چاپ ترجمه مقاله
علاوه بر چاپ مقاله در مجلات علمی – پژوهشی یکی از راه های دیگری که با استفاده از آن می توان رزومه خود را پربار تر نمود، چاپ ترجمه مقاله می باشد. چاپ ترجمه مقاله معمولا از مجلات معتبر کشورهای اروپایی صورت می گیرد تا بتوان دستاوردهای آنان را با استفاده از ترجمه به زبان فارسی سلیس وارد کشور خود کرد. بنابراین برای کسانی که فرصت تألیف و چاپ مقالات علمی – پژوهشی را ندارند، یکی از سریعترین و بهترین راهکارهای موجود، چاپ ترجمه مقاله می باشد که با استفاده از آن می توان در بازه زمانی بسیار محدود یک مقاله را از زبان اصلی به زبان فارسی برگرداند و بدون هیچ گونه تحقیقات دیگری در این راستا بتوان مقاله ای را به رزومه خویش افزود. در ادامه به ذکر نکاتی در این راستا خواهیم پرداخت.
پذیرش و چاپ ترجمه مقاله در مجلات مختلف
معمولا هر مجله ای چاپ ترجمه مقاله را بر عهده نمی گیرد و نمی توان در مجلات مختلف برای ارتقاء سطح پژوهشی خود در دانشگاه به چاپ ترجمه مقاله روی آورد. با این حال برخی از مجلات مختلف در این راستا حمایت های لازم را از دانشجویان و اساتید دانشجویی اعمال می سازند تا بتوان در راستای دستیابی به علم و دانش و ایده پردازی ها و پروژه های دانشمندان غربی رو به ترجمه مقالات آن ها به زبان فارسی آورد تا به این منظور بتوان با ایجاد میانبر روند نگارش مقاله و ارتقاء و تقویت رزومه خود را سریعتر به پیش برد. بنابراین پذیرش و چاپ ترجمه مقاله می تواند به شما کمک کند تا رزومه خویش را تقویت کرده و به نوآوری های مختلفی در زمینه های تخصصی خویش دست یابید.
تنها مشکلی که در پیشبرد این فرآیند ممکن است رخ دهد؛ ترجمه مفردات و اصطلاحات تخصصی است که بایستی با تسلط کامل نسبت به زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی نسبت به ترجمه این عبارات اقدام کرد تا بتوان به طور کامل به نتایج پژوهشگران و دانشمندان کشورهای اروپایی دست یافت و آن ها را به کشور خویش ایران منتقل ساخت تا در دسترس جوانان و فعالان عرصه های مختلف آموزشی قرار گیرند. بدین منظور است که می توان از پیشرفت های روز جهان عقب نماند و دست به فعالیت هایی زد که با پیشرفت و گسترش علم و تکنولوژی می توان از دستاوردهای تازه کشف شده کشورهای توسعه یافته بیشترین بهره را برد. بنابراین کسانی که زبان انگلیسی را به طور کامل مسلط هستند، می توانند با چاپ ترجمه مقاله از زبان های اصلی به زبان فارسی گامی نوین و مستحکم در این خصوص برداشت.
موسسات و شرکت های پیشرو در زمینه ترجمه مقالات
امروزه در زمینه ترجمه مقالات می توان با سپردن مقالات مختلف به افراد مطمئن و معتبر دارای تحصیلات عالیه به راحتی هر نوع مقاله ای را از فارسی به انگلیسی یا برعکس یا هر نوع زبان دیگری به زبان مادری خود برگرداند تا به این منظور بتوان به تمامی اطلاعات مندرج در مقالات مختلف دست یافت و از آن ها بهره لازم را برد. بنابراین در صورتی که هنوز در چاپ ترجمه مقاله به آن حد از مهارت و کارایی دست نیافته اید، می توانید با سپردن مقالات مختلف به دارالترجمه های رسمی در سطح کشور و یا با موسسات و شرکت های پیشرو در این زمینه هر گونه مقاله یا متنی را به راحتی به زبان مورد نظر خویش ترجمه کنند و در اختیار شما بگذارند تا بتوان از یافته های پژوهش مورد نظر بیشترین بهره وری را داشت.
نکات مورد نیاز در چاپ ترجمه مقاله
حتما می دانید که برای چاپ مقاله می بایست نکات بسیار زیادی به هنگام نگارش مقاله مورد توجه قرار گیرد تا بتواند مقاله مورد نظر شرایط لازم را برای چاپ در مقالات علمی – پژوهشی داشته باشد. برای چاپ ترجمه مقاله نیز به همین ترتیب بایستی حتما شیوه های نگارش به درستی رعایت شود و بر طبق استانداردهای لازم در مجله مورد نظر با توجه به آن ها مقاله مورد نظر را ویراستاری نمود تا بتوان آن را به راحتی در مجلات علمی – پژوهشی به مرحله چاپ رساند. بنابراین نباید تنها به این امر بسنده کرد که با یک ترجمه صرف از مقاله مورد نظر می توان مراتب را به جهت چاپ ترجمه مقاله به راحتی صورت داد؛ بلکه علاوه بر مهارت و استعداد در ترجمه مقالات مختلف در زبان های متعدد و گوناگون باید همچنین اطلاعاتی واسع در خصوص نحوه نگارش مقالات در ژورنال های معتبر در دست داشت تا هیچ گونه مشکلی در راستای چاپ ترجمه مقاله گریبانگیر دانشجویان و دانش پژوهان مختلف سر راه آن ها سبز نگردد.
علاوه بر نکته ای که در بالا بدان اشاره شد؛ بایستی در نظر داشت که ترجمه مقالات تخصصی در حوزه های مختلف به راحتی یک ترجمه ساده از داستان و رمان نمی باشد و بایستی در نظر داشت که حتما اطلاعاتی تخصصی در زمینه آن موضوع باید در دست داشت. به عنوان مثال کسی که مقاله ای در خصوص حقوق ترجمه می کند، بایستی حتما اطلاعاتی در خصوص اصطلاحات تخصصی این رشته بداند و سپس اقدام به ترجمه مقاله نماید. این نکته را نیز بایستی در نظر داشت که پروسه چاپ ترجمه مقاله به این صورت است که برای اصطلاحات انگلیسی یا هر زبان خارجی دیگری باید حتما معادل آن اصطلاح در زبان مقصد را در زبان مبدأ پیاده سازی کرد و از ترجمه تحت اللفظی اکیدا خودداری ورزید تا مخاطب فارسی زبان به راحتی با متن ترجمه شده شما انس بگیرد.
توصیه به دانش پژوهان در راستای چاپ ترجمه مقاله
در صورتی که به فکر چاپ ترجمه مقاله هستید و می خواهید مقالات انگلیسی یا هر زبان دیگری را به زبان فارسی برگردان کنید، تا حد امکان از ترجمه گوگل پلی و سایر ابزارهای دیگر در این زمینه اجتناب کنید. چرا که این گونه ترجمه ها نمی توانند ترجمه دقیق و قابل استنادی را برای شما به همراه داشته باشند. بنابراین به ترجمه مقاله اهمیت زیادی قائل شوید چرا که با کمک این ترجمه و رعایت نکات نگارشی می توان با چاپ ترجمه مقاله به رزومه خویش افزود و این رزومه برای همیشه در کارنامه شما درج خواهد شد. بنابراین از ترجمه های سطحی بایستی اجتناب کرد و این نکته را در نظر داشت که همیشه پرکاری نمی تواند نتیجه مثمر به ثمری داشته باشد. پس می توان کم مقاله چاپ کرد ولی آنقدر مفید و با ترجمه های پربار و غنی که گویای سطح سواد شماست.