مقالات تخصصی

مقالات تخصصی با هدف به اشتراک‌گذاری تحقیقات جدید با دیگر محققان، متخصصین و دانشجویان منتشر می‌شوند. مقالات تخصصی هر رشته‌ای توسط افراد متخصص همان رشته نوشته می‌شود. این مقالات، تحقیقات منحصربه‌فرد، دقیق و معتبر در یک رشته بوده که مخاطبان آن‌ها افرادی هستند که در آن حرفه و رشته خاص فعالیت دارند.

هدف از نگارش مقالات تخصصی

هدف از نگارش مقالات تخصصی به‌روز نگه‌داشتن دانشجویان، متخصصان و فعالان یک رشته از جدیدترین تحقیقات و پژوهش‌های انجام شده است که ممکن است روی زندگی کاری آن‌ها تاثیر داشته باشد. مقاله‌های تخصصی را می‌توان در وب‌سایت‌های دانشگاهی و پژوهشی، نشریات چاپی و مجلات آنلاین تخصصی و بین‌رشته‌ای منتشر کرد.

ویژگی‌های یک مقاله تخصصی

اطلاعات بیان شده در مقاله‌های تخصصی مانند سایر مقالات علمی در بخش‌هایی با عنوان چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بحث و نتیجه‌گیری، نتایج و رفرنس (منابع) سازمان‌دهی می‌شوند. معمولاً مقالات تخصصی ۱۰ تا ۲۰ صفحه بوده و شامل نمودار و جداول هستند و به‌ندرت در این مقالات علمی تبلیغات دیده می‌شود. نویسنده در نگارش این مقاله‌های از کلمات تخصصی رشته خود استفاده کرده و نتایج را به‌طور عینی و بدون هیچ تعصبی بیان می‌کند. 

انتخاب مجلات تخصصی یا ژورنال‌های بین‌رشته‌ای

هنگام انتخاب مجله، بهتر است ژورنالی را انتخاب کنید که از لحاظ علمی شناخته شده بوده و در سطح بین‌المللی قابل‌اعتماد باشد. پیش از سابمیت مقاله، مشخصات ژورنال انتخابی را (از جمله ISSN، ایمپکت فاکتور، ضریب تاثیر مجله، Sjr ژورنال و h-index (اچ-ایندکس) ژورنال ) بررسی کرده و سپس مقاله خود را ارسال کنید.

چاپ مقاله در هر کدام از ژورنال‌های تخصصی و بین‌رشته‌ای مزیت‌ها و محدودیت‌های خود را دارد. در برخی موارد مجلات بین‌رشته‌ای ترجیح داده می‌شود؛ چراکه مخاطبان این ژورنال‌ها طیف وسیعی از جامعه هستند و احتمال دیده شدن و تاثیر مقاله چاپ شده در این مجلات در محافل علمی بیشتر است. اما در اکثر موارد پژوهشگران ترجیح می‌دهند که مقاله‌های خود را در مجلات تخصصی منتشر کنند. در مجلات تخصصی محتوای مقاله سابمیت شده توسط داوران ژورنال که معمولاً متخصصان آن رشته هستند، از لحاظ علمی مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل مقاله‌های مجلات تخصصی همیشه از کیفیت بیشتری برخوردار هستند اما مشکلی که وجود دارد این است که مدت‌زمان داوری این مجلات طولانی است. درنهایت با توجه به محدودیت‌ها و مزایای بیان شده، انتخاب بین مجلات تخصصی و ژورنال‌های بین‌رشته‌ای، به شرایط خود نویسنده بستگی دارد.

دانلود رایگان مقاله تخصصی

معمولاً دانشجویان رشته‌های مختلف برای نوشتن پایان نامه، باید مقاله‌ای را به‌عنوان مقاله بیس دانلود کنند که در اکثر موارد مقالات تخصصی هستند. در صفحه “مقاله رایگان” نحوه دانلود مقالات تخصصی در رشته‌های مختلف توضیح داده شده است. به این صفحه مراجعه کرده و مقالات خود را به‌صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای دانلود کنید.  

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.