ISSN مجلات چیست؟

ISSN یک شماره منحصربه‌فرد و یک کد بین‌المللی است که برای شناسایی نشریه چاپی یا الکترونیکی (مجله) که در فواصل زمانی معین و یا نامعین منتشر می‌شوند، استفاده می‌شود.

ISSN یک عبارت هشت کاراکتری است که ۷ کاراکتر اول اعدادی بین ۰ تا ۹  است و کاراکتر آخر می‌تواند ۰  تا ۹ و یا x باشد. معمولاً بین چهار رقم اول و چهار رقم دوم یک خط تیره قرار داده می‌شود.

مثلاً عدد ” ۰۵۴۶-۱۱۴۴ ” issn یک ژورنال شیمی با عنوان “NEW JOURNAL OF CHEMISTRY ” است و

“۲۲۴۹-۵۵۵x” آی‌اس‌ان مجله‌ای با عنوان ” INDIAN JOURNAL OF APPLIED RESEARCH ” است.

ISSN شماره‌ای منحصر به فرد

نکته قابل توجه این است که هر نشریه و مجله‌ای یک issn منحصر به فرد دارد و امکان ندارد که دو ژورنال یک issn داشته باشند.

برخی مجلات وجود دارند که هم نسخه چاپی دارند و هم نسخه الکترونیکی. با توجه به این که هر مجله‌ای باید issn منحصربه‌فرد خود را داشته باشد، از این رو issn نسخه چاپی یک مجله با issn نسخه الکترونیکی همان مجله با هم فرق می‌کند. چراکه این دو نسخه در دو رسانه مختلف منتشر می‌شوند.

آی‌اس‌ان نسخه چاپی مجلات را با pISSN و آی‌اس‌ان نسخه الکترونیکی مجلات را با eISSN نشان می‌دهند.

مزیت آی‌اس‌ان مجلات

در اکثر مواقع وقتی نام یک ژورنال را در اینترنت سرچ می‌کنیم، چندین مجله در صفحه نمایش نشان داده می‌شود. برای این که مطمئن شویم که آن مجله همان ژورنالی است که به دنبال آن هستیم، حتماً issn مجله را چک کنید. به این صورت که نام مجله را در جعبه جستجو گوگل تایپ کرده و روی آیکون سرچ کلیک کنید. سپس روی نام چند مجله اولی که گوگل نمایش می‌دهد، کلیک کنید. در این صورت به صفحه اینترنتی مجله وارد می‌شوید.

مجلات معمولاً در قسمت بالای صفحه اینترنتی‌شان issn رو می‌نویسند. اگر نتوانستید پیدا کنید، دکمه Ctrl و دکمه F روی صفحه کلید را با هم فشار دهید. سپس یک جعبه جستجو در صفحه باز می‌شود. در این جعبه کلمه “issn” را تایپ کرده و سپس دکمه اینتر در صفحه کلید را فشار دهید. در این‌صورت قسمتی از صفحه اینترنتی مجله که کلمه issn نوشته شده با علامت هایلایت نشان داده می‌شود. عدد روبه‌رو issn صفحه اینترنتی را با issn مجله موردنظر خود چک کنید. اگر این دو عدد یکی بود، آن مجله‌ای که در صفحه نشان داده شده، همان ژورنال موردنظر شما است.

صفحات مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
چگونه مقاله isi  بنویسیم؟
دانلود رایگان مقاله
 دانلود رایگان متن کامل پایان نامه
Sjr چیست؟
H index اچ ایندکس چیست؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
29 + 4 =