نمایه ی استنادی (Citation Index)

نمایه ی استنادی (Citation Index)

نمایه ی استنادی (Citation Index) یک نوع پایگاه داده­ ی کتاب­ شناختی است، نمایه­ ای از استنادات بین انتشارات، که کاربر را قادر می­ سازد به سادگی دریابد کدام مقالات جدید جای کدام مقالات قدیمی را گرفته­ اند. اولین نمایه­ های استنادی استنادات قانونی از قبیل استنادات Shepard بودند. در سال ۱۹۶۰، موسسه­ ی Eugene Garfield اطلاعات علمی، اولین نمایه­ ی استنادی را جهت مقالات منتشر شده در مجلات آکادمیک معرفی نمود. در ابتدا نمایه­ ی استنادی علوم (SCI) و سپس نمایه­ ی استنادی علوم اجتماعی (SSCI) و نمایه­ ی استنادی هنر و علوم انسانی (AHCI) را معرفی کرد. اولین نمایه­ ی سازی استنادی خودکار توسط Cite Seer در سال ۱۹۹۷ (پشتیبانی) گرفت. از جمله سایر منابع چنین داده ­هایی می­توان به Google Scholar اشاره نمود.

سرویس­های نمایه­ سازی استنادی اصلی

 • ISI

  (که اکنون به بخشی از Thomson Scientific تبدیل شده)، نمایه­ های استنادی ISI را به شکل چاپ شده و همچنین روی دیسک­ های فشرده ارائه می ­دهد. این نمایه­ ها هم­ اکنون عموما از طریق وب و تحت نام شبکه ­ی دانش(Web of Knowledge) شناخته می­ شوند، که به نوبه­ ی خود بخشی از گروه پایگاه­ های داده در شبکه­ ی دانش هستند.

 • Elsevier

  اسکوپوس(Scopus)­های منتشر می­ نماید که تنها به شکل آنلاین در دسترس هستند و به طور مشابه جستجوی موضوع را با جستجوی استنادی و ردیابی در علوم و علوم اجتماعی ترکیب می کنند.

 • نمایه­ ی استنادی هندی

  داده ­های استنادی است که نشریات منتشر شده در هندوستان را تحت پوشش دارد. این نمایه موضوعات اصلی را از قبیل علمی، فنی، پزشکی و علوم اجتماعی دربرگرفته و هنر و علوم انسانی را هم شامل می­­ شود. پایگاه داده ­ی استنادی در هندوستان اولین در نوع خود می ­باشد.

 

هر یک از این نمایه­ ها، نمایه ­ای از استنادات بین انتشارات ارائه داده و مکانیزمی جهت بیان اینکه کدام اسناد جایگزین به کدام اسناد استناد می­ کنند به همراه دارند.

این نمایه­ ها از نظر هزینه بسیار متفاوت هستند:

پایگاه داده­ های ISI و Scopus از طریق اشتراک قابل دسترسی می ­باشند. بعلاوه، CiteSeer و Google Scholar به شکل رایگان روی اینترنت موجودند.

با اینکه نمایه ­های استنادی در اصل به سبب بازیابی اطلاعات طراحی شده بودند، به طور صعودی جهت کتاب ­شناسی و سایر مطالعات شامل ارزیابی تحقیقات مورد استفاده قرار می­ گیرند. داده­ های استنادی هم اساس ضریب تاثیرگذاری(Impact Factor) نشریات محبوب است. تحقیقات بسیاری در رابطه با تجزیه و تحلیل استنادی صورت گرفته، که گاهی با عنوان علم­ سنجی(Scientometric) یا اگر بخواهیم به شکل دقیق­تر بیان کنیم کتاب­ سنجی(Bibliometrics) شناخته می­ شود، کلمه ­ای که توسط Vasily Nalimov ارائه گردید.

این زمینه با ظهور نمایه­ ی استنادی علوم شکوفا شد که هم ­اکنون نزدیک به ۱۹۰۰ اثر را در خود دارد. نشریات پیشرو در این عرصه علم­سنجی، اطلاع­ سنجی(Infometrics) و نشریه­ ی جامعه­ ی آمریکایی علم اطلاعات و فن­آوری می­ باشند. ASIST همچنین یک لیست پستی الکترونیکی با نام SIGMETRICS را در خود میزبانی می­ نماید. این روش در حال تجدید فعالیت براساس اشاعه­ ی گسترده­ی شبکه­ ی علوم و پایگاه داده­ ی اشتراک Scopus در بسیاری از دانشگاه ها و ابزارهای استنادی رایگان موجود دانشگاهی از قبیل CiteBase، CiteSeerX، Google Scholar و Windows Live Academic سابق است (هم اکنون با قابلیت­های جانبی در Microsoft Academic Search موجود است) می ­باشد.

تجزیه و تحلیل استنادی قانونی یک روش تجزیه و تحلیلی استنادی است جهت تجزیه و تحلیل اسناد قانونی و تسهیل درک اسناد انطباق تنظیمی مرتبط با اکتشاف استناداتی که تدارکات را به سایر تدارکات در همان سند یا بین اسناد گوناگون اتصال می­ دهند. تجزیه و تحلیل استنادی قانونی از یک نمودار استنادی جدا شده از یک سند تشکیل شده، که اکتشاف الکترونیکی(E-Discovery) را تکمیل می ­نماید.

 سابمیت کردن مقاله شاخص های ژورنالها معیارهای انتخاب مجله مناسب
اخلاق در پژوهش فرآیندهای تکمیلی چاپ مقاله چگونگی ارزیابی مقالات

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
28 + 25 =