قیمت صفحه آرایی کتاب

قیمت صفحه آرایی کتاب

صفحه آرایی کتاب یکی از عناصر مهم در جذب مخاطب و خواننده و در نتیجه پرفروش بودن کتاب است. اما بسیاری از نویسندگان به این مشخصه و مراحل نگارش کتاب توجه زیادی نکرده و این یکی از دلیل‌های فروش کم برخی از کتاب‌ها است.

در این مطلب تلاش شده تا در مورد صفحه‌آرایی کتاب به طور مختصر توضیحاتی ارائه شود.

منظور از صفحه آرایی کتاب چیست؟

منظور از صفحه‌آرایی کتاب، تنظیم صفحات درونی کتاب است؛ یعنی وظیفه صفحه آرا کتاب تنظیم ابعاد و حاشیه صفحات، فاصله بین خطوط، فونت و سایز کلمات، فصل بندی کتاب، شماره‌گذاری صفحات، بخش‌بندی و تنظیم چیدمان متن، تصاویر، عنوان‌ها و سرفصل‌های کتاب است.

صفحه آرایی کتاب‌های مختلف

طراحی و صفحه‌آرایی کتاب شما به طور کامل به نوع کتاب شما بستگی دارد. آیا کتابی که شما در حال نگارش آن هستید، کتابی الکترونیکی خواهد بود؟ آیا نمودار و تصاویری در کتاب شما استفاده شده یا کتاب شما تنها مبتنی بر متن است؟ و چه گروه سنی مخاطبان کتاب شما خواهند بود؟

به عنوان مثال، اگر شما نویسنده کتاب کودک هستید، بهتر است در طراحی و صفحه آرایی کتابتان از تصاویر استفاده کنید. کتاب کودکان، معمولاً کتاب‌هایی رنگارنگ بوده و شامل متن زیادی نیست تا برای بچه‌ها جذاب باشد.

اما اکثر کتاب‌هایی که برای رنج سنی بزرگسالان نوشته می‌شود بیشتر شامل متن و کلمات است. بنابراین باید فاصله خطوط، حاشیه، فونت کلمات، استایل و فونت تیترها و موارد مشابه را طوری تنظیم کنید که صفحات کتاب برای خواننده خسته‌کننده نبوده و چشم او را اذیت نکند.

نرم افزار صفحه آرایی کتاب

نرم‌افزارهای مختلفی برای صفحه آرایی کتاب وجود دارد. نرم‌افزار ورد (word) و نرم‌افزار ایندیزاین (InDesign) از جمله این نرم‌افزارها هستند.  

برای صفحه‌آرایی کتاب و پایان نامه معمولاً از نرم‌افزار ورد (word) استفاده می‌شود.

در پست‌های بعدی قوانین صفحه آرایی کتاب و پایان نامه و آموزش صفحه‌آرایی با استفاده از نرم‌افزار ورد (word) توضیح داده خواهد شد.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
چطور کتاب بنویسیم؟

چگونه پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنیم؟
قوانین تالیف کتاب
نکات مهم در طراحی جلد کتاب
نکات مهم در نگارش متن پشت جلد کتاب
منظور از چاپ دیجیتال کتاب چیست؟
چگونه کتاب خود را در انتشارات خارجی چاپ کنیم؟

موسسه شریف یار کلیه خدمات مربوط به چاپ کتاب در انتشارات معتبر خارجی و داخلی را ارائه می‌دهد. برای دریافت مشاوره، فرم انتهای صفحه را پر کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند.