قوانین تالیف کتاب

قوانین تالیف کتاب

مهم‌ترین گام برای چاپ کتاب پیدا کردن ناشر است. برخی از انتشارات تخصصی وجود دارند که کتاب‌های علمی و آکادمیک را چاپ و منتشر می‌کنند. اگر شما می‌خواهید کتاب علمی خود را منتشر کنید باید به دنبال چنین انتشاراتی باشید. یک لیست از ناشران کتاب‌های علمی و دانشگاهی پیدا کنید و به آن‌ها مراجعه کنید شما باید آن‌ها را متقاعد کنید که کتاب شما بازار فروش خوبی خواهد داشت. بهتر است در حین نوشتن کتاب، به انتشارات مختلف سر بزنید تا وقتی که نوشتن کتاب شما تمام شد، با یک ناشر به توافق رسیده باشید. در ادامه در مورد اصول و قوانین تالیف کتاب توضیح داده خواهد شد.

برای تالیف کتاب چه باید کرد

قبل از نوشتن کتاب و مراجعه به ناشر، باید پیش‌نویس کتاب خود را آماده کنید. در پیش‌نویس کتاب، شما باید یک خلاصه‌ای از کتاب بنویسید و در مورد اهمیت و نو بودن موضوع کتاب توضیح دهید. سعی کنید پیش‌نویس را طوری بنویسید که بتوانید ناشر را در مورد اهمیت موضوع بررسی شده، متقاعد کنید تا کتاب شما را منتشر کند. بعد از این که ناشر پیش‌نویس کتاب شما را خواند و تصمیم گرفت که کتاب شما را منتشر کند، شما با او قرارداد می‌بندید و در مورد حقوق خودتان، زمان و نحوه پرداخت دستمزد و همچنین حق امتیاز کتاب به توافق می‌رسید.

جلد کتاب

طراحی جلد کتاب در فروش آن نقش مهمی دارد. چراکه جلد کتاب اولین چیزی است که نویسندگان می‌بینند و ممکن است براساس آن تصمیم بگیرند که آیا کتاب شما ارزش خواندن دارد یا خیر. در طول فرایند نوشتن کتاب، ناشر یک جلد پیشنهادی برای کتاب ارسال می‌کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که بازخورد خود را ارائه دهید یا آن را تایید کنید. همچنین شما باید یک یا دو پاراگراف در مورد کتاب یا خودتان در جلد پشتی کتاب بنویسید.

شابک کتاب (ISBN)

دریافت شابک کتاب، مجوز چاپ و مجوز پخش کتاب، از جمله قوانین تالیف کتاب است. شابک کتاب یک عدد و شماره استاندارد بین‌المللی است و هر کتاب، چه کتاب الکترونیکی و چه کتاب چاپی، شابک منحصر به فرد خود را دارد تا کتاب‌ها برای ناشران، کتابداران و غیره قابل شناسایی باشند. وظیفه ناشر این است که یک شابک به کتاب شما اختصاص دهد. سپس شما باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز چاپ و مجوز چاپ دریافت کنید. مدت زمانی که طول می‌کشد تا مجوز چاپ دریافت کنید به موضوع کتاب بستگی دارد ولی مدت زمان صدور مجوز پخش کتاب کوتاه است و به موضوع کتاب مربوط نمی‌شود.

موسسه شریف یار با ناشران بین‌المللی همکاری می‌کند که می‌تواند کتاب‌های شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن منتشر کنند. برای اطلاعات بیشتر و سفارش، با ما تماس بگیرید.