sjr

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد هنگامی که می‌خواهید مقاله خود را در یک مجله خارجی چاپ کنید، تعداد زیادی ژورنال در حیطه و موضوع کاری شما برای انتخاب وجود داشته و نمی‌دانید که کدام مجله مناسب‌تر است؟ و یا ممکن است از خود بپرسید که از کجا بدانم که مجله انتخابی در سطح مقاله من است تا از پذیرش تضمینی مقاله خود مطمئن بوده و پس از سابمیت، دیگر نگران ریجکت شدن مقاله نباشم؟

در این مواقع باید کیفیت مجلات را با هم  مقایسه کرده و ژورنالی که در سطح کیفیت مقاله نوشته شده است (Manuscript)، را باید انتخاب کرد.

اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که معیار مقایسه مجلات و ژورنال‌های خارجی چیست؟ چند شاخص برای مقایسه ژورنال‌ها وجود دارد که برخی از این شاخص‌ها عبارتند از:

  • ایمپکت فاکتور impact factor
  • اچ ایندکس h index
  • sjr

در صفحات “ایمپکت فاکتور impact factor” و “اچ ایندکس h index ژورنال” به طور مفصل در مورد دو شاخص اول توضیح داده شده است. از این رو در این مطلب تمرکز ما رو sjr، مفهوم و نحوه محاسبه آن برای مجلات مختلف است.

تعریف sjr

شاخص sjr هر مجله بیانگر میانگین وزنی تعداد مقالاتی است که در نوشته‌های علمی دیگر استناد شده‌اند. به عبارتی تعداد ارجاعات به مقالات یک مجله، نشان دهنده sjr آن مجله است. این شاخص به لحاظ مفهومی شبیه به ایمپکت فاکتور impact factor است؛ با این تفاوت که در محاسبه ایمپکت فاکتور همه سایتیشن‌ها یکسان فرض می‌شود و هیچ کدام‌یک از این استنادها به دیگری برتری ندارد. ولی برای محاسبه sjr علاوه بر تعداد استنادها به اعتبار آن مجلات رفرنس داده شده هم توجه می‌شود. یعنی اگر بخواهیم sjr مجله x را در سال 2017 محاسبه کنیم باید ببینیم که مقالات این مجله در چه مقالات دیگری استناد شده‌اند. فرض کنیم در دو مجله y و z به یک مقاله از مجله x رفرنس داده شده است و اعتبار مجله z بیشتر از مجله y است. در این صورت برای محاسبه sjr، مجلات y و z یکسان فرض نمی‌شوند و در محاسبه میانگین وزنی، وزنی که به مجله z داده می‌شود بیشتر از وزن مجله y است.

چگونه sjr مجلات را پیدا کنیم؟

برای مشخص کردن sjr یک مجله، کافیست

  1. به آدرس اینترنتی ” https://www.scimagojr.com/index.php” مراجعه کنید.
  2. عنوان مجله موردنظر خود را در جعبه جستجو وارد کنید.
  3. روی علامت سرچ کلیک کنید.
  4. در نتایج نشان داده شده در صفحه نمایش، روی لینک عنوان مجله کلیک کنید. در این صورت اطلاعات کامل آن مجله به شما نشان داده می‌شود. اگر در آن صفحه کمی پایین‌تر بیایید SJR مجله در سال‌های مختلف در یک نمودار نشان داده می‌شود.