واقعیت اینست که همه متون قابلیت تفسیر پذیری دارند ولی بعضی متون دامنه تغییر پذیری بیشتری دارند.

۲ـ بین زبانی: همان ترجمه ای است که به معنای اخص ما به کار می‌بریم. ترجمه یک متن از یک زبان کلامی به یک زبان کلامی دیگر.
۳ـ بین نشانه‌ای: ترجمه از یک زبان کلامی به یک زبان غیر کلامی است. این نوع ترجمه دامنه ترجمه را برای ما خیلی باز می‌کند. با این بیان هنر گرافیک هم ترجمه است. حتی یک قطعه موسیقی که الهام گرفته از یک رمان است نیز ترجمه محسوب می‌شود.

دپارتمان ترجمه شریف یار:

جهت سفارش ترجمه، در فرم زیر اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و یا عدد ۶ را به شماره ۰۹۰۲۰۰۸۹۱۲۹ پیامک کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش عدد 6 را به شماره 09020089129 پیامک کنید