چگونگی نوشتن مقاله رشته ادبیات فارسی

نگارش مقاله علمی پژوهشی ادبیات برای دانشجویان، اساتید و پژوهشگرانی که در این رشته فعالیت می‌کنند از  اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چراکه داشتن مقاله علمی پژوهشی در رزومه نسبت به سایر مقالات علمی از امتیاز بالاتری برخوردار است. ازاین‌رو اگر می‌خواهید در مصاحبه تحصیلی و شغلی موفق‌تر باشید، بهتر است از همین حالا به فکر نگارش مقاله علمی پژوهشی باشید.

اگر نمی‌دانید که چگونه مقاله علمی پژوهشی در رشته ادبیات بنویسید، این مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب ما نحوه نگارش مقاله علمی پژوهشی ادبیات را توضیح می‌دهیم.

چگونه مقاله علمی پژوهشی در رشته ادبیات بنویسیم؟

برای نگارش مقاله، نخست باید موضوعی را انتخاب کنید. در صفحه “موضوع برای مقاله” نکات مهمی که در انتخاب موضوع مقاله باید رعایت شود، توضیح داده شده است. با رعایت این نکات، موضوعی را که بیشتر با علایق شما هم‌خوانی دارد انتخاب کنید.

یکی دیگر از نکات مهم در نگارش مقاله علمی رعایت ساختار مقاله‌نویسی است. ساختار و قواعد مقاله‌نویسی در رشته ادبیات کمی متفاوت بوده و هر مجله فرمت خاصی برای نگارش مقاله دارد. پیش از سابمیت مقاله به سایت مجله مراجعه کرده و قوانین آن ژورنال را مطالعه و مقاله‌تان را به فرمت موردنظر مجله دربیاورید.

اما به‌طورکلی می‌توان گفت که هر مقاله علمی پژوهشی ادبیات دارای بخش‌های زیر است:

  • عنوان
  • نام نویسنده و یا نویسندگان
  • چکیده: در قسمت چکیده مقالات علمی پژوهشی در رشته ادبیات، خلاصه‌ای از متن را بیان کرده و به مخاطب توضیح دهید که چه موضوعی در مقاله بررسی و چه نتایجی به‌دست‌آمده است و ضرورت این پژوهش چه بوده است.  
  • واژه‌های کلیدی: در این بخش واژه‌های مهم و عبارات اصلی مقاله بیان می‌شود.
  • مقدمه: این بخش شامل بیان مسئله، پیشینه و ضرورت تحقیق است. همچنین در این بخش فرضیه‌ها و اهداف پژوهش بیان می‌شود.
  • بحث: تفسیر و تحلیل نتایج به‌دست‌آمده در طول پژوهش را به‌طور مفصل در این بخش توضیح دهید.
  • نتیجه‌گیری: در این بخش نتایج و استدلال‌های تحقیق به‌صورت تیتروار و کاملاً خلاصه بیان می‌شود.
  • فهرست منابع: منابع علمی مانند کتاب‌ها و مقاله‌های مختلف که در طول فرآیند پژوهش از آن‌ها استفاده کردید را در بخش منابع فهرست کنید. توجه کنید که در نگارش مقاله باید از منابع اطلاعاتی معتبر استفاده کرد.

چاپ مقاله علمی در رشته ادبیات

بعد از اتمام نگارش، یک مجله علمی پژوهشی انتخاب کرده و مقاله خود را برای ادیتور مجله ارسال کنید. در صفحه “لیست مجلات علمی پژوهشی در رشته ادبیات” مجلات داخلی که در رشته ادبیات فعالیت کرده و مقاله منتشر می‌کنند، معرفی شده‌اند. به این صفحه مراجعه کرده و مجله‌ای مناسب برای انتشار مقاله خود انتخاب کنید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
نحوه دانلود رایگان مقاله
نحوه دانلود رایگان پایان نامه داخلی و خارجی
نحوه دانلود رایگان کتاب
نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
22 + 13 =