مقالات فارسی

مقالات فارسی در مجلات علمی داخلی (مجلات علمی پژوهشی و مجلات مروری) چاپ می‌شوند. با توجه به این که داشتن مقاله فارسی در رزومه تحصیلی و کاری، امتیاز قابل توجهی دارد، در این مطلب در مورد ساختار مقالات فارسی، مزیت این مقالات به مقالات انگلیسی و نحوه دانلود مقاله‌های فارسی توضیح داده شده است.

ساختار مقالات فارسی

ساختار مقاله فارسی مشابه مقالات انگلیسی است. به طور کلی هر مقاله فارسی از بخش‌های زیر تشکیل شده است:

 • عنوان مقاله
 • اطلاعات نویسندگان
 • چکیده
 • مقدمه
 • پیشینه تحقیق
 • روش تحقیق (مواد و روش‌ها)
 • بحث و نتیجه‌گیری
 • نتایج
 • منابع

در صفحه «ساختار مقاله نویسی» در مورد نحوه نگارش هر یک از بخش‌های مقاله به طور مفصل توضیح داده شده است. برای مطالعه توضیحات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

مزیت مقالات فارسی به مقالات انگلیسی

اکثر مقاله‌های فارسی معمولاً به زبان فارسی سلیس و روان نوشته شده‌اند؛ به همین دلیل به دانشجویان و پژوهشگرانی که در مورد یک موضوع علمی تحقیق می‌کنند و یا تازه تصمیم گرفته‌اند تا نگارش پروژه کارشناسی و پایان نامه کارشناسی ارشد خود را شروع کنند، توصیه می‌شود که نخست مقاله‌های فارسی مرتبط با موضوع خود را دانلود کرده و مطالعه کنند. تا در مرحله اول به سادگی بتوانند با تعاریف اولیه اصطلاحات، مفاهیم و متغیرهای تخصصی حوزه کاری خود آشنا شوند. سپس مقالات انگلیسی مرتبط را مطالعه کنند. چرا که بعد از مطالعه دو یا سه مقاله فارسی، درک مقالات انگلیسی راحت‌تر می‌شود.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:

دانلود متن کامل پایان نامه

دانلود مقالات فارسی

برخی از سایت‌ها وجود دارد که با مراجعه به آن سایت‌ها می‌توان مقاله‌های فارسی را دانلود کرد. سایت‌هایی که در آن‌ها می‌توان مقالات فارسی را دانلود کرد، عبارتند از:

 1. سایت مگ ایران: در صفحه «مگ ایران» در مورد این سایت و نحوه دانلود مقاله از آن توضیح داده شده است.
 2. پرتال جامع علوم انسانی: برای اطلاعات بیشتر در مورد این سایت و نحوه سرچ مقاله در آن به صفحه «پرتال جامع علوم انسانی» مراجعه کنید.
 3. پایگاه مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی SID: به آدرس “https://www.sid.ir/fa/journal/” مراجعه کرده و کلیدواژه موردنظر خود را در جعبه جستجو وارد کنید تا مقاله‌های فارسی مرتبط با موضوع شما که در این پایگاه داده وجود دارد، در صفحه نمایش به شما نشان داده شود.
 4. دانلود مقاله فارسی از سایت سیویلیکا: برای دانلود مقاله از این سایت به آدرس اینترنتی “https://www.civilica.com/papersearch” مراجعه کنید.
 5. سایت ایرانداک: برای دانلود مقاله فارسی از سایت ایرانداک (پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران) ، به آدرس اینترنتی ” https://ganj-old.irandoc.ac.ir/ ” مراجعه کنید و عبارت کلیدی مورد نظرتان را در جعبه جستجو وارد کنید
جستجو مقاله در ایرانداک

در این صورت تمام مقالات و پایان نامه‌های مرتبط و موجود در این پایگاه داده در صفحه نمایش به شما نشان داده می‌شود. برای این که فقط مقاله‌های فارسی را مشاهده کنید، از سمت راست گزینه‌های مقاله‌های مجله‌های علمی و مقاله‌های همایش‌های ایران را علامت زده و سپس روی گزینه “محدود کن” کلیک کنید.

برخی سایت‌ها هم وجود دارد که امکان دانلود رایگان مقاله‌های انگلیسی را به کاربران ارائه می‌دهد. برای مطالعه توضیحات بیشتر به صفحه “مقاله رایگان” مراجعه کنید.

1 دیدگاه برای “مقالات فارسی

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی از فرم زیر استفاده نمایید:

همچنین می توانید برای درخواست ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 4 را به شماره 09020089129 پیامک کنید