روش های چاپ کتاب در امریکا

چاپ کتاب در امریکا امتیازات ویژه‌ای برای اساتید و دانشجویان به همراه دارد. فارغ از اینکه چاپ کتاب به تنهایی می‌تواند رزومه اهل علم را پربارتر و تأثیرگذارتر سازد، اگر در یک انتشارات خارجی باشد برای مقاصد مهاجرتی و ادامه تحصیل در خارج نیز می‌تواند مفید واقع شود.

به همین دلیل بسیاری از فارغ‌التحصیلان و اساتید در فکر استخراج کتاب از پایان نامه و چاپ آن در یک انتشارات امریکایی هستند. چاپ کتاب به خصوص برای مصاحبه دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند یا برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان مقطع دکترا می‌تواند امتیاز محسوب شود.

مقایسه‌ای میان نگارش پایان نامه و کتاب

مناسب‌ترین روش چاپ کتاب در امریکا برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مقاطع ارشد و دکتری تبدیل پایان نامه به کتاب است. البته استخراج یک کتاب از پایان نامه اصولی دارد که باید آن‌ها را مدنظر قرار دهید. در این راستان توجه شما را به تفاوت‌های میان کتاب و پایان نامه جلب می‌کنم:

۱- مخاطب

مخاطب پایان نامه شما افرادی هستند که در رشته و زمینه خاصی تخصص دارند و بنابراین متون آن باید تخصصی‌تر و بسیار علمی باشد؛ این در حالی است که مخاطب کتاب افراد عام‌تری هستند. با مد نظر قرار دادن این تفاوت، در نگارش کتاب باید به قابل‌فهم بودن و مناسب نیاز آحاد جامعه بودن آن توجه شود.

۲- نگارش

به علاوه اگر قصد چاپ کتاب در یک انتشارات امریکایی را دارید باید به زبان انگلیسی و عاری از اشکالات زبانی باشد تا از هر نظر برای انتشار و قرار گرفتن در دسترس عموم مردم مناسب شناخته شود.

۳- گسترگی دسترسی افراد

شاید بعد از اینکه پایان نامه خود را نوشتید، کمتر کسی بعد از خودتان و اساتید راهنما آن را مجدداً مورد مطالعه قرار دهند؛ در حالی که در مورد کتاب قضیه بسیار متفاوت است. کتابی که با نام شما چاپ می‌شود در دسترس عموم افراد در سراسر جهان قرار خواهد گرفت و از این نظر اهمیت بیشتری خواهد داشت.

فراموش نکنید بعد از اینکه کتابی به نام شما منتشر شد، هرگونه ایراد در اطلاعات مندرج در آن یا در نگارش متن کتاب باعث خدشه‌دار شدن اعتبار علمی شما خواهد شد و نه‌تنها بر رزومه اثر خوبی نخواهد داشت بلکه بسته به درجه اشکالاتی که در آن دیده‌شده ممکن است حتی خودتان از قید کردن نام کتاب در رزومه‌تان ابا داشته باشید.

مراحل چاپ کتاب

برای تبدیل پایان نامه به کتاب باید به ترتیب مراحل زیر را انجام داد:

۱- انتخاب موضوع کتاب

یک موضوع مرتبط با زمینه تحقیقاتی و تحصیلی خود پیدا کنید.

موضوع انتخابی باید در امریکا و جهان طرفدار داشته باشد تا کتاب شما در خارج از ایران خوب به فروش برسد؛ بنابراین جهانی فکر کنید. نوشتن یک کتاب در مورد ایران و چاپ آن در امریکا شاید تعداد خوانندگان چندانی نداشته باشد، اما اگر بتوانید موضوعتان را به کل جهان سوم، جهان اسلام یا یک موضوع جهانی در رابطه با کشورمان (مثل مسئله هسته‌ای) ربط دهید احتمالاً تعداد خوانندگانتان افزایش خواهد یافت.

۲- استخراج کتاب از پایان نامه

اکنون موارد مرتبط را از پایان‌نامه‌تان استخراج کنید. اگر قرار نیست پایان نامه را به کتاب تبدیل کنید، در این مرحله باید به جمع آوری مطالب برای کتابتان اقدام کنید. توجه داشته باشید که بی‌اعتبار بودن یا نامشخص بودن منابع کتاب، آن را از قانون کپی رایت جهانی خارج خواهد کرد. پس حتماً برای گفته‌های خود منابع معتبری داشته باشید و آن را در فهرست انتهای کتاب نیز ذکر کنید.

با اینکه کتاب و حتی پایان نامه باید یافته‌های شخص شما در حوزه مورد مطالعه باشد، تمام این یافته‌ها باید بر پایه واقعیات و شواهد علمی بنا شده باشند. حتی اگر نقل قولی از یک فرد بزرگ می‌آورید، حتماً باید منبع آن ذکر شود.

۳- ترجمه کتاب به زبان انگلیسی

برای چاپ کتاب در امریکا، در پایان باید کتاب را به زبان انگلیسی ترجمه کنید.

حتماً از یک ویراستار ادبی قوی استفاده کنید. یک ویراستار ادبی مسلط به زبان انگلیسی بسیار به شما کمک می‌کند. بسیاری از نوشته‌های انگلیسی به دلیل ضعف ساختاری و اشکالات گرامری توسط ناشران رد می‌شوند.

اگر خودتان کار ترجمه را انجام نمی‌دهید آن را به یک موسسه مجرب با یک تیم ترجمه قوی بسپارید.

۴- ارسال کتاب برای ناشران امریکایی

در این مرحله باید ناشران امریکایی را پیدا کنید و کتاب را برایشان ارسال کنید. معمولاً این فرایند چند روز تا چند هفته زمان می‌برد. ناشر بعد از بررسی کتاب شما در صورت تأیید، اشکالات را طی یک ایمیل به اطلاعتان خواهد رساند و شما فرصت دارید تا بعد از رفع مشکلات، نسخه نهایی را در پاسخ به ایمیل پیوست کنید.

اما شاید مسئله به این سادگی‌ها پیش نرود و شما را با مشکلاتی مواجه سازد.

مشکلات چاپ کتاب در امریکا

چاپ کتاب در امریکا به دلایلی چون فاصله جغرافیایی، اختلاف زبان مادری، تفاوت فرهنگی و تفاوت در قوانین نشر کتاب قطعاً برای ما ایرانیان با مشکلاتی همراه خواهد بود.

علاوه بر همه این‌ها، انتخاب موضوع و استخراج یک کتاب از پایان نامه نیز مشکلات خودش را دارد.

اگر انجام هر کدام از مراحل یاد شده برای شما مشکل بود می‌توانید انجام همان مرحله را به موسسه‌های معتبری بسپارید تا متخصصان حوزه تحصیلی خود شما، آن را برایتان انجام دهند. به خصوص مرحله پیدا کردن یک ناشر معتبر که چاپ کتاب شما را بپذیرد به احتمال زیاد یکی از مراحل دشوار خواهد بود.

موسسه ما با ناشران معتبر امریکایی همکاری دارد و به واسطه همین همکاری می‌تواند به راحتی کتاب‌های شما عزیزان را طی کمتر از یک ماه به چاپ برساند. با چاپ کتابتان در امریکا می‌توانید نسخه آنلاین آن را در سایت‌های فروش آنلاین کتاب مانند آمازون، e-bay و بسیاری دیگر از وب سایت‌ها ببینید. به این ترتیب نه‌تنها طی کمتر از یک ماه یک کتاب به رزومه شما اضافه خواهد شد بلکه می‌توانید با کپی آدرس آن، کتاب خود را به همه اطرافیان معرفی کنید.

کتاب‌هایی که توسط انتشارات مورد همکاری ما در سطح جهانی به چاپ رسیده و به صورت آنلاین به فروش می‌رسند تحت قانون کپی رایت بوده و دارای شماره ISBN یا شابک هستند. همان طور که می‌دانید ISBN یک عدد ۱۳ رقمی بین‌المللی و شاخصی برای عنوان کتاب، شماره ویرایش و قطع و شکل کتاب است.

جمع بندی

چاپ کتاب در امریکا اعتبار بیشتری به رزومه شما خواهد داد. همچنین تعداد زیادی از افراد با هدف مهاجرت تحصیلی اقدام به چاپ کتاب در امریکا می‌کنند. در هر حال انتشار یک کتاب به خصوص توسط یک ناشر امریکایی و به خصوص انتشارات آمازون که در حال حاضر یکی از شش ناشر بزرگ در امریکا به شمار می‌آید در مصاحبه دکتری و هم‌چنین برای مهاجرت امتیاز خوبی محسوب می‌شود.