ضریب تاثیر مجلات علمی پژوهشی

ضریب تاثیر مجلات علمی پژوهشی، یکی از معیارهای مهم برای بررسی کیفیت مجلات علمی پژوهشی و ژورنال‌ها مختلف است. بعد از انتخاب موضوع مقاله، انجام تحقیق، جمع‌آوری داده‌ها و نوشتن مقاله، نوبت به انتخاب مجله و چاپ مقاله می‌رسد. به طبع همه پژوهشگران، دانشجویان و دانشگاهیان به دنبال چاپ مقاله در مجلات معتبر هستند. چاپ مقاله در مجلات معتبر یکی از معیارهایی است که اغلب از سوی سازمان‌های تحقیقاتی و علمی برای ارزیابی پتانسیل و پذیرش محقق برای استخدام، ارتقا شغلی، بورس تحصیلی، جوایز و غیره استفاده می‌شود. در ادامه در مورد نحوه تشخیص اعتبار ژورنال توضیح داده می‌شود.

تشخیص اعتبار و ضریب تاثیر مجلات علمی پژوهشی

معیارهای مختلفی برای ارزیابی مجلات وجود دارد. یکی از معیارها برای بررسی کیفیت مجله، توجه به نمایه مجله است. به طور کلی ۴ نمایه و ایندکس معتبر بین‌المللی وجود دارد: نمایه تامسون، نمایه اسکوپوس (Scopus)، پابمد (PubMed)، نمایه استنادی علوم جهان اسلام (ISC). چاپ مقاله در مجلاتی که نمایه تامسون یا اسکوپوس Scopus دارند آرزوی هر دانشجو و پژوهشگری است. مجلاتی که نمایه تامسون یا اسکوپوس Scopus دارند دارای اعتبار بیشتری نسبت به سایر مجلات هستند و امتیازی بیشتری در مصاحبه‌های مختلف شغلی و تحصیلی دارند. بعد از تامسون و اسکوپوس، نمایه پابمد (PubMed) و نمایه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در رتبه‌های بعدی از اعتبار قرار دارند. یکی دیگر از قدیمی‌ترین و تاثیرگذارترین معیار برای مقایسه مجلات، توجه به ضریب تاثیر مجله (IF) است.

چگونه ایمپکت مقاله را بفهمیم؟

مقالات به تنهایی ایمپکت فاکتور ندارند و ایمپکت فاکتور برای مجلات و ژورنال‌های مختلف محاسبه می‌شود. به ایمپکت فاکتور، ضریب تاثیر هم می‌گویند. ضریب تاثیر IF  برای مجلاتی محاسبه شده است که در پایگاه داده اطلاعاتی JCR و تامسون نمایه شده‌اند. مجلاتی که در تامسون و JCR نمایه دار نشده باشند، ضریب تاثیر IF ندارند. اغلب ایمپکت فاکتور ۲ ساله برای رتبه‌بندی مجله استفاده می‌شود. در سایت مجلات، ایمپکت فاکتور مجله اعلام شده است. ولی ایمپکت فاکتور اعلام شده در سایت برخی از مجلات زیاد معتبر نیست و حتماً در سایت  impactfactor.ir چک کنید.

در این سایت در کادر قرمز، ISSN مجله و در کادر آبی، کد مشخص شده را وارد کنید.

بعد از کلیک روی آیکون جستجو، تمام اطلاعات مجله شامل اعتبار ژورنال، بلک لیست بودن، جعلی یا هایجک بودن مجله و ایمپکت فاکتور مجله در صفحه نمایش نشان داده می‌شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
18 + 18 =