چگونه از یک مقاله برای نوشتن کتاب استفاده کنیم؟

تبدیل مقاله به کتاب یکی از راه‌های چاپ کتاب است. در این پست از موسسه شریف یار قصد داریم تا آموزش دهیم که چگونه از یک مقاله برای نوشتن کتاب استفاده کنید.

اگر شما مقاله‌ای نوشته‌اید و در مجله‌ای، چه مجلات علمی پژوهشی داخلی و چه مجلات خارجی، چاپ کرده‌اید، می‌توانید آن مقاله را به کتاب تبدیل کرده و کتابی با نام خود در انتشارات خارجی و داخلی منتشر کنید. اما توجه کنید که مقالات و کتاب‌های علمی دارای حوزه کاری متفاوتی بوده و برای مخاطبان متفاوتی نوشته می‌شوند. ازاین‌رو برای تبدیل مقاله به کتاب، باید تغییرات قابل‌توجهی روی مقاله اعمال کرد.

در مقالات علمی اطلاعات ضروری و اساسی مربوط به موضوع بیان شده و دارای ساختاری متمایز شامل چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بحث و نتیجه‌گیری و نتایج هستند؛ محتوای مقالات علمی برای چاپ به عنوان کتاب کافی نیست و نمی‌توان همان فرمت مقاله را در قالب یک کتاب منتشر کرد.

مراحل تبدیل مقاله به کتاب

بسته به موضوع خاص مقاله و مخاطبان آتی کتاب موردنظرتان، ابتدا یک فهرستی از جنبه‌های مختلف موضوع که می‌خواهید در کتاب ذکر شود را تهیه کنید. شما می‌توانید سرفصل‌ها و زیربخش‌های هر فصل را ایجاد کرده و تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید اطلاعات و یافته‌های مقالات خود را در این فصل‌ها قرار دهید. سپس برای تبدیل مقاله به کتاب مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. اطلاعاتی که در مقدمه مقاله ارائه شده است، را در فصل مقدماتی کتاب قرار دهید تا دیدگاه معتبری از دانش موجود در مورد موضوع را به خواننده کتاب ارائه دهد.
  2. در فصلی از کتاب که به بیان روش‌های مختلف، طراحی تحقیق و رویکردهای تحلیلی مربوط به هدف خاص پژوهش اختصاص داده شده است، می‌توانید از برخی از اطلاعاتی که در بخش «روش‌ها» مقاله بیان شده استفاده کنید و سایر جزئیات مربوطه را که در مقاله بیان نشده است را به‌طور مفصل در این بخش از کتاب ذکر کنید تا خواننده با روش تحقیق پژوهش با جزئیات بیشتر آشنا شود.
  3. از مقاله خود به‌عنوان پایه و اساس کتاب خود استفاده کنید و توجه داشته باشید که، برخلاف مقاله که فقط باید نتایج تحقیقات گزارش می شود، در نگارش کتاب شما می‌توانید نظر خود را به‌عنوان متخصص بیان کنید.
  4. هنگام بازنویسی محتوا و متن مقاله، سعی کنید از لحن اکادمیک که در مقالات علمی و پژوهشی رایج است، استفاده نکنید. از لحنی علمی اما کاملاً دوستانه‌تر استفاده کنید و خواننده را در مکالمه ذهنی خود مشارکت دهید.
  5. از تصاویر گرافیکی برای جذاب‌تر شدن کتاب استفاده کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
5 + 15 =