چاپ مقاله برای دفاع دکتری

چاپ مقاله برای دانشجویان دکتری ضروری است و دانشجویان این مقطع تحصیلی باید یک یا چند مقاله در مجلات علمی منتشر کنند تا بتوانند مجوز دفاع از پایان نامه را از شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه خود بگیرند.

تعداد مقاله چاپ شده در مقطع دکتری به دانشگاه دانشجو بستگی دارد. دانشگاه‌های مختلف، قوانین متفاوتی در مورد تعداد مقالات چاپ شده در این مقطع دارند و این قوانین ممکن است برای دانشگاه‌های آزاد و سراسری متفاوت باشد.

تعداد مقالات برای دفاع دکتری دانشگاه آزاد

تعداد مقالات لازم برای دفاع از رساله دکتری در رشته‌های علوم انسانی و غیر علوم انسانی متفاوت است. از طرف دیگر، اعتبار مجله هم در تعیین تعداد مقالات الزامی در مقطع دکتری تاثیر دارد. با توجه به قوانین تصویب شده در شورای عالی برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویانی که در گرایش‌های مختلف رشته‌های علوم انسانی و هنر تحصیل می‌کنند، باید حداقل دو مقاله استخراجی از رساله خود داشته باشند که در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم چاپ شده باشد.

دانشجویانی که در رشته‌هایی به غیر از علوم انسانی و هنر تحصیل می‌کنند، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

  • یک مقاله چاپ شده در مجلات SCOPUS ، ISI ، JCR با رده Q1 و یک مقاله چاپ شده در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم
  • دو مقاله چاپ شده در مجلات SCOPUS ، ISI ، JCR با رده Q2 یا Q1
  • دو مقاله چاپ شده در مجلات SCOPUS ، ISI ، JCR با رده Q3 ( و یا رده Q1 یا Q2) و یک مقاله چاپ شده در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:

لیست مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم به تفکیک رشته
نحوه تشخیص ISI بودن مجله
لیست مجلات اسکوپوس ۲۰۱۹

دوره آموزشی رایگان نرم افزار SPSS

بخشنامه جدید دانشگاه آزاد اسلامی برای دفاع دکتری با مجلات اسکوپوس

شورای عالی برنامه ریزی آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در بخشنامه‌ای جدید (در مورد چاپ مقاله برای دفاع دکتری) اعلام کرد که دانشجویان علوم انسانی و غیر علوم انسانی می‌توانند به جای مقالات علمی پژوهشی، در مجلات نمایه شده با یکی از رده‌های Q1، Q2، Q3 و Q4 مقاله منتشر کنند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
9 + 19 =