ساختار مقاله نویسی

منظور از ساختار مقاله نویسی ، نحوه سازمان‌دهی و ترتیب مطالب است. در مقاله‌ای که ساختار مقاله نویسی رعایت شده، مطالب به طور منطقی و با یک نظمی ارائه شده‌اند. ساختار مقاله در پذیرش و گرفتن اکسپت برای چاپ در مجلات معتبر، نقش مهمی ایفا می‌کند. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب در مورد ساختار مقاله بیشتر توضیح می‌دهیم.

ساختار مقاله علمی

هدف یک پژوهشگر از نوشتن مقاله علمی به اشتراک‌گذاری کار تحقیقاتی خود با دیگران است. برای این کار نویسنده می‌تواند نتیجه آزمایش‌ها، کارها و پژوهش‌های خود را در قالب مقالات ISI، مقالات علمی پژوهشی، مقالات مروری و مقالات کنفرانسی و پوستری چاپ کند.  چاپ مقاله در یک مجله علمی با ایمپکت فاکتور بالا امتیاز بیشتری نسبت به سایر مقالات دارد. در مجلات معتبر مقالاتی چاپ می‌شوند که از کیفیت و سطح علمی بالایی برخوردار باشند. چرا که این مجلات مرجع مهم و ارزشمندی برای بسیاری از پژوهشگران و متخصصان هستند. علاوه بر این مقاله‌ای از یک مجله‌ معتبر اکسپت می‌گیرد که ساختار مقاله نویسی در آن رعایت شده باشد. یک نکته کلیدی برای نوشتن مقاله علمی موفق، استفاده از ساختار مقاله نویسی درست است. اکثر مقاله‌ها ساختار مشابهی دارند که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

ساختار اصلی مقاله

ساختار یک مقاله پژوهشی ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما هدف آن است تا اطلاعات در یک ترتیب منطقی و سازمان‌دهی شده در اختیار مخاطب قرار گیرد. هنگامی که موضوع مقاله و سوال تحقیق مشخص شد، نوشتن مقاله با رعایت ساختار مقاله نویسی به مراتب ساده‌تر می‌شود. بخش‌های اصلی اکثر مقاله‌های پژوهشی، به ترتیب شامل عنوان، چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بحث و نتیجه‌گیری، نتایج و منابع است. هر بخش اصلی به چندین موضوع اشاره می‌کند و ممکن است به زیر بخش‌هایی تقسیم شوند.

عنوان مقاله

عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های مقاله است زیرا اولین جمله‌ای است که خواننده از مقاله می‌خواند. توجه کنید که عنوان مقاله باید حاوی اطلاعات مفید باشد. همچنین باید مختصر و واضح باشد؛ عنوان را باید در بالای صفحه قرار دهید.

برای مشاهده توضیحات بیشتر در مورد نحوه انتخاب یک عنوان خوب برای مقالات، صفحه “نحوه انتخاب  عنوان مقاله” را مطالعه کنید.

چکیده

جنبه‌های اصلی کل مقاله به طور خلاصه در چکیده بیان می‌شود. در جملات اول این بخش هدف مقاله بیان می‌شود. هر مقاله باید هدفی داشته باشد. سپس به طور خلاصه در مورد روش به کار برده شده توضیح داده می‌شود. نیازی به بیان تمام جزئیات در مورد روش تحقیق نیست. در پایان هم یک خلاصه‌ای از نتایج در حد چند جمله باید بیان شود.

در صفحه “چکیده مقاله” به طور مفصل در مورد نحوه نوشتن این بخش از مقاله توضیح داده شده است.

مقدمه

معمولاً بخش مقدمه ۵ تا ۱۰ درصد یک مقاله را دربر می‌گیرد. خوانندگان نخستین برداشت‌های خود را از یک مقاله از این بخش به دست می‌آورند. در مقدمه، نویسندگان باید پیشینه تحقیق خود را توضیح دهند. همچنین باید در مورد سوال پژوهش و اهمیت موضوع در این بخش توضیح داده شود. تعریف واژه‌های کلیدی هم در این بخش بیان می‌شود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در مورد این بخش از مقاله، صفحه “نحوه نوشتن مقدمه مقاله” را مطالعه کنید.

روش تحقیق (مواد و روش)

در این بخش باید روش تحقیق، استراتژی نمونه‌گیری، ابزارها، روش‌های جمع‌آوری داده‌ها و استراتژی‌های تحلیل باید شرح داده شود. در این بخش چگونگی انجام مطالعه و آزمایش‌ها توضیح داده می‌شود. این بخش باید مشخص، کامل، تخصصی و نسبتاً دقیق نوشته شود.

در صفحه “نحوه نوشتن روش تحقیق مقاله” در مورد ویژگی‌های این بخش بیشتر توضیح داده شده است.

بحث و نتایج

در بخش بحث و نتایج، نتایج بدون تفسیر و با استفاده از اعداد، ارقام، جداول و نمودارها ارائه می‌شود. در واقع در این بخش تمام نتایج مربوط به سوال تحقیق باید به تفصیل و با استفاده از اعداد و درصدها بیان شود. داده‌ها و نتایج نباید در این بخش تفسیر شود. در نگارش مقاله به مفاهیم و جملاتی که به کار می‌برید توجه کنید چرا که متن مقاله باید بازتابی از دستاوردهای علمی شما باشد. به همین دلیل هر چه مقاله علمی ساده‌تر و قابل‌فهم‌تر نوشته شود، بهتر است.

در صفحه “ بخش بحث و نتیجه گیری مقاله علمی” در مورد نحوه نوشتن این قسمت از مقاله بیشتر توضیح داده شده است.

نتیجه گیری

در پایان یک مقاله، باید نتایج پژوهش‌ها و مطالعاتی که در مقاله انجام‌شده به طور خلاصه بیان شود.  در این بخش اهداف تحقیق و خلاصه‌ای از نتایج بیان می‌شود . نوشتن این بخش تا حدودی مشابه چکیده است. نتایج در این بخش تفسیر می‌شود.

صفحه “نحوه نگارش بخش نتیجه گیری مقاله” را برای مشاهده جزئیات بیشتر مطالعه کنید.

منابع

هنگام نوشتن مقالات شما می‌توانید از حرف‌ها، نتایج و ایده‌های دیگران هم در کار خود استفاده کنید. اما حتماً در خود مقاله به نام نویسنده باید اشاره کنید و در قسمت منابع هم باید اطلاعات دقیق کتاب یا مقاله‌ای که استفاده کردید را ذکر کنید. تا سرقت ادبی محسوب نشود. روش‌های مختلفی برای رفرنس دهی در مقالات وجود دارد از جمله روش APA، روش MLA، روش MHRA، روش IEEE، روش Harvard، روش Chicago، روش AIP و روش Modern Oxford.

در صفحه “نحوه رفرنس دهی در پایان نامه” نحوه رفرنس‌دهی APA در داخل متن و بخش مراجع مطالب علمی مانند پایان نامه‌ها و مقالات، به طور مفصل توضیح داده شده است.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
25 + 21 =