چاپ مقاله اسکوپوس

به‌طورکلی مجلات علمی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ مجلات نمایه شده و مجلات بدون نمایه. نمایه مجله، نشان‌دهنده اعتبار و کیفیت مقالات چاپ شده در آن ژورنال است. معروف‌ترین نمایه‌ها عبارتند از ISI، اسکوپوس، پابمد و تامسون. اسکوپوس (Scopus) یکی از نمایه‌های استنادی معتبر است. به عبارتی می‌توان گفت یکی از پیشرفته‌ترین و بزرگ‌ترین پایگاه‌های داده‌های علمی از جمله مجلات پییر ریویو (peer-review)، پایگاه استنادی اسکوپوس است. با توجه به اعتبار این پایگاه داده، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا با چاپ مقاله اسکوپوس به ترتیب می‌توانند دو نمره پایان نامه کارشناسی ارشد و مجوز دفاع از تز دکترا را دریافت کنند.  

در این پست از موسسه شریف یار قصد داریم تا در مورد نحوه چاپ مقاله اسکوپوس و نحوه تشخیص این مجلات بیشتر توضیح دهیم.

نحوه چاپ مقاله اسکوپوس

برای چاپ مقاله اسکوپوس باید نخست ساختار و اصول مقاله نویسی را رعایت کرد. همه مقالات اسکوپوس شامل بخش‌های زیر هستند. برای آموزش نحوه نگارش هر بخش‌، روی عنوان تک‌تک بخش‌ها کلیک کنید.

  1. عنوان مقاله
  2. افیلیشن
  3. چکیده
  4. مقدمه
  5. روش تحقیق
  6. بحث و نتیجه‌گیری
  7. نتایج
  8. رفرنس

برای این‌که مقاله شما یک مقاله اسکوپوس باشد، شما باید یک مجله اسکوپوس (Scopus) انتخاب کرده و پیش‌نویس (Manuscript) مقاله خود را به آن مجله ارسال کنید.

برای مشاهده مجلات اسکوپوس به صفحه “لیست مجلات اسکوپوس” مراجعه کنید.

نحوه تشخیص اسکوپوس بودن مجله

برای بررسی اینکه مجله موردنظر شما در Scopus نمایه شده است، و یا اگر ISSN و یا نام مجله‌ای را دارید و می‌خواهید چک کنید که آیا آن مجله اسکوپوس است یا نه،  به آدرس اینترنتی https://www.scimagojr.com/journalsearch.php مراجعه کرده و مطابق شکل زیر ISSN یا نام مجله خود را در جعبه جستجو وارد کنید.

نحوه تشخیص اسکوپوس بودن مجله

اگر مجله موردنظر شما دارای نمایه Scopus باشد، در پایین جدول مشخصات کامل آن مجله ارائه می‌شود.


بررسی اسکوپوس بودن مجله برای چاپ مقاله

برای بررسی ISI بودن مجله، پست “نحوه تشخیص ISI بودن مجله” از سایت آموزشی موسسه شریف یار را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.