هزینه تالیف کتاب

هزینه تالیف کتاب

نحوه تالیف کتاب علمی در این پست از انتشارات دانش پژوهان شریفیار به افراد علاقمند به این دسته از کتاب‌ها توضیح داده شده است.

یک کتاب مجموعه‌ای از ورق‌های چاپ شده از کاغذ است که توسط یک یا چند نویسنده نوشته شده باشد. کتاب می‌تواند علمی باشد یا تخیلی.

کتاب علمی چیست؟

کتاب علمی در مورد موضوعی علمی و غیر تخیلی است. کتاب علمی معمولاً توسط فردی متخصص در آن رشته و براساس اصول علمی نگارش شده است. معمولاً تالیف کتاب علمی سخت‌تر از نوشتن کتاب با موضوعات غیر علمی است. چون هدف از نوشتن کتاب علمی، گسترش دید علمی خواننده است. پس باید مطالب با ارزش علمی در آن مطرح شود که نیازمند تحقیقات و مطالعات و در بعضی موارد آزمایش‌های زیادی است.

هدف از تالیف کتاب علمی

گاهی اوقات کتاب‌های علمی برای یک کورس از دانشگاه تالیف می‌شود که کتاب مناسبی در آن حیطه وجود ندارد. یا موضوعی در رشته‌ای به طور عمیق‌تر مورد بررسی قرار گرفته شده است. کتاب‌های علمی می‌توانند با گفتن ایده‌ها و اکتشافات به عامه مردم، بین آن‌ها بحث ایجاد کنند. در فرهنگ آن‌ها نفوذ کنند و برای محققان فردا الهام بخش باشند. کتاب‌های علمی می‌توانند موقعیت‌های جدیدی را برای نویسندگان ایجاد کنند و مهارت‌های آنان را تقویت کنند. در این مطلب تلاش شده است تا چند نکته بیان شود تا بتوانید کتاب علمی خود را بنویسید.

چگونه کتاب علمی خود را بنویسید

در زیر خلاصه‌ای از نکاتی بیان شده است که می‌توانند برای نویسنده تازه‌کار در تالیف کتاب علمی کمک کننده باشد.

– نوشتن را تجربه کنید

برای نوشتن یک رمان، یک ضرب‌المثل قدیمی وجود دارد. که شما باید یک پیش نویس کامل بنویسید، آن را در یک کشو قرار دهید، سپس آن را فراموش کنید و بر روی آنچه که تبدیل به کتاب واقعی می‌شود، کار کنید. این موضوع برای نوشتن کتاب علمی نیز صدق می‌کند. برای نوشتن کتاب علمی به تمرین زیادی احتیاج دارید. برای این کار پیشنهاد می‌شود که داستان‌های کوچکی بنویسید و پست‌هایی را در وبلاگ خود قرار دهید. و نوشتن مقاله نیز می‌تواند برای تالیف کتاب علمی تمرین خوبی باشد. هر چند ممکن است بعضی از این نوشته‌های شما چاپ نشود. با این حال، به طور مرتب نوشتن به شما کمک خواهد کرد تا سبک خود را کشف و اصلاح کنید. در این فرایند، بسیاری از مهارت‌های لازم برای نوشتن کتاب را می‌توانید یاد بگیرید.

موضوع کتاب را پیدا کنید

اگر یک ایده برای یک کتاب داشته باشید، دو سوال اصلی که باید در نظر داشته باشید وجود دارد. چرا این کتاب باید اکنون منتشر شود؟ و چرا شما می‌توانید آن را بنویسید؟ با این سوال ها شما می‌توانید متوجه شوید که موضوع کتاب شما موضوعی جدید خواهد بود یا نه. و این که شما می‌توانید کتاب را به طور کامل بنویسید یا نه. چاپ کتاب شما ممکن است ۳ تا ۴ سال طول بکشد، بنابراین باید انگیزه کافی برای نوشتن کتاب داشته باشید. بهتر است موضوعی انتخاب کنید که با پیشینه تحصیلی شما در ارتباط باشد. در این صورت احتمالاً نگارش کتاب برای شما جالب‌تر خواهد بود. و شما می‌توانید چیزهای جدیدی را به عنوان تحقیق و نوشتن پیدا کنید.

نحوه نگارش کتاب علمی

بهتر است جملاتی که در کتابتان می‌نویسید کوتاه باشد و شامل ۱۰ تا ۲۵ کلمه باشد.

پاراگراف‌ها را کوتاه بنویسید و بین ¼  تا ½ صفحه باشد.

از تکرار کلمات در جملات اجتناب کنید.

پروپوزال برای کتاب خود بنویسید

کتاب‌های علمی به طور کلی به صورت یک پروپوزال به ناشران ارائه می‌شود. پروپوزال کتاب‌های علمی معمولاً شامل حدود ۵۰۰۰ حرف است که به طور خلاصه در مورد کتاب توضیح  داده می‌شود.

پروپوزال خود را به ناشران ارسال کنید

بعد از این که پروپوزال کتاب خود را آماده کردید، به ناشران مختلف ایمیل بزنید. و پروپوزال خود را  به آن‌ها بفرستید. شما ممکن است ده‌ها ایمیل ریجکت از آن‌ها دریافت کنید. اگر ناشر به چاپ کتاب شما علاقمند باشد، با شما تماس می‌گیرد. بعد از آن، نویسنده و ناشر در مورد زمان تحویل کتاب و حق تألیف مولف قرارداد می‌بندند.

ویرایش کنید و دوباره ویرایش کنید

هنگامی که پیش نویس اولیه کتاب شما آماده است، چندین مرحله از ویرایش نیاز دارد. در مرحله اول، نوشته خود را با نرم افزار ویراستیار ویرایش کنید.

بسیاری از قوانین برای نوشتن و ویرایش مقالات  نیز در مورد کتاب‌های علمی نیز صادق است. از نوشتن جملات طولانی و پیچیده اجتناب کنید. از همکارانیتان بخواهید تا کتاب شما را بخوانند و نقد کنند. چند بار کتاب خود را بخوانید و آن را ویرایش کنید. هنگامی که شما نسخه کامل را به ناشر خود ارسال می‌کنید، دو مرحله ویرایش اصلی وجود دارد. سردبیر اصلی انتشارات در مورد جنبه‌های گسترده مانند محتوای و ساختار کتاب به شما مشاوره خواهد داد. تا کتاب خود را به خوبی ویرایش کنید.

یکی از روش‌هایی که دانشجویان برای تالیف کتاب علمی به کار می‌گیرند، استفاده از پایان نامه خود است.