نحوه پذیرش مقاله علمی پژوهشی

محققان از یافته‌ها و ایده‌های دیگر محققان به عنوان مبنایی برای مطالعات خود استفاده می‌کنند و به نوبه خود، یافته‌های خود را به جامعه علمی گزارش می‌دهند. بنابراین، انتشار یافته‌ها و پژوهش‌ها بخشی از فرآیند علمی است. در حقیقت، تنها با نوشتن مقالات، ارائه سمینارها یا ارائه یافته‌ها به روش‌های دیگر، یک محقق می‌تواند یک عضو فعال در عرصه علمی یا پژوهشی شود. بنابراین هر محققی باید با مقالات آی اس آی، مقالات علمی پژوهشی و مقالات کنفرانسی و پوستری آشنا باشد. در این مطلب به بررسی مقالات علمی و پژوهشی می‌پردازیم.

مقاله علمی پژوهشی چیست؟

مقاله علمی یک گزارش کتبی و منتشر شده است که نتایج تحقیقات اصلی در آن شرح داده شده است. به عبارت دیگر یک مقاله علمی پژوهشی خوب، مقاله‌ای است که در آن انگیزه محقق برای انجام یک آزمایش، طراحی و اجرای آزمایش و نتایج به خوبی توضیح داده شده است. معمولاً مقالات علمی مختصر و واضح نوشته می‌شود.

هدف از نوشتن مقاله علمی پژوهشی

هدف از نوشتن مقاله علمی پژوهشی جستجوی حقیقت و یافتن پاسخی صحیح برای یک مشکل است. علاوه بر این، دانشمندان و محققان به دو دلیل مقاله علمی پژوهشی می‌نویسند: ۱) اطلاع‌رسانی به جامعه از اکتشافات جدید؛ و ۲) برای کمک به جامعه علمی برای رسیدن به اتفاق‌نظر در مورد یک حقیقت. در مقالات علمی مشاهدات و پدیده‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نحوه نگارش مقاله علمی پژوهشی

قبل از نگارش مقاله علمی، محقق مراحل زیر را طی می‌کند که منجر به یک مقاله علمی پژوهشی می‌شود. این مراحل عبارتند از:

  • مشاهده و سوال – یک مشکل شناسایی شده یا محقق یک سوال خاص را مطرح می‌کند.
  • فرضیه و پیش‌بینی – یک فرضیه و یک راه حل تدریجی برای مشکل یا پاسخ به سوال، پیش‌بینی شده است که می‌تواند مورد آزمایش قرار گیرد.
  • آزمایش – یک مطالعه طراحی شده است و تحقیق برای جمع‌آوری داده‌های مرتبط انجام می‌شود.
  • نتایج و تفسیرها – داده‌های جمع‌آوری شده خلاصه، تجزیه و تحلیل و تفسیر می‌شوند. نتیجه‌گیری بر اساس مشاهدات است.
  • نظریه – یک نظریه ممکن است توسعه یابد که در آن محقق یافته‌های مطالعه خود را با یافته‌های سایر مطالعات ادغام می‌کند.

حال نویسنده کلیه تحقیقات و پژوهش‌هایی را که انجام داده را باید به صورت مکتوب دربیاورد. قواعد مقاله نویسی در اکثر مجلات یکسان است. در موسسات پژوهشی معتبر کارگاه‌های مقاله نویسی برای آموزش این اصول و قواعد برگزار می‌شود.

پذیرش مقاله در مجله علمی پژوهشی

یک پژوهش و تحقیق علمی تا زمانی که نتایج آن منتشر نشود، تکمیل نمی‌شود. در حقیقت، سنگ بنای فلسفه علم بر اساس این فرضیه است که پژوهش اصلی باید منتشر شود. برای چاپ مقاله به سایت مجله موردنظرتان مراجعه کنید. حتماً دقت کنید که مجله انتخابی در لیست مجلات مورد تأیید وزارت علوم باشد. برای سابمیت، مقاله‌ی خود را به فرمت مجله درآورید. سپس در سایت مجله ثبت‌نام ‌کنید و مقاله را ارسال کنید. در مجلات علمی پژوهشی زمان پاسخ‌دهی به شدت کند هست و ممکن است پذیرش مقاله در مجلات علمی پژوهشی زمان‌بر باشد.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:

آموزش نرم افزار SPSS

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
6 + 9 =