آیین نامه تبدیل پایان نامه به کتاب

رزومه ای عالی با تبدیل پایان نامه به کتاب

یکی از اقداماتی که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می توانند انجام دهند، تبدیل پایان نامه به کتاب می باشد که می بایست با توجه به نکاتی که در این مطلب آورده می شود، نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب را فراگیرند تا بتوانند پایان نامه نوشته شده و داوری شده خویش را در اسرع وقت به کتاب تبدیل کرده و آن را با شکل و شمایل یک کتاب موجود در کتابخانه ها در معرض دید همگان قرار دهند تا با فروش آن در سطح وسیعی بتوانند برای خود درآمدزایی نمایند. بنابراین در صورتی که نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب به طور کامل فراگرفته شود و تمامی نکات و اطلاعات در آن را به خوبی اجرا نمایند؛ می توان با رزومه ای بسیار عالی خود را برای مصاحبه دکتری و یا برای ارتقاء سطح پژوهشی و شغلی خویش آماده و مهیا ساخت تا علاوه بر سودآوری با فروش کتاب خویش بتوان از نظر پژوهشی و امتیاز رزومه خود نیز به مقطع بالاتری گام نهاد که مسلما در مرتبه علمی استادی و حقوق آن ها نیز تأثیرگذار خواهد بود. لذا توصیه می شود که نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب را به خوبی فراگیرند تا بتوانند بهتر شرایط را برای تبدیل پایان نامه به کتاب و چاپ آن مهیا سازند.

به رشته تحریر درآوردن پایان نامه های دانشگاهی


همان طور که می دانید به رشته تحریر درآوردن یک پایان نامه دانشگاهی می بایست حتما طبق دستورالعمل ها و نحوه نگارش پایان نامه خاص آن دانشگاه باشد. برای این منظور به هنگامی که یک پایان نامه پس از مدتی به رشته تحریر در می آید؛ به کمک استاد راهنما و مشاور بارها ویرایش می گردد تا نکات منفی آن کمتر و بر نکات مثبت آن افزوده گردد تا در نهایت پایان نامه شرایط لازم را برای دفاع داشته باشد. در جلسه دفاع از پایان نامه ارشد و دکتری نیز با در نظر گرفتن داورهای داخلی و خارجی، پایان نامه مورد نظر را حسابی مورد نقد و داوری قرار می دهند تا به طور کامل مطالب آن تنظیم گردد و سره از ناسره مشخص گردد تا دانشجو پس از دفاع خود، مطالبی را که می بایست طبق نظر داورها و اساتید راهنما و مشاور خود اصلاح کند، در موعد مقرر شده خویش اصلاح نماید تا پایان نامه آن پربارتر و غنی تر گردد.


ویراستاری و تبدیل پایان نامه به کتاب

ویراستاری پایان نامه با آنچه یک کتاب را ویراستاری می کنند؛ اندکی متفاوت می باشد. به همین جهت دانشجویانی که قصد دارند با تبدیل پایان نامه به کتاب رزومه خویش را تقویت کنند، می بایست علاوه بر ویراستاری که به هنگام دفاع و پس از دفاع از پایان نامه صورت می گیرد؛ بایستی یک موارد دیگری را نیز در این راستا مورد نظر قرار داد تا شرایط لازم برای تبدیل پایان نامه به کتاب احراز گردد. برای این منظور باید پس از داوری و تمامی ویراستاری های داوران پایان نامه موارد زیر را برای تبدیل پایان نامه به کتاب صورت داد:
۱- حذف کلمات مربوط به پایان نامه و پژوهش
همان طور که می دانید به هنگام نوشتن پایان نامه، نویسنده محترم بارها از کلماتی همچون پایان نامه و پژوهش حاضر استفاده به عمل می آورد که با توجه به تبدیل پایان نامه به کتاب می بایست تمامی آن موارد را حذف نموده و به جای آن ها از کتاب یا کتاب حاضر استفاده به عمل آورد تا بتوان به آن استناد نمود و پژوهش خویش را از شکل پایان نامه، خارج کرده و آن را با استانداردهای لازم چاپ کتاب نزدیک و نزدیک تر سازید.
۲- حذف یا ویرایش برخی از موارد در پایان نامه
در پایان نامه ها معمولا برخی از گزارش هایی مبنی بر گزارش های کلاسی و نتیجه های آماری مطرح می شود، که به هنگام تبدیل پایان نامه به کتاب بایستی حتی الامکان این موارد کم رنگ تر بوده و یا حداقل با اندکی تغییرات آن ها را وارد کتاب کرد. غیر از این موارد در پایان نامه ها معمولا برخی از فرضیه ها و نیز پیشنهادات پژوهشی معمولا ذکر می گردند که آوردن آن ها در کتاب چندان مورد پسند واقع نمی گردد.
۳- حذف کلماتی اشاره شده به استاد راهنما و…
کلماتی که عینا به استاد راهنما و استاد مشاور در پایان نامه ها اشاره می شود؛ بایستی حتما آن ها را در کتاب حذف کرد. چرا که در کتاب، استاد راهنما و مشاور ذکر نمی گردند.
۴- تغییر در مقدمه پایان نامه
مقدمه پایان نامه هنگام تبدیل آن به کتاب می تواند با تغییراتی همراه باشد. حتی برای پربار نمودن کتاب خود می توانید مقدمه پایان نامه را یک بار دیگر در اختیار استاد خود قرار دهید تا آن نیز یک سری اضافات را روی مقدمه ایجاد نموده و با قلم خود مطالبی را برای غنای کتاب مورد نظر به آن بیفزاید. نام بردن از اساتید برجسته و نامدار در رشته تحصیلی خود می تواند باعث پربار تر شدن کتاب مورد نظر شما شود.
۵- تغییر فصول پایان نامه به بخش های مختلف
با توجه به اینکه معمولا پایان نامه از سه یا چهار فصل تشکیل می شود، می توان آن را برای تبدیل به کتاب به بخش های مختلفی تغییر داد تا از شکل فصل بندی خارج گردد. ضمن اینکه تمامی فرضیه ها و سوالات پژوهش را نیز می توان تحت عنوانی مجزا با نگارشی متفاوت در کتاب آورد تا آن را از شکل یک پایان نامه به طور کلی خارج گردانیم.
۶- تغییرات در ارجاع های درون متنی
در پایان نامه ارجاع ها به صورت درون متنی ذکر می شوند. این در حالی است که در کتاب معمولا آن ها را در پاورقی ذکر می کنند و اصل منابع را در انتهاء می آورند که در صورت تبدیل پایان نامه به کتاب می بایست پایان نامه خود را نیز جزء منابع قید کنید.
۷- تبدیل شکل صحافی به صفحه آرایی
صحافی کردن پایان نامه ها به رنگ های خاص و مدل های کاملا یکسانی صورت می گیرند ولی کتاب ها را می توان با صفحه آرایی به سلیقه خود فرد تغییر داد که حتما این مسئله را نیز به هنگام تبدیل پایان نامه به کتاب بایستی مدنظر قرار داد.
به طور کلی برای تبدیل پایان نامه به کتاب شاید بحث علمی آن چندان مورد ویراستاری قرار نگیرد. چرا که به هنگام داوری پایان نامه تمامی موارد ذکر گردیده است. ولی بخش ویراستاری جزئی آن همانطور که توضیح داده شد؛ حتما باید با تغییراتی همراه گردد که شکل کتاب به خود بگیرد.