مراحل نوشتن مقالات تحقیقی

در صفحه “مقالات تحقیقی” در مورد ویژگی‌های این نوع از مقالات توضیح داده شده است. در این مطلب تمرکز ما روی مراحل نوشتن مقالات تحقیقی و نحوه نوشتن این مقالات است. اگر نمی‌دانید که چگونه مقاله تحقیقی بنویسید، این مطلب را مطالعه کنید.

مراحل نوشتن مقالات علمی و تحقیقی

ممکن است نوشتن مقالات علمی برای بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان، تجربه‌ای سخت باشد؛ اما اگر در این راه برنامه‌ریزی شده عمل کنید، مشکلات و سردرگمی‌های کمتری پیشروی شما خواهد بود.

برای نگارش مقالات پژوهشی و تحقیقی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

۱٫      انتخاب یک سوال تحقیق

برای شروع تحقیقات خود، ابتدا باید یک سوال تحقیقاتی را انتخاب کنید.  برای این کار شما باید مقالات و کتب منتشر شده در زمینه تحقیقاتی خود را مطالعه کنید. مطالعه منابع اطلاعاتی جدید کمک می‌کند تا برای برخی از مشکلات موجود در زمینه موردعلاقه خود ایده‌ای ارائه دهید. قبل از تصمیم‌گیری راجع به موضوع و سوال تحقیق، امکان‌سنجی کرده و بررسی کنید که امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی، انجام آزمایش، تحقیقات میدانی و کتابخانه‌ای وجود داشته باشد.

۲٫      مطالعه مروری

پس از مشخص شدن سوال تحقیق خود، مطالعه مروری کامل و گسترده را شروع کنید. جدیدترین و به‌روزترین مقالات، پایان نامه‌ها و کتب را دانلود کرده و مطالعه کنید. ممکن است شما نیاز به پیگیری رفرنس‌ها و نقل‌قول‌های بیان شده در این منابع اطلاعاتی داشته باشید. همچنین ممکن است در این مرحله نیاز باشد تا اطلاعاتی مانند گزارش‌های رسمی و دولتی و داده‌های آنلاین نیز مورد بررسی قرار گیرد.

۳٫      انجام تحقیقات

با توجه به موضوع انتخابی خود، آزمایش‌ها لازم را انجام داده و تحقیقات میدانی و کتابخانه‌ای را شروع کنید. در هر مرحله تمام مشاهدات و یافته‌های خود را یادداشت کرده تا بتوانید در متن مقاله خود گزارش دهید.

۴٫      نگارش مقاله

با توجه به قواعد و ساختار مقاله نویسی، متن کامل مقاله را نوشته و آن را به فرمت و استاندارد تعیین شده از طرف ژورنال دربیاورید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
30 + 29 =