لیست مجلات نامعتبر وزارت علوم

سالانه مجلات بسیاری منتشر می‌شوند که مقالات مرتبط با یک رشته یا زمینه ی تخصصی را به چاپ می رسانند. برخی از این مجلات توسط سازمان های خاصی نظیر ISI نظارت می شوند و عملکرد آن ها مورد ارزیابی قرار می گیرد. برخی نیز توسط ناشرین معتبر به چاپ می رسند و شاخص های نظارتی خاص بر روی آن ها اعمال می گردد. اما مجلات بسیاری نیز وجود دارند که بدون ساز و کار نظارتی و اعتبارسنجی در حال انتشار هستند.

هرچند عدم وجود نظارت به تنهایی دلیلی بر بی اعتبار بودن این مجلات نیست اما بسیاری از این مجلات از اعتبار علمی بالایی برخوردار نیستند و حتی بعضی از آنها با دریافت پول اقدام به چاپ مقالاتی می کنند که در مجلات دیگر امکان چاپ آنها وجود ندارد. واضح است که مقالات چاپ شده در این مجلات، اعتباری برای نویسنده به ارمغان نمی آورد و امکان چاپ مقاله مشابه در مجلات با کیفیت را نیز از وی سلب می کند.
برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی برای دانشجویان و اساتید، برخی دانشگاه های ایرانی اقدام به جمع آوری لیستی از مجلات خارجی نموده و مقالات منتشر شده در آنها را از شمول امتیازات مرتبط برای طرح های تشویقی و ارتقای شغلی هیأت علمی دانشگاه خارج ساخته اند.

در اینجا به بررسی لیست های منتشر شده توسط دانشگاه های ایران می پردازیم:

مجلات نامعتبر از دید وزارت علوم

مجلات نامعتبر از دید دانشگاه صنعتی امیر کبیر

مجلات نامعتبر از دید دانشگاه صنعتی اصفهان

مجلات نامعتبر از دید دانشگاه فردوسی مشهد و بیرجند

مجلات نامعتبر از دید بنیاد نحبگان

مجلات نامعتبر از دید دانشگاه آزاد اسلامی

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
23 + 1 =