مفهوم ژورنال علمی به زبان ساده

محققان کارهای علمی-پژوهشی خود را می‌توانند در قالب یک مقاله بنویسند و آن را برای دسترسی همگان و همچنین برای استفاده از امتیازات خاص آن در ژورنال‌های معتبر به چاپ برسانند. ژورنال‌های علمی از نظر اعتبار متفاوتند. فلسفه وجودی ژورنال‌ها، حفظ و نگهداری مطالب علمی و نیز ثبت اثر به نام صاحب اثر و جلوگیری از سرقت ادبی است. اگر محققان دیگر بخواهند از مطالب موجود در یک مقاله چاپ شده استفاده نمایند حتما باید به آن مقاله رفرنس دهند. علاوه بر این هیچ محققی اجازه ندارد عین مطالب یک مقاله را در کار تحقیقی خود کپی کند حتی اگر به آن مقاله رفرنس داده باشد. درحقیقت درصورتی مجاز به استفاده از مطالب یک مقاله هستید که برداشت شخصی خودتان را از مطالعه متن مقاله بنویسید نه عیناً عبارات داخل متن را.

برای رعایت حق کپی یا همان قانون کپی رایت، ژورنال‌های معتبر از نرم افزارهای مشابه‌یاب استفاده می‌کنند و اگر در یک مقاله تعداد جملات مشابه از یک حد تعیین‌شده بالاتر باشد آن مقاله در حکم سرقت ادبی بوده و از چاپ آن جلوگیری به عمل می‌آید حتی ممکن است نویسنده، متهم به سرقت ادبی نیز بشود.

امروزه ژورنالهای زیادی درخصوص انتشار مقالات علمی در ایران و سایر نقاط دنیا فعالیت می‌کنند. اما همه‌ی این ژورنال‌ها اعتبار لازم را ندارند. بسیاری از دانشجویان برای چاپِ مقاله خود به دنبال یک ژورنال معتبر هستند. برای دانستن اعتبار ژورنال‌های علمی ابتدا باید با مفهوم نمایه‌سازی و انواع پایگاه‌داده‌ها آشنا شویم.

نمایه کردن به زبان ساده یعنی قراردادن یک مجله در یک لیست. مثلا وقتی می‌گوییم ژورنال Nature در ISI نمایه شده است یعنی این ژورنال در لیست پایگاه‌داده ISI قرار دارد و ژورنال معتبری است.

پایگاه‌داده‌های معتبر دنیا

دو پایگاه‌داده بسیار معتبر در دنیا وجود دارد که تنها مجلات معتبر را در لیست خود نمایه یا فهرست می‌کنند. هرزمان که به هر دلیلی مجله‌ای اعتبار و شرایط لازم برای بودن در این لیست‌ها را از دست بدهد از لیست این پایگاه‌داده‌ها خارج می‌شود درصورتی که دوباره اعتبار لازم را کسب کند می‌تواند دوباره در این پایگاه‌داده‌ها نمایه شود.

این پایگاه‌داده بخشی از موسسه تامسون رویترز (Thomson Reuters) است. برای اطلاعات بیشتر به ISI به زبان بسیار ساده مراجعه کنید.

  • پایگاه‌داده اسکوپوس (Scopus)

این پایگاه‌داده از زیرمجموعه‌های موسسه الزویر (Elsevier) است. برای دانلود مقالات الزویر می‌توانید از سایت  Sciencedirect.com اقدام کنید. البته بجز تعداد بسیار محدودی از مقاله‌های این سایت که دانلود رایگان دارند مابقی مقاله‌ها پولی هستند و حتما باید اشتراک داشته باشید. برخی از دانشگاه‌ها این اشتراک را خریداری می‌کنند. البته روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از این سایت‌ها مقاله را به صورت رایگان دانلود کنید.

چگونه متوجه شویم که یک ژورنال ISI است؟

ابتدا به سایت زیر بروید:

http://mjl.clarivate.com/

چگونه متوجه شویم که یک ژورنال ISI است؟

از قسمت Search Type یکی از گزینه ها را انتخاب کنید.

  • Title Word: بخشی از نام ژورنال
  • Full Journal Title: نام کامل ژورنال
  • ISSN: یک کد چهاررقمی که معمولا در انتهای صفحه اول مقاله وجود دارد. این کد مربوط به ژورنال است.                               ISSN ژورنال

در کادر Search our Master Journal List  نام یا ISSN ژورنال را وارد کرده و گزینه search  را بزنید.

درصورتی که این ژورنال در لیست ISI قرار داشته باشد در نتایج جستجو در پایین این کادر دیده می‌شود در غیراین‌صورت No Result ظاهر می‌شود.

 

ISSN یک کد ۸ رقمی است که برای شناسایی روزنامه‌ها، ژورنال‌ها، مجلات و سایر رسانه‌هایی که به صورت دوره‌ای مطلب انتشار می‌دهند استفاده می‌شود.

چگونه متوجه شویم که یک ژورنال Scopus  است؟

ابتدا وارد سایت زیر شوید:

https://www.scopus.com/sources

چگونه متوجه شویم که یک ژورنال در Scopus نمایه شده است؟در قسمت ISSN می‌توانید یکی از موارد عنوان یا ISSN را انتخاب کرده و در کادر بعدی عنوان مجله یا کد ۸ رقمی آن را وارد کنید.

 

چگونه متوجه شویم که یک ژورنال ISI است؟

درصورتی‌که این ژورنال در لیست اسکوپوس قرارداشته باشد در نتیجه جستجو به صورت زیر و با اطلاعاتی ظاهر می‌شود.

 ژورنال Scopus

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی از فرم زیر استفاده نمایید:

همچنین می توانید برای درخواست ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 4 را به شماره 09020089129 پیامک کنید