انواع دیکشنری

اصلی‌ترین و قابل اطمینان‌ترین منبع یادگیری کلمات و عبارت‌های هر زبانی، استفاده از دیکشنری آن زبان است. دیکشنری‌های مختلفی وجود دارد از جمله دیکشنری‌های آنلاین و نسخه چاپی دیکشنری‌ها و دیکشنری تخصصی.

دیکشنری آنلاین

استفاده از نسخه چاپی دیکشنری‌ها زمان‌بر بوده و مهم‌ترین مزیت دیکشنری‌های آنلاین، استفاده آسان‌ و سریع آن‌ها است. امروزه دیکشنرهای مختلفی در بازار وجود دارد که می‌توان این دیکشنری‌ها را به صورت آنلاین دانلود کرده و روی کامپیوتر و موبایل خود نصب کنید.

برخی از دیکشنری‌ها وجود دارد که قابل نصب بر روی گوشی و کامپیوتر بوده و برای استفاده از این دیکشنری نیازی نیست که به اینترنت وصل باشید. دیکشنری تحلیلگران از جمله این دیکشنری‌هاست. بعد از نصب، شما می‌توانید معنی کلی و تخصصی کلمات انگلیسی به فارسی و برعکس را در این دیکشنری پیدا کرده و همچنین تلفظ آمریکایی و بریتیش عبارت‌های انگلیسی را بدون استفاده از اینترنت (به صورت آفلاین) چک کنید.

همچنین شما می‌توانید معنی یک کلمه را در رشته‌های مختلف مشاهده کرده و مثال‌های بیشتری از آن واژه را به دست آورید.

علاوه بر این از جمله دیکشنری‌های آنلاین تخصصی که می‌توانید برای ترجمه تخصصی فارسی به انگلیسی و ترجمه انگلیسی به فارسی مقالات و کتب استفاده کنید، می‌توان به دیکشنری‌های آبادیس و برساد اشاره کرد. در لینک “ترجمه مقاله انگلیسی به فارسی” نحوه استفاده از دیکشنری برساد توضیح داده شده است.

دیکشنری تخصصی

دیکشنری‌های عمومی شامل واژه‌هایی است که توسط افراد عادی استفاده می‌شود، در حالی که دیکشنری‌های تخصصی فقط برای یک هدف خاص و توسط افراد متخصص استفاده می‌شوند؛ مانند دیکشنری‌ تخصصی حقوق، دیکشنری‌ تخصصی کشاورزی، دیکشنری‌ تخصصی شیمی و غیره.

دیکشنری تک‌زبانه / دوزبانه / چندزبانه

در یک دیکشنری دوزبانه (مانند دیکشنری انگلیسی به فارسی)، کلمه به زبان مقصد (مثلاً یک کلمه انگلیسی) نوشته‌شده، در حالی که تعریف آن کلمه به زبان مادری زبان‌آموز (مثلاً زبان فارسی) بیان شده است.

در این نوع فرهنگ لغت، کلمات به روش ساده تعریف می‌شوند تا افراد غیر انگلیسی‌زبان که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند بتوانند از آن استفاده کنند. این نوع دیکشنری‌ها معمولاً سطح‌بندی دارند، به عنوان مثال دیکشنری برای زبان آموزان در سطح پیشرفته، ابتدایی و غیره.

در یک دیکشنری تک‌زبانه، کلمات و تعریف آن‌ها هر دو به یک زبان مشابه نوشته می‌شوند. در هر زبانی، برخی از اصطلاحات وجود دارد که افراد نیتیو از آن استفاده می‌کنند. برای دسترسی به این اصطلاحات  می‌توانید از دیکشنری “oxford collocations dictionary” استفاده کنید.

اما برخی از دیکشنری‌ها وجود دارند که به چند زبان مانند ایتالیایی، اسپانیایی و فرانسوی هستند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
13 + 3 =