نحوه نوشتن کلمات کلیدی در مقاله

کلمات کلیدی مقاله نشان‌دهنده ماهیت مقاله بوده و سایتیشن مقاله شما را افزایش می‌دهد. بنابراین کلمات کلیدی نقش مهمی داشته و به کار بردن کلمات کلیدی مرتبط این امکان را فراهم می‌سازد تا افراد دیگر راحت‌تر مقاله شما را پیدا کنند.

ضرورت استفاده از کلمات کلیدی در مقالات علمی

هدف پژوهشگران از چاپ مقاله، انتشار نتایج پژوهش و بررسی‌های خود بین افراد جامعه است. بااین‌حال، اکثر محققان تنها چند مجله را به‌طور منظم مطالعه کرده که به‌طورمعمول، مجلات و ژورنال‌های تخصصی هستند. برای مثال، کسانی که بر روی روماتولوژی کار می‌کنند ممکن است مجله روماتولوژی را بخوانند، درحالی‌که کسانی که در زمینه اقتصاد محیط‌زیست فعالیت دارند، معمولا فصلنامه اقتصاد محیط‌زیست و منابع طبیعی را مطالعه می‌کنند.

اکثر محققان، علاوه بر مجلات تخصصی، یک یا دو مجله بین‌رشته‌ای معروف (مانند نیچر Nature) را نیز مطالعه می‌کنند تا از جدیدترین مقالات مطلع باشند.

بااین‌حال، ممکن است مقاله یک محقق مشهور در مجلاتی منتشر شوند که پژوهشگران دیگر به‌طورمعمول آن مجلات را مطالعه نمی‌کنند. در چنین شرایطی، موتورهای جستجو کمک‌کننده بوده و برای انجام کارشان نیاز به کلمات کلیدی دارند.

در برخی موارد هم عنوان مقاله به‌طور کامل توصیف‌کننده محتوای اصلی مقاله نیست. به‌عنوان مثال اگر در مقاله‌ای تحت عنوان “رویکردهای جدید در درمان دیابت” اثر برخی از گیاهان دارویی در درمان بیماری دیابت بررسی شده باشد، عنوان مقاله نشان‌دهنده این موضوع نیست و نام آن گیاهان دارویی در عنوان بیان نشده است. کلمات کلیدی مناسب برای چنین مقاله‌ای نام علمی این گیاهان دارویی است و هنگامی که محققی در موتور جستجو نام هر یک از این گیاهان را جستجو می‌کند، احتمال نمایش این مقاله در صفحه نمایش افزایش می‌یابد.

بنابراین عملکرد کلمات کلیدی این است که مکمل اطلاعات مندرج در عنوان باشد.

چگونه کلمات کلیدی مناسب برای مقاله انتخاب کنیم؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی مرتبط و مناسبی برای مقاله خود بنویسید:

  1. خود را جای خواننده گذاشته و از دیدگاه او به موضوع مقاله فکر کنید. به نظر شما یک فرد برای جستجوی منابع علمی با عنوان و محتوای مقاله شما، چه کلماتی را بیشتر در گوگل و پایگاه‌های علمی جستجو خواهد کرد؟
  2. بهتر است تعداد کلمه در هر عبارت کلیدی ۲ تا ۴ کلمه باشد.
  3. کلمات کلیدی باید شامل عباراتی باشند که نشان می‌دهند موضوع مقاله چیست. همچنین بهتر است شامل کلماتی مرتبط با موضوع باشد. (به عنوان مثال، اگر مقاله در مورد بیماری‌های قلبی است، از کلماتی مانند سیستم گردش خون، خون و غیره نیز در عبارت کلیدی استفاده کنید.)
  4. همچنین از اصطلاحات و عبارات مختلفی استفاده کنید که خوانندگان احتمالاً از آن استفاده می‌کنند (مثلاً اگر مقاله درباره اختلالات ستون فقرات باشد، از واژه‌هایی مانند نخاع، ستون مهره‌ها، ستون فقرات و … استفاده کنید.)
  5. تعداد کلمات و عبارات کلیدی بستگی به ژورنالی دارد که مقاله را سابمیت می‌کنید؛ اما به طور کلی حداقل و حداکثر تعداد عبارات کلیدی به ترتیب ۳ تا ۸ عبارت است و به‌طورمعمول ۴ یا ۵ عبارت کلیدی در مقالات استفاده می‌شود.
  6. اگر پژوهش در یک منطقه خاص (جغرافیایی، آب و هوایی و غیره) انجام شده، آن را به عنوان یک کلمه کلیدی استفاده کنید (به عنوان مثال مناطق نیمه‌خشک گرمسیری، مناطق قطبی، جنگل‌های مخروطی).
  7. مواد و تکنیک‌های تجربی استفاده شده در تحقیقات مقاله را که ممکن است کلمات کلیدی مناسبی باشند (مانند HPLC، آلکالوئیدها و کریستالوگرافی اشعه ایکس)، استفاده کنید.
  8. از پدیده‌ها یا مسائل خاص (مانند تغییرات آب و هوایی، آلودگی هوا، توسعه پایدار، مهندسی ژنتیک) به عنوان کلمات کلیدی استفاده کنید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید.

چگونه مقاله بنویسیم؟

چگونه موضوع برای نوشتن مقاله انتخاب کنیم؟

نحوه انتخاب عنوان مقاله

چگونه برای مقاله خود چکیده بنویسیم؟

نحوه نوشتن بخش مقدمه مقاله

نحوه نگارش بخش روش تحقیق مقاله

نحوه نوشتن بخش بحث و نتیجه گیری مقاله

نحوه نوشتن بخش نتیجه گیری مقاله

چگونه سریع برای مقاله خود اکسپت بگیریم؟

چگونه مقاله ریجکت شده را اصلاح کنیم؟

منظور از تصحیح مقاله چیست؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
24 + 2 =