نامه به سردبیر

نامه به سردبیر یا همان Cover letter نامه‌ای است که به همراه مقاله برای سردبیر ژورنال ارسال می‌گردد. این نامه بسیار مهم است. بسیاری از مقالاتی که بدون این نامه به سردبیر ارسال می‌شوند بدون رسیدن به مرحله پییر ریویو(Peer Riview) و داوری، رد می‌گردند. اگر این حرف درست باشد می‌توان نتیجه گرفت که سردبیران به‌تنهایی قدرت زیادی را در پذیرفتن یا رد کردن مقاله دارند. آن‌ها می‌توانند مقالات زیادی را قبل از رسیدن به مرحله پییر ریویو رد کنند. به این عمل Desk Rejection می‌گویند. یعنی مقالات همانجا روی میز سردبیر رد می‌شوند. ریجکت قبل از رسیدن به مرحله پییر ریویو بسیار سریع صورت می‌گیرد و درعین‌حال می‌تواند برای نویسنده بسیار دشوار باشد زیرا قادر نخواهد بود تا بازخوردی از ایرادات مقاله دریافت کند.

نمونه‌ای از نامه به سردبیر

نامه به سردبیر(Cover letter)البته شاید لازم نباشد که نامه تا این حد با جزئیات توضیح داده شود. نامه به سردبیر در حقیقت سردبیران را قانع می‌کند تا مقاله شما را برای داوری و پییر ریویو ارسال نمایند. اگر شما با ژورنالی کار می‌کنید که هر مقاله‌ای را برای پییرریویو ارسال می‌کنند یک نامه حداقلی هم می‌تواند مناسب باشد. اما اگر ژورنال موردنظر شما بیشتر مقالات را قبل از پییر ریویو ریجکت می‌کند، شما باید در نامه به سردبیر به‌طور کامل توضیح دهید که چرا مقاله شما ارزش بررسی و داوری اولیه را دارد.

در بیشتر نامه‌ها، موارد (حداقلی)  وجود دارد که باید توضیح داده شود:

  • اینکه شما مقاله را برای ژورنال ارسال کرده‌اید تا بررسی و چاپ شود.
  • چرا ادعا می‌کنید که کارتان جدید، جالب‌توجه و مهم است.
  • چرا فکر می‌کنید این ژورنال مناسب مقاله شما است.
  • هر اطلاعات اضافی که می‌تواند برای ژورنال موردنظر مهم باشد.

بسیاری از ژورنال‌ها موارد ضروری دیگری را برای نامه به سردبیر الزامی می‌دانند. مثلاً ممکن است آن‌ها تائیدیه‌ای را بخواهند که نشان دهد تمام نویسندگان همکار، مقاله را خوانده و با ارسال آن به ژورنال موافق هستند. یا از شما بخواهند که منابع احتمالی را پیشنهاد دهید. قبل از اقدام به ارسال مقاله بخش “دستورالعمل‌هایی برای نویسندگان” را مطالعه کنید تا از شرایط و ضروریات ارسال نامه مطلع شوید.

تماس با ادیتور قبل از سابمیت

در برخی موارد، تماس با ادیتور قبل از سابمیت و پرسیدن در خصوص کیفیت نامه ارسالی می‌تواند ایده خوبی باشد. البته ممکن است همه‌ی ژورنال‌ها با این روش موافق نباشند. زیرا ادیتورها زمان کافی برای پاسخ‌گویی به چنین ایمیل‌هایی را ندارند. اما ممکن است برخی ژورنال‌ها از این کار یعنی پرس‌وجو قبل از سابمیت (pre-submission enquiries)  استقبال کنند. به‌هرحال اگر می‌خواهید یک pre-submission enquiry بنویسید توجه داشته باشید که نوشته شما مختصر و کوتاه باشد، همراه با  آن چکیده مقاله و نمودارهای مهم را ارسال نمایید و توضیح دهید که به نظر شما چرا این مقاله برای این ژورنال می‌تواند مناسب باشد. به‌ویژه هنگام نگارش، از خود بپرسید که سردبیر چه فکری در خصوص مقاله خواهد کرد. آیا ازنظر او این مقاله می‌تواند مناسب ژورنال باشد یا خیر؟

گاهی اوقات سردبیران نکات خوبی را برای بهبود نوشته‌تان گوشزد می‌کنند. مثلاً ممکن است آن‌ها بگویند که کار تحقیقی‌تان به نظر جذاب است اما نیاز است تا ارتباط بین‌المللی شفاف‌تری داشته باشد تا بتوان آن را بررسی کرد. در این موارد، شما متوجه خواهید شد که حتی قبل از سابمیت چه اصلاحاتی می‌توانید بر روی مقاله انجام دهید تا مقاله پس از سابمیت به مرحله پییر ریویو برسد.

به‌هرحال بهتر است نامه به سردبیر بیشتر از یک صفحه نباشد و مؤثرتر خواهد بود اگر (در صورت امکان) در برگه‌های سربرگ‌دار مربوط به موسسه‌تان نوشته شود.

Source: https://writingajournalarticle.wordpress.com