چگونگی نگارش مقاله

چگونگی نگارش مقاله علمی از ابتدا تا انتها نیازمند تجربه بسیار بالا است. در صورتیکه شما از چنین تجربه ای برخوردار نیستد هرگز نباید بر روی صندلی نشسته و مقاله‌ای را آغاز تا پایان بنویسید. دقت کنید که ساختار مقاله از خود موضوع، هدف مقاله و مخاطب‌های آن نشأت می‌گیرد. اگر می‌دانید چه می‌خواهید بگویید، می‌توانید با بهره بردن از نکات کلیدی که در این بخش توضیح داده می‌شوند، نوشتن مقاله را آغاز و به راحتی به پایان برسانید.

توجه داشته باشید که افراد بسیار کمی مقاله را از آغاز تا پایان می‌خوانند. بیشتر مردم با انتخاب یک مجله، ابتدا به فهرست مقالات نگاه کلی کرده و در صورتی که عنوان مقاله‌ای برای آنان جذاب باشد، آن مقاله را انتخاب می‌کنند تا چکیده آنرا مطالعه کنند.

به طور کلی دو گروه خواننده برای مقاله وجود دارد:

۱- گروه نخست افراد متخصص در زمینه مقاله شما هستند و لذا مایلند تمامی اطلاعات را از مقاله استخراج کنند.

۲- گروه دوم که البته عمده خوانندگان مقاله را تشکیل می دهند افرادی هستند که به نتایج تحقیق شما به عنوان زمینه و بستری برای فعالیت پژوهشی خود علاقمند هستند.

بنابراین واضح است که عنوان و چکیده مقاله است که در آنجا خواننده را به سمت مطالعه مقاله جلب می‌کند. مقاله شما می‌بایست با صدها مقاله‌ای که در همان زمینه و توسط دیگران به چاپ می‌رسند رقابت کند و لذا توصیه می‌گردد در نوشتن مقاله ابتدا در نظر بگیرید چه نوع مقاله ای می خواهید بنویسید سپس با در نظر گرفتن چگونگی نگارش اجزای یک مقاله آن را به نگارش در آورید.

نکات کلیدی یک مقاله که در ادامه این قسمت به برخی از مهمترین آنها اشاره شده به شما کمک می کند تا مقاله را تاثیر گذارتر و حرفه ای تر به نگارش در آورید. پس از نگارش نسخه اولیه مقاله که به آن manuscript یا پیشنویس مقاله می گویند با در نظر گرفتن نکات مربوط به پیشنویس می توانید مقاله تان را جهت ارسال به ژورنال مد نظر آماده نمایید. الته قابل ذکر است تمامی این خدمات توسط موسسه شریف یار قابل ارائه به علاقه مندان است که در صورت تمایل به استفاده از این خدمات می توانید به بخش سفارش مقاله مراجعه نمایید.

انواع مقالات

نکات کلیدی نوشتن مقاله

نوشتن پیش نویس مقاله

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
22 + 14 =