نگارش مقالات

نگارش مقالات یکی از مهم‌ترین مهارتی است که باید دانشجویان به‌ویژه دانشجویان دکترا در طول تحصیل یاد بگیرند. هرچند ممکن است برخی از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی به‌طور تجربی نگارش مقاله را یاد بگیرند؛ اما بسیاری از آن‌ها هم‌زمان در حین تحصیل مشغول به کار هستند و وقت لازم برای آزمون‌وخطا ندارند و به دلیل فرس زمانی باید سریع‌تر مقاله‌ای را بنویسند تا بتوانند در بازه زمانی مشخص شده مجوز دفاع از پایان نامه خود را بگیرند. از طرف دیگر بسیاری از اساتید دانشگاهی به دلیل مشغله کاری و تعداد زیاد دانشجویان وقت کافی برای آموزش تمام جزئیات و نکات مقاله‌نویسی را ندارند. ازاین‌رو ما تلاش کرده‌ایم تا نگارش مقالات را به دانشجویانی که هیچ تجربه‌ای در این زمینه نداشته و می‌خواهند برای اولین بار مقاله بنویسند آموزش دهیم.

اهمیت سوال تحقیق

اولین نکته‌ای که باید در نگارش مقالات به آن توجه کرد این است که در هر مقاله‌ای تنها یک سوال پژوهشی موردبررسی قرار می‌گیرد و تمرکز اصلی در چنین نوشته‌ای روی سوال تحقیق که همان هدف یا فرضیه اصلی پژوهش است. این به این معناست که هر چیزی که در پاسخ‌گویی به سوال تحقیق کمک‌کننده است در بخش‌های مختلف مقاله نوشته شده و از بیان جزئیات دیگر صرف‌نظر می‌شود. اما برخی از مقالات براساس پروژه‌های کاربردی، مانند بررسی بهبود کیفیت، نوشته می‌شوند که در چنین مواردی پژوهشگر باید نخست پروژه را انجام داده، بعد سوال تحقیق را تعریف و سپس در راستای پاسخ‌گویی به این سوال، مقاله را بنویسد.

اگر در یک پروژه تحقیقاتی شما می‌توانید چند سوال متفاوت را موردبررسی قرار دهید، توصیه می‌شود که چند مقاله نوشته و هر سوال را در یک مقاله بررسی کنید.

ویژگی‌های یک سوال تحقیق خوب

ویژگی‌های کلیدی و مهم یک سوال تحقیق عبارتند از:

  • تخصصی بودن
  • نو و جدید بودن سوال
  • ارتباط کلی با یک جامعه علمی گسترده

سوال تحقیق باید دقیق و مشخص باشد. به‌طور مثال سوال پژوهش می‌تواند با توجه به ارتباط احتمالی بین X و Y در جامعه آماری Z تعریف شود مثلاً ” تاثیر ارائه اطلاعات کتبی به بیماران در مورد داروهایشان بر بهبود آن‌ها بعد از یک ماه “.

منظور از جدید بودن سوال و موضوع مقاله این است که دانش قبلی را به شیوه‌ای مفید بسط داده و یا دانش موجود را رد کند. درنهایت، این سوال باید برای افرادی که در همان زمینه علمی کار می‌کنند مفید باشد. این مورد برای کسانی که در علوم کاربردی کار می‌کنند بیشتر از پژوهشگران علوم بنیادی چالش‌برانگیز است.

ساختار مقاله

هنگامی‌که سوال تحقیق به‌روشنی تعریف شد، نوشتن مقاله به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای راحت‌تر می‌شود. در مقاله سوال تحقیق پرسیده شده، سپس پاسخ داده می‌شود. نکته اصلی در نگارش مقاله بعد از مشخص کردن سوال و هدف تحقیق، رعایت ساختار مقاله‌نویسی است. یک مقاله پژوهشی، از بخش‌های متوالی چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بحث و نتایج و نتیجه‌گیری تشکیل شده است. برای آموزش نحوه نگارش هریک از این بخش‌ها به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
چگونه یک عنوان خوب برای مقاله انتخاب کنیم؟
چکیده مقاله
نحوه نگارش مقدمه مقاله
نحوه نگارش روش تحقیق مقاله
چگونه بخش بحث و نتیجه‌گیری مقاله را بنویسیم؟
نحوه نگارش نتایج مقاله
نحوه رفرنس دهی در پایان نامه و مقاله

توجه کنید که در هر بخش یک هدف متفاوت وجود دارد؛ در مقدمه سوال تحقیق مطرح می‌شود. آنچه برای پاسخ به سوال انجام شده در بخش روش تحقیق و نتایجی که مشاهده شده در بخش بحث و نتیجه‌گیری بیان می‌شود. درنهایت تحلیل و تفسیر مشاهدات در بخش نتایج به‌طور خلاصه مطرح می‌شود.

پس اگر می‌خواهید برای اولین بار مقاله بنویسید، نخست سوال تحقیق را مشخص کرده و سپس پژوهش و (در صورت نیاز) آزمایش‌های لازم را انجام دهید. بعد از طی کردن این مراحل، مقاله خود را به‌صورت کتبی بنویسید. در این مرحله باید ساختار مقاله‌نویسی را رعایت کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 4 را به شماره 09020089129 پیامک کنید