معرفی پابلیشرهای مجلات معتبر خارجی

بانک‌های اطلاعاتی موسساتی هستند که در حوزه‌های اختصاصی و یا در حوزه‌های مختلف علوم به چاپ و انتشار تعداد زیادی مجله و کتاب می‌پردازند. برخی از ناشران در رشته‌های مختلف علمی مجلات متنوعی دارند اما بعضی از آن‌ها فقط به حوزه‌های خاصی مانند علوم پزشکی نظیر PubMed و یا مهندسی برق نظیر IEEE اختصاص دارند.

Thomson Scientific-1

موسسه اطلاعات علمی که به اختصار ISI نامیده می‌شود در اوایل دهه شصت میلادی برای جمع‌آوری چکیده مقالات منتشر شده در مجلات علمی راه‌اندازی شد. بعدها این موسسه توسط شرکت Thomson خریداری شد و به Thomson Scientific مشهور شد. آنچه که به عنوان چاپ مقاله ISI ذکر می‌شود در واقع به معنای چاپ مقاله در مجله‌ای است که آن مجله توسط Thomson Scientific نمایه می‌شود و نشان دهنده اعتبار علمی آن مجله می‌باشد. یکی از معیارهای ارتقای اعضای هیات علمی در ایران و نیز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان، تعداد مقالات چاپ شده در مجلات ISI می‌باشد.

دقت شود که ISI بودن یک مجله همیشگی نیست و ممکن است یک مجله پس از مدتی به دلیل عملکرد ضعیف از فهرست مجلات ISI خارج شود و یا بر عکس، مجله‌ای به فهرست مجلات ISI افزوده شود. بهترین روش مشخص کردن ISI بودن یک مجله، استفاده از سایت Thomson Scientific و یا بخش‌های مهم آن ISI Web Knowledge, ISI Web of Science و Journal Citation Report (JCR) است.این دو بانک اطلاعاتی که بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی را تشکیل می‌دهند، امکان دسترسی به مقالات و مراجع را در یک زنجیره بی‌پایان فراهم می‌نمایند و شامل چندین هزار عنوان مجله، صدها هزار مقاله و ثبت اختراع (Patent)، کتاب و حتی ساختارهای شیمیایی نیز می‌شوند.

مقاله‌های چاپ شده در مجلات ISI معمولا در سه شاخه اصلی نمایه ارجاعات علوم (SCI) شامل مجلات در حوزه فنی و مهندسی، علوم پزشکی، داروسازی، ریاضی، فیزیک، شیمی، بیولوژی و …، نمایه ارجاعات علوم اجتماعی (SSCI) شامل مجلات در حوزه روانشناسی، علوم سیاسی، علوم اقتصادی، حقوق، مدیریت، تاریخ، جغرافیا و … و نمایه ارجاعات هنر و علوم انسانی (AHSCI) شامل مجلات مرتبط با ادبیات، هنر، موسیقی، معماری، فلسفه و … گروه‌بندی می‌شوند. با جستجو در این بانک‌های اطلاعاتی امکان دسترسی به چکیده مقالات (منابع) و نیز فهرست مراجع استفاده شده وجود دارد.

ScienceDirect-2

سرویس اطلاعات الکترونیکی برای دسترسی به مجلات تمام متن از انتشارات Elsevier است. عنوان Elsevier برگرفته از نام لوئیس الزویر (Lowy’s Elsevier) و یکی از اولین ناشرانی است که به چاپ مجلات علمی پرداخته است. از بزرگ‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی در حوزه‌های مختلف علمی مانند علوم پزشکی و پژوهش‌های مرتبط با آن همچون فیزیولوژی، آناتومی، داروسازی و …، علوم پایه شامل علوم ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست و …، علوم مهندسی شامل برق، کامپیوتر، مکانیک، عمران و …، علوم کشاورزی و نجوم، علوم انسانی، علوم اقتصادی و علوم اجتماعی و مدیریتی می‌باشد. در این پایگاه شما می‌توانید به چندین هزار عنوان مجله و کتاب و چندین میلیون مقاله به صورت تمام متن دسترسی پیدا کنید.

www.sciencedirect.com

John Wiley-3

پیش از این با نام Wiley InterScienc شناخته شده بود و پس از ادغام John Wiley و Blackwell هم اکنون تمامی نشریات و کتاب‌های این دو ناشر بزرگ در Wiley Online Library قابل دسترس می‌باشد که امکان دسترسی به چند هزار مجله و چند صد هزار مقاله بسیار معتبر و با درجه علمی بالا به صورت online را فراهم کرده است. این نشریات حوزه بسیار متنوعی از علوم پزشکی تا فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم اقتصادی، علوم پایه و علوم کشاورزی و زیستی دارد.

www.onlinelibrary.wiley.com

Springer-4

از قوی‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی با بیش از ۱۵۰ سال سابقه در حوزه‌های مختلف علمی مانند علوم پزشکی، علوم پایه، علوم فنی و مهندسی، علوم کشاورزی است که به چاپ و نشر تعداد زیادی مجله و کتاب می‌پردازد. این پایگاه اطلاعاتی سالیانه بیش از ۳۰۰۰ کتاب جدید و ۱۶۰۰ مجله را که به صورت الکترونیکی تمام متن نیز در دسترس می‌باشد را به چاپ می‌رساند. همچنین امکان جستجو در متن کتاب و جستجوی همزمان در بین کتب و مجلات وجود دارد. ذکر این نکته ضروری است که هر ناشر مجلات خود را در کشورهای مختلفی چاپ و منتشر می‌کند. به عبارت دیگر ممکن است یکی از مجلات Springer در آلمان و دیگری در آمریکا چاپ شود.

www.springerlink.com

PubMed-5

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بانک‌های اطلاعاتی در زمینه علوم پایه و بالینی علوم پزشکی، دارویی، دندان پزشکی، بهداشت و سلامت می‌باشد. این پایگاه اطلاعاتی توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) واقع در کتابخانه‌ی ملی پزشکی آمریکا (NLM) تهیه شده و امکان دسترسی به پایگاه اطلاعاتی Medline را در اختیار کاربران قرار داده است. این پایگاه اطلاعاتی بیش از ۱۶ میلیون مقاله از ۴۵۰۰ نشریه معتبر در رشته‌های پزشکی، داروسازی، پرستاری، دندان پزشکی، دامپزشکی و علوم پایه منتشر شده در آمریکا و هفتاد کشور جهان را دارا می‌باشد.

www.cnbi.nlm.nih.gov/pubmed

IEEE-6

انجمن مهندسین برق و الکترونیک که با انتشار بیش از یکصد مجله تخصصی و مجموعه مقالات کنفرانس در سال، یکی از معتبرترین بانک‌های اطلاعاتی در حوزه‌های مهندسی و به ویژه مهندسی برق، کامپیوتر و مهندسی پزشکی می‌باشد. از بخش‌های مختلف این پایگاه اطلاعاتی می‌توان به مجموعه مقالات چاپ شده در مجلات IEEE/IEE، مجموعه استانداردهای IEEE/IEE، مجموعه کنفرانس‌های IEEE Computer Society و مجموعه کنفرانس‌های IEEE/IEE اشاره نمود.

www.ieee.org

Emerald-7

در سال ۱۹۶۷ گروهی از دانشگاهیان پایگاه MCB University Press را که در زمینه مدیریت فعالیت می‌کرد، تاسیس نمودند. در نهایت در سال ۲۰۰۱، MCB University Press به Emerald تغییر نام یافت. اکنون Emerald از ناشران عمده در زمینه علوم اقتصادی، مدیریت، علوم اجتماعی و علوم انسانی است و بیش از دویست عنوان مجله منتشر می‌کند. از محصولات مهم آن می‌توان به موارد زیر  اشاره کرد.

۱- Emerald Fulltext

شامل دسترسی کامل به بیش از چند ده هزار مقاله از بیش از یکصد و پنجاه عنوان مجله معتبر در حوزه مدیریت، حسابداری، بازاریابی، کتابداری و …

۲- Emerald Abstracts

شامل مجموعه‌ای از چکیده‌های بهترین مقالات در حوزه‌های مختلف علمی از بهترین انتشارات دنیا

۳- Emerald Management Review

شامل تعداد بسیار زیادی مقالات مروری در مدیریت اطلاعات، مدیریت مالی، تولید و بهره‌برداری، مدیریت منابع انسانی و …

www.emeraldinsight.com

IET-8

قبلا با نام IEE شناخته شده بود و مربوط به حوزه‌های مهندسی برق و کامپیوتر می‌باشد. شامل مجلات، کتاب، خبرنامه، هفته نامه و … می‌باشد. اعضای اصلی این مجموعه معمولا توسط انتخابات آن لاین از تمامی اعضا انتخاب می‌شوند. محل اداره آن در کشور انگلستان در شهرهای لندن، گلاسکو و بیرمنگام است. این مجموعه نزدیک به سی عنوان ژورنال دارد. برای دسترسی به این بانک اطلاعاتی می‌توان از لینک زیر استفاده نمود که افراد می‌توانند با مراجعه به آن و پرداخت حق عضویت از مطالب بروز نشریات آن سود ببرند.

www.theiet.org

Taylor and Francis-9

در سال ۱۷۹۸ ریچارد تیلور (Richar Taylor) با تاسیس مجله Philosophical Magazine و سپس با پیوستن دکتر ویلیام فرانسیس (William Francis) در سال ۱۸۵۲، نهایتا در سال ۱۹۳۶ موسسه خصوصی انتشارات علمی Taylor & Francis راه‌اندازی شد. با رشد سریع در دو دهه اخیر، Taylor & Francis به یک ناشر بین‌المللی تبدیل شده است. این ناشر بیش از هزار عنوان مجله پژوهشی منتشر می‌کند و در حال حاضر دامنه موضوعی وسیع اعم از کشاورزی، هنر، علوم رفتاری، علوم پزشکی و زیستی، خدمات شهری، زمین شناسی، آموزش و پرورش، فنی و مهندسی، ریاضیات، آمار و … را پوشش می‌دهد.

www.tandfonline.com

IOP-10

در سال ۱۸۷۴ توسط انجمن فیزیک انگلستان بنیانگذاری شده و از مراجع مهم علوم پایه و رایج در رشته فیزیک و علوم وابسته به آن است و انتشارات چاپی و الکترونیکی آن در میان ناشران علمی از اعتبار بالایی برخوردار است. IOP: Institute of Physics بیش از ۴۰ عنوان نشریه معتبر منتشر می‌کند. موضوع اصلی آن فیزیک است و شامل: فیزیک کاربردی، پلاسما، نور، اتمی و مولکولی، فیزیک هسته‌ای و انرژی، فیزیک ریاضیات و … می‌باشد.

www.iop.org

ProQuest-11

مجموعه‌ای شامل رساله یا تز‌ها، مقالات، نشریات علمی و … می‌باشد. این مجموعه اطلاعاتی از ناشران مختلف از قبیل CRCPress, Oxford و … را جمع‌آوری کرده و امکان دسترسی به متن کامل مقالات و رساله یا تز‌ها را برای محققین فراهم می‌کند. یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین پایگاه‌های اطلاعاتی موجود در آن، پایگاه اطلاعات رساله یا تز‌ها می‌باشد که چند میلیون رساله یا تز را از چند صد دانشگاه جهان در مقطع تحصیلات تکمیلی پوشش می‌دهد. در زمینه علوم پزشکی، فنی و مهندسی، علوم انسانی، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی و علوم پایه فعالیت می‌کند.

www.proquest.com

World Scientific-12

این شرکت در سال ۱۹۸۱ تاسیس شده و مدیریت اصلی آن در کشور سنگاپور است. در سال حدود ۵۰۰ کتاب و بیش از ۱۲۵ مجله در رشته‌های مختلف چاپ می‌کند. در حوزه‌های مختلف علمی مانند علوم پزشکی، علوم پایه، فنی و مهندسی و علوم اقتصادی و مدیریتی فعالیت می‌کند.

www.worldscientific.com

همچنین می‌توان از سایت www.scopus.com استفاده نمود. با وارد کردن نام نویسنده در قسمت «جستجوی نویسندگان (Author search)» و یا affiliation به تمام مقالات منتشر شده توسط آن نویسنده در سال‌های مختلف می‌توان دسترسی پیدا کرد. این سایت اطلاعات بسیار مفید دیگری در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله تعداد مقالات چاپ شده با دسته‌بندی در گروه‌های مختلف علمی، مشخصات کامل مقاله (همچون نام مجله، سال چاپ مقاله و …)، اسامی دیگر نویسندگان همکار، تعداد ارجاعات به مقاله، مشخصات کامل مقالات دیگران که از مقالات این نویسنده استفاده کرده‌اند، چکیده مقاله و در صورت امکان می‌توان فایل کامل مقاله را نیز دانلود کرد. در واقع در این سایت شما می‌توانید در یک زنجیره بی پایان به منابع جدید علمی دسترسی پیدا کنید.

یکی از پارامترهای که توسط سایت Scopus محاسبه می‌شود شاخص (h-index)h می‌باشد. در سایت Scopus علاوه بر امکان جستجو در بخش‌های مختلف مقاله همچون عنوان مقاله، چکیده، متن مقاله و یا کلمات کلیدی، می‌توان با نام نویسندگان و یا حتی با نام موسسه و دانشگاه نیز به جستجوی مقالات علمی پرداخت. از آنجا که در این سایت مقالات بر اساس موضوع، سال چاپ و یا دیگر نویسندگان همکار نیز دسته‌بندی می‌شوند، می‌توان جستجوی کامل‌تری داشت. همچنین فهرست مقالات جدیدی که از مقالات این نویسنده استفاده کرده و ارجاع داده‌اند نیز در دسترس است. به این ترتیب می‌توان به دیگر مقالات مرتبط دست یافت.

 لیست ژورنالهای ISI  نمایه ی استنادی (Citation Index)  بانک های اطلاعاتی مقالات
 ژورنالهای جعلی(Fake) یا های جک شده ( hijacked journals)  لیست ژورنالهای نامعتبر از نظر جامعه علمی کشور  لیست ژورنال های دسترسی آزاد Open Access

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
7 + 26 =