استعلام و نحوه دریافت مجوزهای کتاب

استعلام و نحوه دریافت مجوزهای کتاب

با توجه به حجم بالای تالیفات در کشور، لزوم ویراستاری حرفه ای و علمی این آثار انتشارات شریف یار را بر آن داشت تا با تشکیل تیم ویراستاران مجرب در این زمینه خدمات شایسته ای را به مولفین گرامی ارائه دهد. پس از تکمیل و آماده شدن نگارش کتاب، اثر شما در شورای نشر انتشارات مورد بازبینی نهایی قرار خواهد گرفت. پس از آن جهت تصحیح و غلطگیری به تیم ویراستاران سپرده می شود تا تصحیحات نهایی وصفحه آرایی کتاب صورت پذیرد. هر کتاب جهت چاپ و نشر می باید مجوزهای کتاب لازم را دریافت نماید.

دریافت فیپا

پس از اختصاص شابک ( شماره استاندارد بین المللی کتاب) به اثر شما توسط انتشارات شریف یار فایل کتاب جهت دریافت فیپا (فهرست نویسی پیش از انتشار) به کتابخانه ملی ارسال می گردد. فیپا در واقع در واقع همان شناسنامه کتاب شما در کتاب خانه ملی می باشد. جهت دریافت فیپا ۳۰ صفحه نخست کتاب شما به همراه فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی برای کتابخانه ملی ارسال می گردد.

به طور معمول دریافت فیپا حدود یک هفته تا ۱۰ روز زمان می برد. پس از دریافت فیپا کلیه اطلاعات فیپای دریافتی در صفحات اولیه کتاب (جایی که برای شناسنامه در نظر گرفته شده است) توسط مدیر ویراستاری انتشارات درج خواهد شد. مرحله پس از فیپا، دریافت مجوز چاپ و نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. جهت دریافت مجوز چاپ کتاب، یک نسخه چاپی از کتاب نهایی که اطلاعات فیپا در آن درج شده است به همراه سی دی کتاب و جلد چاپ شده آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال خواهد شد.

صدور مجوز چاپ

به طور معمول برای کتابهای علمی زمان اختصاص یافته جهت بررسی کتاب و صدور مجوز چاپ حدود یک الی دو ماه می باشد. در برخی موارد کتاب جهت اعمال برخی تغییرات و تصحیحات ارجاع می گردد که پس از تصحیحات مجوز کتاب صادر خواهد شد. با توجه به حجم بالای درخواستها جهت دریافت مجوز چاپ، اخیرا سامانه ای توسط مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با همکاری معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی شده است که به زودی راه اندازی خواهد شد تا از طریق این سامانه علاقه مندان به صورت الکترونیکی بتوانند جهت دریافت مجوز چاپ اقدام نمایند.

چاپ کتاب

پس از دریافت مجوز چاپ انتشارات شریف یار اقدام به چاپ کتاب شما خواهد نمود. بعد از صدور مجوز مولف یا ناشر اجازه هیچگونه دخل و تصرف در محتویات اثر را نداشته و فایل ارسال شده برای وزارت ارشاد عینا می بایست به چاپ برسد. در مرحله نهایی و پس از چاپ کتاب تعداد دو الی ده نسخه از کتاب چاپی بسته به تیراژ کتاب جهت اعلام وصول به وزارت ارشاد تحویل خواهد شد. دریافت اعلام وصول اداری آخرین مرحله از چاپ یک کتاب می باشد.