چگونه مقاله isi بنویسیم؟

یکی از دغدغه‌های اصلی بسیاری از دانشجویان دکترا نوشتن مقاله isi است و سوالی که در سال‌های اول مقطع دکترا برای دانشجویان مطرح می‌شود این است که چگونه مقاله isi بنویسیم؟ در این پست از موسسه شریفیار تمرکز ما روی نحوه نوشتن مقاله isi است.

اهمیت نوشتن مقاله isi در مقطع دکترا

دانشجویان دکترا برای این که بتوانند از پایان نامه خود دفاع کنند، باید گواهی پذیرش (اکسپت) و یا گواهی چاپ دو مقاله برگرفته از رساله دکتری در مجلات isi و ژورنال‌های علمی پژوهشی را داشته باشند.

دانشجویان دکترا رشته‌های فنی و مهندسی باید حداقل یک مقاله isi منتشر کنند ولی چاپ مقاله isi برای دانشجویان رشته علوم انسانی اجباری نیست و کافیست دو مقاله در مجلات علمی پژوهشی منتشر شود.

فرآیند نوشتن مقاله isi به نظر دلهره‌آور می‌رسد، اما درنهایت با دیدن نام خودتان روی یک مقاله منتشر شده، تجربه‌ای لذت‌بخش خواهد بود.

اگر نمی‌دانید که چگونه مقاله isi بنویسید، این مطلب را بخوانید. در این مطلب، نکات مربوط به نوشتن مقاله isi  برای افرادی که می‌خواهند برای اولین بار مقاله علمی بنویسند، توضیح داده شده است.

توجه داشته باشید که از جمله افراد کمک‌کننده در نوشتن مقاله، استاد راهنما است که معمولاً نام او هم به عنوان یکی از نویسندگان مقاله مطرح می‌شود. پس از سوال پرسیدن از استاد راهنمای خود هیچ ابایی نداشته باشید و کمک کردن دانشجو یکی از وظایف استاد راهنما است.

نکات مربوط به نوشتن مقاله isi

هنگام نوشتن مقاله، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

۱٫ نوشتن مقاله isi فرآیندی زمان‌بر است.

با توجه به این که نوشتن و چاپ مقاله، فرآیندی زمان‌بر است، دانشجویان دکترا برای این که بتوانند به موقع از پایان نامه خود دفاع کنند، بهتر است در سال دوم و سوم نوشتن مقاله را شروع کنند. چراکه در برخی از موارد روند داوری و چاپ مقاله یک سال طول می‌کشد.

همچنین نوشتن مقاله ‌isi برای اولین بار، به احتمال زیاد یک فرآیند یادگیری است و شما برای آشنایی با بخش‌های گوناگون مقاله باید مطالب زیادی را مطالعه کنید. پس اگر نگارش مقاله‌تان طولانی شد، نباید دلسرد شوید!

۲٫ ساختار مقاله isi

اکثر مقالات علمی، دارای یک فرمت و ساختار هستند.

در صفحه «ساختار مقاله نویسی» عنوان بخش‌های مختلف مقاله isi بیان شده و به طور مفصل در مورد نحوه نوشتن هر کدام از بخش‌های مقاله توضیح داده شده است.

۳٫ ویرایش مقاله

مقاله خود را بعد از نگارش، ویرایش و تصحیح کنید.

در صفحه «ویرایش مقاله» در مورد نحوه ویرایش مقالات فارسی و در صفحه «ویرایش مقاله انگلیسی» نحوه ویرایش مقالات انگلیسی توضیح داده شده است.

همچنین برای آشنایی با نحوه تصحیح مقالات، مطالب مندرج در صفحه “تصحیح مقالات” را به دقت مطالعه کنید.

۴٫ سابمیت مقاله

بعد از نگارش و ویرایش، نوبت به ارسال مقاله به مجله می‌رسد. سردبیر مجله، مقاله سابمیت شده را مورد بررسی قرار داده و مشخص می‌کند که آیا مقاله مربوط به زمینه کاری مجله است یا نه. اگر مقاله در حوزه کاری مجله بود، او مقاله را به دو کارشناس متخصص در موضوع  مقاله ارسال کرده تا محتوای اصلی مقاله را بررسی کنند.

۵٫ مکاتبه با مجله

داوران مقاله را مطالعه خواهند کرد و تصمیم به اکسپت، ریحکت و یا ریوایز مقاله می‌گیرند. اگر مقاله ریوایز خورد باید به پیشنهادات و نظرات داوران پاسخ داده شود. برای مطالعه اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالب صفحه « نحوه پاسخ به داوران مقاله » را مطالعه کنید.

۶٫ پذیرش و تایید مقاله

بعد از پاسخ‌گویی به نظرات داوران و اعمال تغییرات خواسته شده روی مقاله، خوشبختانه بیشتر مقالات برای چاپ پذیرفته می‌شوند. هنگامی که مقاله شما اکسپت شد، نام نویسندگان مقاله، افیلیشن نویسندگان و سایر بخش‌های مقاله را دوباره چک کنید و اگر فکر می‌کنید که در جایی از مقاله اشتباهی رخ داده و باید اصلاح شود، در ایمیلی از سردبیر مجله بخواهید تا آن تغییرات را روی مقاله اعمال کند. بعد از چاپ مقاله احتمال ایجاد تغییرات، حتی تغییرات جزیی هم، بسیار کم است.

لینک‌های مفید دیگر را نیز بخوانید:
افیلیشن چیست؟
نحوه گرفتن اکسپت سریع برای مقاله
نحوه تشخیص ISI بودن مجله

آموزش نرم افزار SPSS به مبتدیان

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
14 + 4 =