بهترین موضوع برای مقاله نویسی

انتخاب بهترین موضوع برای مقاله نویسی چه مقاله آی اس آی و چه مقاله علمی پژوهشی یکی از مهم‌ترین بخش‌های نوشتن مقاله است. موضوعات مختلفی برای تهیه مقاله وجود دارد. اما انتخاب موضوع مناسب می‌تواند سبب موفقیت مقاله شود. برعکس، انتخاب موضوعی بد و نامناسب می‌تواند به تجربه‌ای ناخوشایند و اتلاف وقت برای نویسنده منجر شود.

چگونه بهترین موضوع برای مقاله نویسی خود را انتخاب کنم؟

با در نظر گرفتن موارد زیر نویسنده می‌تواند موضوعی مناسب برای نوشتن مقاله انتخاب کند.

۱٫ موضوعی را که به آن علاقه‌مند هستید، انتخاب کنید.

هرچه نویسنده به موضوع مقاله علاقه‌مندتر باشد، نوشتن مقاله برای او راحت‌تر خواهد بود. چراکه برای نگارش مقاله به تحقیق و مطالعه منابع داخلی و خارجی و در بعضی رشته‌ها به انجام آزمایش‌های گوناگون احتیاج خواهید داشت و شما باید ساعت‌های زیادی را صرف نوشتن مقاله خود کنید. اگر به موضوع انتخابی علاقه‌مند باشید، روند تحقیق برای شما جالب‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

۲٫ موضوعی برای مقاله نویسی را انتخاب کنید که در آن دانش و تجربه دارید.

به جای این که پروژه‌ای سخت و پیچیده‌ای را انتخاب کنید، موضوعی را انتخاب کنید که دانش اولیه راجع به آن داشته باشید در این صورت فرایند نوشتن سریع‌تر و آسان‌تر برای شما خواهد بود.

۳٫ در انتخاب موضوع به علاقه خواننده هم توجه کنید.

موضوعی را انتخاب کنید که مخاطب هم به آن علاقه‌مند باشد. اگر شما به موضوعی علاقه‌مند باشید اما دیگران به آن علاقه‌مند نباشند، چنین موضوعی ارزش نوشتن ندارد. به یاد داشته باشید که نویسندگان خوب در تمام مراحل، حتی در این مرحله ، مخاطبان خود را می‌بینند. این به معنای اجتناب از موضوعاتی است که به طور گسترده نوشته شده است و به جای آن، انتخاب موضوعاتی است که در حال حاضر بیشتر مورد توجه خوانندگان رشته شما است.

۴٫ منابع معتبر برای موضوع مقاله شما وجود داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که منابع معتبر و کافی برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد موضوع انتخابی شما وجود دارد. اگر شروع به نوشتن مقاله‌ای کنید که منبع کافی برای گردآوری داده‌ها وجود نداشته باشد، این می‌تواند اتلاف وقت باشد. قبل از شروع نوشتن مقاله و برای جلوگیری از اتلاف وقت، اطمینان حاصل کنید که منابع معتبر کافی برای استفاده وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحقیقات قبلی، در پایگاه داده‌ها در اینترنت جست‌وجو کنید. تحقیقات پیشین به شما کمک می‌کند موضوع خود را با روش‌های مناسب‌تری مورد بررسی قرار دهید. اگرچه این مانند یک کار اضافی به نظر می‌رسد، در واقع یک مرحله حیاتی برای صرفه‌جویی در وقت است. دانستن بیشتر در مورد پیشینه موضوع به شما کمک کند تا مقاله خوب بنویسید.

۵٫ به زمان خود توجه کنید.

موضوعی را انتخاب کنید که متناسب با زمانی که شما دارید باشد  تا بتوانید در آن زمان مقاله خود را کامل کنید.

در صورتی که نتوانستید موضوعی را پیدا کنید از اساتید خود بخواهید تا در انتخاب و پیدا کردن موضوع به شما کمک کنند. برخی از منابع علمی و پایگاه داده نیز می‌توانند در پیدا کردن موضوع انتخابی شما کمک‌کننده باشند.

بررسی موضوع مقاله و انتخاب بهترین موضوع برای مقاله نویسی

برای این که مطمئن شوید که موضوع انتخابی شما موضوعی خوب برای نوشتن مقاله است، سؤال‌های زیر را از خود بپرسید:

  • چرا این موضوع را انتخاب کردید؟ چه چیزی در رابطه با آن موضوع برای شما مورد توجه بوده است؟ آیا شما در رابطه با مسائل مربوط به آن نظری دارید؟
  • چه کسانی ارائه‌دهندگان اطلاعات در این موضوع هستند؟ چه کسی ممکن است اطلاعاتی در مورد آن منتشر کند؟ آیا شما از سازمان‌ها یا مؤسسات وابسته به موضوع مطلع هستید؟
  • سوالات اصلی مربوط به موضوع انتخابی چیست؟ آیا در مورد موضوع بحث‌ها و دیدگاه‌های زیادی وجود دارد؟
  • موضوع شما در چه سطحی مهم است در سطح محلی، ملی یا بین‌المللی؟ آیا مکان‌های خاصی تحت تاثیر این موضوع قرار دارند؟
  • چه زمانی موضوع شما مهم است و یا مهم بود؟ آیا موضوع انتخابی یک رویداد جاری یا یک مسئله تاریخی است؟ آیا می‌خواهید موضوع خود را با تحقیقات انجام شده در دوره‌های دیگر مقایسه کنید؟

موضوع مقاله باید به‌روز، جذاب، و علمی باشد. با پاسخ به این سؤال‌ها می‌توانید از جنبه‌های مختلف موضوع انتخابی خود مطمئن شوید.

برای آموزش نحوه انجام تحلیل آماری مقاله با نرم افزار SPSS، مطالب مندرج در صفحه “آموزش نرم افزار SPSS“را مطالعه کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
10 + 2 =