مقاله JCR چیست؟

اگر می‌خواهید قبولی شما در مصاحبه دکتری تضمین شده باشد و از یک دانشگاه خوب در اروپا، آمریکا و یا کانادا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش بگیرید، اقدام به نوشتن مقاله JCR کنید. اگر نمی‌دانید که مقاله JCR چیست این پست از موسسه شریف یار را مطالعه کنید.

تعریف مقاله JCR

مقاله JCR به مقاله‌ای گفته می‌شود که در یکی از مجلات JCR منتشر شده باشد. یعنی اگر می‌خواهید مقاله JCR چاپ کنید، پیش‌نویس (Manuscript) مقاله‌تان را به یک مجله JCR ارسال کنید.

مجلات JCR

JCR مخفف عبارت Journal Citation Reports به معنی گزارش استنادی مجلات است و موسسه تامسون (ISI) سالی یک‌بار این لیست را منتشر می‌کند. موسسه ISI معیارهایی ( مانند Immediacy Index ، JIF Quartile، ایمپکت فاکتور (IF) و Cited Half – Life ) را مشخص کرده و براساس آ‌‌ن‌ها JCR بودن ژورنال را مشخص می‌کند. از بین این معیارها، ایمپکت فاکتور (Impact Factor) مهم‌ترین و اصلی‌ترین معیاری است که موسسه تامسون در انتشار این گزارش استنادی در نظر می‌گیرد.

نحوه محاسبه ایمپکت فاکتور ژورنال‌ها در پست “ایمپکت فاکتور چیست؟” از سایت موسسه شریف یار توضیح داده شده است.

مجلات JCR و مجلات ISI listed

به‌طورکلی می‌توان گفت مجلاتی که دارای نمایه ISI هستند به دودسته مجلات JCR و مجلات ISI listed تقسیم می‌شوند. معیار این تقسیم‌بندی داشتن ایمپکت فاکتور است. یعنی مجلات ISIای که دارای IF هستند، مجلات JCR (جی سی آر) نامیده شده و مجلاتی که دارای نمایه ISI بوده ولی ایمپکت فاکتور ندارند، مجلات ISI listed هستند.

توجه کنید که موسسه تامسون رویتز هر سال اعتبار مجلات و ایمپکت فاکتور آن‌ها را بررسی می‌کند و اگر مجله‌ای معیارهای موردنظر موسسه ISI را داشته باشد، آن ژورنال دارای نمایه JCR می‌شود. ممکن است مجله‌ای در یک سال دارای نمایه JCR باشد و در یک سال دیگر از لیست مجلات JCR خارج شود. بنابراین پیش از سابمیت مقاله، حتماً یک‌بار اعتبار مجله و JCR بودن آن را چک کنید.

مجلات دارای نمایه JCR معتبرترین ژورنال‌های علمی هستند. داوران مجلات JCR در بررسی مقالات بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کنند. این داوران به مقالاتی اکسپت می‌دهند که از نظر علمی سطح بالایی دارند. به همین دلیل فرآیند داوری مقالات ارسال شده با این مجلات حتی ممکن است چندین ماه طول بکشد.

توجه کنید که اگر هدف شما فقط گرفتن ۲ نمره پایان نامه و یا قبولی در دکترا و گرفتن امتیاز بالاتر در مصاحبه دانشگاه‌های داخل کشور است، توصیه می‌شود که مقالات خود را به مجلات ISI listed ارسال کنید. هر چند اعتبار این مجلات کمتر از ژورنال‌های JCR است، اما فرایند داوری آن‌ها راحت‌تر و کوتاه‌تر است. یعنی شما با پرداخت هزینه چاپ می‌توانید در بازه زمانی کوتاه مقاله خود را چاپ کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
17 + 9 =