مدت زمان چاپ مقاله

مدت زمان چاپ مقاله برای مجلات مختلف، متفاوت است. و این دوره زمانی از مجله‌ای به مجله‌ای دیگر متفاوت است. این مدت زمان بستگی به زمان سابمیت مقاله، رشته و مجله دارد. بعضی مجلات در سایت خود در مورد فرآیند تصمیم‌گیری در مورد مقالات و مدت زمان چاپ مقاله به طور مفصل توضیح داده‌اند.

مدت زمان پذیرش مقاله

چاپ مقاله برای بسیاری از محققان یک تجربه‌ی پر از استرس است. به ویژه اگر مجله‌ای پروسه پییر ریویو (Peer review) داشته باشد، این استرس بیشتر می‌شود. دانیل هیملشتاین از دانشگاه کالیفرنیا، تاریخ سابمیت و اکسپت تمام مقالات موجود در پایگاه داده پاب‌مِد PubMed را تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که میانگین زمان بین سابمیت و ارسال مقاله به مجله و پذیرش مقاله در ۳۰ سال گذشته تقریباً ۱۰۰ روز بوده است. و تحقیقات نشان داد که تاخیرات طولانی‌تر برای چاپ مقاله در مجلات محبوب‌تر، برای نویسندگان یک امر مرسوم و متداول است.

در طول دهه گذشته زمان چاپ مقاله در مجله Nature از ۸۵ روز به ۱۵۰ روز افزایش یافته است و در مجله علمی  PLoS ONE این مدت زمان از ۳۷ روز به ۱۲۵ روز افزایش یافت. در بعضی زمینه‌ها و رشته‌ها مدت زمان چاپ مقاله کمتر است.

مدت زمان داوری مجلات مختلف برای چاپ مقاله

مدت زمان داوری برای مجلات مختلف، متفاوت است. و این مدت بسته به مجله، زمان ارسال و رشته متفاوت است. برای اطلاع دقیق‌تر بهتر است از همکاران و دوستان و اساتید خود که قبلاً با مجلات مدنظر شما کار کرده‌اند، در مورد داوری و مدت زمان آن سوال کنید. اما به طور کلی مدت زمان داوری مجلات مربوط به رشته‌های پزشکی ۳۰ تا ۶۰ روز و این مدت برای رشته‌های علوم انسانی از ۳۰ روز تا ۹۰ روز طول می‌کشد.  پاسخ به یک مقاله که تجدیدنظر شده و ارسال شده است، معمولاً سریع‌تر است، اما نه همیشه.

طولانی بودن مدت زمان داوری

طولانی شدن مدت زمان داوری بیشتر به دلیل طولانی شدن فرآیند پییر ریویو است. این به این دلیل است که داوران بیشتر مجلات، استادانی هستند که در کنار داوری مشغول به کار تحقیقاتی خود نیز هستند. و آن‌ها تمام زمان خود را به بررسی مقالات و داوری آن‌ها اختصاص نمی‌دهند. وقتی مقاله خود را سابمیت کردید، صبور باشید. اما اگر فکر می‌کنید زمان داوری خیلی طولانی‌تر از حد نرمال شده، شما می‌توانید کاملاً مودبانه از طریق ایمیل از ادیتور مجله در مورد وضعیت مقاله خود بپرسید. اگر شرایط خاصی دارید و به امتیاز مقاله در رزومه کاری و تحصیلی خود برای ارتقا کاری و یا ادامه تحصیل خود احتیاج دارید، در ایمیل خود آن را ذکر کنید. اگر داوران در مورد شرایط شما مطلع باشند، ممکن است فرآیند داوری را تسریع بخشند.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
16 + 8 =