ژورنالهای جعلی(Fake) یا هایجک شده ( hijacked journals)

ژورنالهای جعلی(Fake) یا هایجک شده ( hijacked journals)

ژورنالهای جعلی(Fake) یا هایجک شده ( hijacked journals)

ژورنال های جعلی ژورنال هایی هستند که با نام و اعتبار برخی ژورنال های معتبر کار می کنند ولی در واقع ارتباطی با آن ژورنال ها ندارند. عمدتا افراد سودجو به سراغ ژورنال هایی می روند که به صورت پرینتی در حال فعالیت هستند. این افراد با ساخت یک وب سایت با نام و مشخصات ژورنال اصلی شروع به کلاهبرداری از محققین نموده و با دریافت مبالغ بالا مقالات آنها را چاپ می کنند. متاسفانه در سالهای اخیر حجم زیادی از مقالات چاپ شده در این ژورنال های جعلی (Fake) و به سرقت رفته (hijacked journals) به ایرانیان تعلق دارد.

ژورنالهایی همچون Jökull با ضریب تاثیر(Impact Factor) برابر ۱٫۶، Bothalia Journal با ضریب تاثیر(Impact Factor) برابر ۱٫۰، ژورنال ISI به نام WULFENIA با ضریب تاثیر(Impact Factor)برابر ۰٫۲ و … از این دسته ژورنالها هستند. در این قسمت لیستی از این ژورنال ها در اختیار شما قرار می گیرد تا محققین گرانقدر کشورمان قبل از ارسال مقالاتشان به ژورنال ها با در نظر گرفتن این ژورنالها از اعتبار ژورنال های مورد نظر خود اطمینان یابند. کارشناسان بخش مقالات موسسه شریف یار تلاش می کنند این لیست را به روز رسانی کنند.

۱- Archives des Sciences

ژورنال Archives des sciences یک ژورنال معتبر و مشهور مربوط به انجمن فیزیک و تاریخ طبیعی ژنو است که به صورت آنلاین هایجک (سرقت) شده است. دو وبسایت مرتبط با این ژورنال وجود دارد که یکی از آنها جعلی و دیگری واقعی می باشد. تا چندی پیش وقتی در گوگل نام این ژورنال را جستجو میکردید متاسفانه وبسایت مرتبط با ژورنال جعلی اول ظاهر می شود. وبسایت مرتبط با ژورنال واقعی توسط SPHN منتشر می شود و آدرس آنSociété de Physique et d’Histoire Naturelle می باشد. تاکنون انتشارات SPHN شماره های چندانی را به صورت آنلاین منتشر نکرده است.

وبسایت Société de Physique et d’Histoire Naturelle
وبسایت واقعی ژورنال Archives des science

آدرس وب سایت جعلی این ژورنال www.archiveofscience.com می باشد که به طور منظم در ازای دریافت مبالغی (حدود ۵۵۰ دلار) مقالاتی در ارتباط با رشته های مختلف را چاپ می کرد که البته در حال حاضر این وبسایت مسدود می باشد.

۲- Bothalia Journal

این ژورنال توسط انسیتو ملی تحقیقات گیاه شناسی آفریقای جنوبی و از سال ۱۹۲۱ در این کشور به چاپ می رسد و Impact Factor آن ۰٫۸۵ می باشد. این ژورنال که در حوزه مطالعات گیاهان، مطالعات زیستی و کشاورزی آفریقا فعالیت دارد جزء ژورنالهای معتبر در این زمینه می باشد. ژورنال Bothalia همچون بسیاری از ژورنال های معتبر دیگر مورد سرقت اینترنتی قرار گرفته است. کلاهبرداران برای این ژورنال چاپی وب سایتی را طراحی کره اند و از طریق آن اقدام به دریافت پول و چاپ مقالات مختلف در همه زمینه های علمی می نمایند. وبسایت جعلی این ژورنال و ایمیل تبلیغاتی آن جهت اطلاع محققین در این قسمت ارائه می شود.

نمونه ای از ایمیل تبلیغاتی ژورنال Bothalia به نویسندگان مقالات
نمونه ای از ایمیل تبلیغاتی این ژورنال به نویسندگان مقالات

وبسایت جعلی ژورنال Bothalia
وبسایت جعلی ژورنال Bothalia به آدرس www.bothalia.com

۳- Bradleya

Bradleya ژورنالی است که وابسته به انجمن کاکتوس بریتانیا می باشد و به صورت کتاب سالانه سالی یک بار به چاپ می رسد. این ژورنال توسط گروهی هایجک شده (به سرقت رفته) و با دریافت مبالغی مقالات مختلف را چاپ می کند. فرآیند سرقت یک ژورنال بدین ترتیب است که افرادی یک وب سایت دیگر برای یک ژورنال می سازند و از طریق تبلیغ مححقین را فریب می دهند تا مقالاتشان را برای آنها ارسال کنند و در ازای چاپ هر مقاله مقادیری را دریافت می کنند. گاهی این افراد به سراغ ژورنال های چاپی که نسخه ندارند می روند و برای این ژورنال ها نسخه الکترونیکی می سازند.

در مورد ژورنال Bradleya دو وب سایت وجود دارد یک وب سایت مربوط به ژورنال واقعی است که آدرس آن www.bcss.org.uk/brad.php می باشد و یک نسخه هایجک شده وجود دارد که آدرس آن www.britishedu.org.uk می باشد. وبسایت هایجک شده این ژورنال تمامی مقالات را به صورت چکیده در اختیار کاربران قرار می دهد و برای نسخه کامل مقالات نیز دوباره مقادیری را دریافت می کنند که بر خلاف قوانین مجلات (open access که باید دسترسی به آنها برای عموم آزاد باشد) می باشد.

وبسایت واقعی ژورنال Bradleya
(وبسایت مربوط به ژورنال واقعی) www.bcss.org.uk/brad.php

۴- Jokull Journal

ژورنال Jokull یک ژورنال چاپی و معتبر است که از سال ۱۹۵۱ در ایسلند به چاپ می رسد. Jokull به معنی یخچال طبیعی می باشد و این ژورنال وابسته به انجمن یخچالهای طبیعی ایسلند (Jöklarannsóknafélag Íslands) می باشد. این ژورنال که به صورت آنلاین فعالیت کمی دارد چند سال پیش توسط کلاهبرداران (scammers) هایجک شد( به سرقت رفت). سارقان این ژورنال یک وبسایت تقلبی به نام این ژورنال و با ISSN این ژورنال ساختند و مقالات مختلفی را پذیرش می کنند. وب سایت های هایجک شده این ژورنال عبارتند از:

ژورنال تقلبی jokull
ژورنال تقلبی jokull به آدرس www.Jokuljournall.com

ژورنال تقلبی jokull
ژورنال تقلبی jokull به آدرس www.jkljournal.org/en

وبسایت اصلی ژورنال Jokull

وبسایت واقعی ژورنال Jokull به آدرس www.jokulljournal.is

۵- Nationalpark-Forschung in der Schweiz

این ژورنال که وابسته به پارک ملی سویس می باشد توسط کلاهبرداران مورد سرقت قرار گرفته است.کلاهبرداران از طریق وب سایتی با همین نام اقدام به چاپ مقالاتی در زمینه های مختلف علمی می کنند و در ازای چاپ هر مقاله مبلغی حدود ۲۰۰ دلار از نویسندگان دریافت می نمایند.وب سایت جعلی این ژورنال جهت آشنایی کاربران گرامی ارائه می گردد.

وبسایت جعلی ژورنال Nationalpark-Forschung in der Schweiz
وبسایت جعلی ژورنال Nationalpark-Forschung in der Schweiz به آدرس www.naukpublication.org

۶- Mitteilungen Klosterneuburg

ژورنال Mitteilungen Klosterneuburg ژورنال انولوژی اتریش می باشد که به صورت آنلاین فعالیتی ندارد. این ژورنال توسط کلاهبرداران اینترنتی هایجک شد بدین ترتیب که آنها یک وب سایت با نام این ژورنال ساختند و مشخصات آن را جعل کردند تا از این طریق بتوانند نظر نویسندگان و محققان رابه خود جلب کنند و مقالاتشان را برای آنها سابمیت کنند. برخلاف بیشتر ژورنالهای هایجک شده دیگر، نسخه واقعی این ژورنال نیز open access می باشد و به همین خاطر محققین زیادی بدون شک و تردید نسبت به ماهیت این ژورنال مقالات خود را جهت چاپ برای این ژورنال سابمیت کردند.

وبسایت واقعی ژورنال Mitteilungen Klosterneuburg
وبسایت واقعی ژورنال Mitteilungen Klosterneuburg به آدرس bundesamt.weinobstklosterneuburg.at/start.php

وبسایت جعلی ژورنال Mitteilungen Klosterneuburg
وبسایت جعلی ژورنال Mitteilungen Klosterneuburg به آدرس mitt-klosterneuburg.com

۷- Pensee

ژورنال Pensee از سال ۱۹۳۹ توسط انتشارات Espaces Marx در فرانسه به چاپ می رسد. این ژورنال مقالاتی را در حوزه علوم اجتماعی و با تمرکز بر روی روابط بین الملل منتشر می نماید. این ژورنال معتبر که تنها به صورت چاپی فعالیت می کند متاسفانه توسط کلاهبرداران اینترنتی مورد سرقت قرار گرفت. آنها وب سایتی را با عنوان این ژورنال به ثبت رساندند و مقالاتی را در تمام حوزه های دانش بشری از شیمی تا فلسفه و مهندسی به چاپ می رسانند و در ازای هر مقاله مبالغ بالایی را دریافت می کنند. کلاهبرداران ایمیلی را به طور گسترده برای تعداد زیادی از محققین فرستاده اند و از آنها جهت چاپ مقالاتشان در این ژورنال دعوت به عمل آورده اند که در اینجا تصویر این ایمیل و همچنین تصویر وبسایت جعلی این ژورنال جهت آگاهی بیشتر محققین گرامی و کاربران موسسه شریف یار ارائه خواهد شد.

ایمیل تبلیغاتی ژورنال Pensee جهت جلب اعتماد محققان
ایمیل تبلیغاتی ژورنال Pensee جهت جلب اعتماد محققان
وبسایت جعلی ژورنال Pensee
وبسایت جعلی ژورنال Pensee به آدرس www.penseejournal.com

 

۸- Wulfenia

ژورنالی است که در زمینه گیاهشناسی فعالیت دارد که توسط موزه منطقه ای کارنتیا (ایالتی در اتریش) از سال ۱۹۹۴ فقط به صورت چاپی به چاپ می رسد. این ژورنال به صورت آنلاین مورد سرقت قرار گرفته است. کلاهبرداران چندین وبسایت را برای این ژورنال طراحی نموده اند و با کپی کردن نسخه های چاپی این ژورنال سعی نموده اند برای آن اعتباری فراهم آورند و اعتماد نویسندگان را برای چاپ مقالاتشان در این ژورنال جلب نمایند و از این طریق مبالغ زیادی برای خود کسب درامد نموده اند. در این قسمت تصویر وبسایت هایجک شده این ژورنال جهت اطلاع کاربران محترم شریف یار ارائه خواهد شد.

وبسایت جعلی Wulfenia
وبسایت جعلی Wulfenia به آدرس www.multidisciplinarywulfenia.org

وبسایت واقعی Wulfenia
وبسایت واقعی Wulfenia به آدرس www.landesmuseum.ktn.gv.at/210226w_DE.htm?seite=15

۹- Tomas Publishing

انتشارات توماس انتشاراتی است که ۴ ژورنال جعلی را منتشر می کند که شامل: Systems Science, Education Journal, Politica Economica, Chemical Modelling. می باشد و همه این ژورنالها به دروغ ادعا کرده اند Impact Factor دارند.

انتشارات جعلی توماس
انتشارات جعلی توماس به آدرس www.tomaspubs.com

۱۰- Science record

انتشارات Science record نیز یک انتشارات جعلی است که مقالات ژورنالهای دیگر را با کمی تغییر در وب سایت خود قرار داده و ادعا کرده است مدت زیادی مشغول فعالیت است. اکثر مقالات ارائه شده در این وبسایت در ژورنال های انتشاراتی همچون Elsevior قبلا به چاپ رسیده اند. این انتشارات با استفاده از این حقه توانسته تعداد زیادی از محققان را جهت چاپ مقالاتشان در ژورنالهای این انتشارات فریب دهد. لیست ژورنالهای این انتشارات در سال ۲۰۱۳ عبارتند از:

۱-Science Series Data Report
۲- America Scientist
۳- International Journal of Medical Discovery
۴- International Journal of Professional Artist
۵- International Research Journal of Basic and Applied sciences
۶- International Research Journal of Engineering and Technologies
۷- International Research Journal of Humanities
۸- Pioneer Architects & Urban Designers
۹- Science and Nature 10- Innova Ciencia

۱۱- International Center for Business Research.

این انتشارات نیز همچون انتشارات Science record مقالات ژورنالهای دیگر را با تغییر در عنوان و چکیده آنها در وبسایت خود قرار داده و ادعا کرده است که سابقه فعالیت طولانی دارد و مقالات علمی سطح بالای زیادی در ژورنالهای این انتشارات به چاپ رسیده اند تا از این طریق محققان را ترغیب به چاپ مقالاتشان در این ژورنال نماید.

انتشارات جعلی International Center for Business Researchوبسایت انتشارات جعلی International Center for Business Research به آدرس www.icbr.net

 لیست ژورنالهای ISI  نمایه ی استنادی (Citation Index)  بانک های اطلاعاتی مقالات
 ژورنالهای جعلی(Fake) یا های جک شده ( hijacked journals)  لیست ژورنالهای نامعتبر از نظر جامعه علمی کشور  لیست ژورنال های دسترسی آزاد Open Access