مقاله کنفرانس، نشریه، مجله یا ژورنال

اغلب فارع التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در زمان دفاع پایان نامه خود به تکاپوی نوشتن مقاله از پایان نامه و درنهایت اکسپت آن در کنفرانس یا ژورنال دچار سردرگرمی می شوند. برای حل این مسئله در ابتدا از دوستان یا اساتید راهنما مشورت می گیرند.

کنفرانس، مجله، نشریه، ژورنال؟

مجله، نشریه یا ژورنال تفاوتی با هم ندارند و انواع مختلفی دارند. ولی مجله با کنفرانس از نظر اعتبار تفاوت هایی اساسی دارند. تفاوت های ژورنال یا کنفرانس به طور مختصر به شرح زیر است:

  • کنفرانس ها تضمینی مبنی بر صحت نتایج حاصل شده از مقالات نمی دهند و در همان اهداف کنفرانس اعلام می شود که هدف از برگزاری کنفرانس ارتقای علم یا صنعت متناسب با محورهای کنفرانس است. درحالیکه مجلات با سخت گیری های خیلی بیشتر در مراحل مختلف داوری سعی در تفکیک مقالات با کیفیت کمتر می کنند.
  • معمولا از هر ۳۰ مقاله ارسال شده یک الی دو مقاله می تواند اکسپت یا پذیرش از مجله را دریافت نماید. در حالیکه در کنفرانس ها(همایش یا گردهمایی) معمولا بیشتر مقالات سابمیت شده می توانند اکسپت مقالات خود را دریافت نمایند.
  • مقالات پذیرش شده در مجلات به دلیل اهمیتی که دارند خیلی سریع و فوری در سایت های معروف دیده می شوند، درحالیکه مقالات کنفرانسی معمولا در کتابچه کنفرانس چاپ می شوند و کمتر دیده می شوند.
  • در مصاحبه های تحصیلی و یا کاری مثل مصاحبه دکتری یا مصاحبه برای ارتقای شغلی کارمندان، نمره و یا امتیازی که برای مقالات پذیرش شده در ژورنال ها درنظر گرفته می شود چند برابر مقاله های کنفرانسی می باشد.
  • برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا، بهترین راه دریافت نمره کامل استخراج مقاله از پایان نامه، دریافت یک الی دو اکسپت مقاله ISI می باشد. برای داشتن مقاله ژورنالی ۱ الی ۲ نمره از ۲ نمره ممکن دریافت می شود ولی مقالات همایشی بین ۰٫۲ تا ۰٫۶ نمره تعلق می گیرد. همچنین می توان از چند مقاله زورنالی برای دریافت نمره استفاده کرد ولی برای مقالات کنفرانسی بیشتر از حداکثر ۲ مقاله پذیرفته نمی شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
18 + 23 =