ساختار مقاله کلاسی

اهمیت نگارش مقالات کلاسی در پست “مقاله کلاسی” از سایت موسسه شریف یار توضیح داده شد. در این پست، تمرکز ما روی ساختار مقاله کلاسی است و تلاش کرده‌ایم تا ساختار و اصول نگارش این مقالات را توضیح دهیم.

به‌طورکلی می‌توان گفت، مقالات کلاسی دارای بخش‌های زیر است:

۱٫      صفحه عنوان

 صفحه اول مقاله را به نوشتن عنوان مقاله، نام خود و نام استادتان اختصاص دهید. همچنین نام درس و تاریخ تحویل مقاله خود را بهتر است در این صفحه بنویسید. فرمت صفحه اول مقالات کلاسی همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، تقریباً شبیه صفحه جلد پایان نامه است.

ساختار مقاله کلاسی

۲٫      چکیده

معمولاً طول چکیده مقالات کمتر از یک صفحه بوده و در چند پاراگراف خلاصه‌ای از اهداف، فرضیات تحقیق و نتایج به‌دست‌آمده ارائه می‌شود.

۳٫      مقدمه

در بخش مقدمه، باید انگیزه خود را از نگارش مقاله، ماهیت تحقیق و خلاصه‌ای از پژوهش‌های قبلی را بیان کنید. در اینجا منظور ما از بیان انگیزه، این است که توضیح دهید که چرا موضوع انتخابی شما برای نگارش مقاله، موضوعی مهم است؟ چرا باید خواننده چنین موضوعی را مطالعه کند؟ و این‌که خواننده با مطالعه مقاله شما چه چیزی یاد خواهد گرفت؟

فرض کنید که شما “ساختار ستارگان” را به‌عنوان موضوع مقاله خود انتخاب کرده‌اید. آنچه که شما باید در بخش مقدمه بنویسید این است که آیا درک ساختار ستاره‌ها به خواننده مقاله کمک خواهد کرد تا نحوه عملکرد ستاره‌‌ها را متوجه شود، یا اطلاعاتی در مورد آینده ستاره‌ها در منظومه شمسی کسب خواهد کرد؟ برای مثال عبارت زیر

ما در این مطالعه، مدل و ساختار ستاره‌ای A را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن می‌توان طیف تابشی و دیگر ویژگی‌های آن ستاره را مشخص کرد. وقتی ستاره‌ای را می‌بینید، با مطالعه این مقاله، شما می‌توانید تشخیص دهید که آیا آن ستاره، ‌A است یا نه؟

یک نمونه‌ از بخش مقدمه و انگیزه نویسنده در یک مقاله کلاسی است.

۴٫      بدنه تحقیق

بهتر است همه نکاتی را که در رابطه با موضوع مقاله، مطالعه کرده و یاد گرفته‌اید را در این بخش بیان کنید. ایده اصلی و تمام اصطلاحاتی را که در توضیح موضوع به کار رفته را معرفی کنید. فقط توجه کنید که بیش‌ازحد توضیح ندهید. مثلاً قوانین نیوتون و گرانش بدون تردید در تکامل و ساختار یک ستاره مهم هستند؛ بااین‌وجود، در مقاله‌ای با عنوان “ساختار ستارگان” اصلاً نیازی نیست که با قوانین نیوتون شروع کرده و توضیح دهید که گرانش زمین چیست. باید فرض شما بر این باشد، خواننده در مورد گرانش و قوانین نیوتن اطلاعات اولیه را دارد. در چنین موضوعاتی باید صرفاً اصطلاحات اساسی را با یک توضیح کوتاه معرفی کنید. مثلاً در همین موضوع ساختار ستاره‌ها، در یک یا دو پاراگراف در مورد مفهوم تعادل هیدرواستاتیک، که در ثبات یک ستاره نقش مهمی دارد، نوشته و به‌صورت کوتاه توضیح دهید که چگونه ستاره‌ها تشکیل می‌شوند؛ پس‌ازآن به بیان جزئیات موضوع موردنظر خود بپردازید.

علاوه بر این، اگر شما اصطلاح جدید یا علائم اختصاری را در نوشته خود به‌کاربرده‌اید، حتماً در مورد آ‌ن‌ها توضیح دهید. اگر از معادله استفاده کردید، اطمینان حاصل کنید که هر نمادی توضیح داده شود. تلاش کنید که نوشته شما انسجام داشته باشد. یعنی نوشته شما پیوستگی داشته و پاراگراف‌های مختلف یک ترتیب منطقی داشته باشند. در یک جمله، خودتان را در جای خواننده قرار دهید؛ ممکن است او هیچ اطلاعاتی در مورد موضوع نداشته باشد.

۵٫      نتیجه گیری

بخش نتیجه گیری مهم‌ترین بخش در مقالات کلاسی است. در این بخش خلاصه‌ای از مقاله را مطرح کرده و به‌طور خلاصه بیان کنید که آیا فرضیه تحقیق را تایید می‌کنید یا نه.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
27 + 5 =