روش‌های جستجوی مقاله از سایت‌های معتبر

یکی از مشکلات دانشجویان برای پیدا کردن مقالات معتبر، عدم آشنایی آن‌ها با روش‌های جستجوی مقاله است.

روش‌های مختلفی برای یافتن مقالات مرتبط با عنوان موردنظر شما وجود دارد. یکی از این روش‌ها رجوع به پایگاه داده‌ها یا همان سایت‌های معتبر است. مانند:

Sciencedirect.com

emeraldinsight.com

link.springer.com

taylorandfrancis.com

هرکدام از این پایگاه داده‌ها لیستی از ژورنال‌های مختلف در رشته‌های متفاوت و با اعتبارهای علمی مختلف را در اختیار محققان قرار می‌دهند. ژورنال‌های موجود در این پایگاه‌داده‌ها اعتبار لازم را دارند. معمولاً یکی از معیارهای سنجش آن‌ها ایمپکت فاکتور یا ضریب تاثیر است که از محاسبه میزان ارجاعات داده‌شده به مقالات موجود در یک ژورنال به‌دست می‌آید. همچنین برخی از این ژورنال‌ها به‌صورت دسترسی آزاد هستند و شما می‌توانید به‌راحتی مقاله موردنظر خود را دانلود نمایید. اما بیشتر آن‌ها فقط چکیده مقاله را به‌صورت رایگان در اختیار خوانندگان قرار می‌دهند و برای دانلود کامل مقاله باید هزینه پرداخت نمایید و یا از طریق دانشگاه‌ها یا مؤسساتی که اشتراک آن ژورنال‌ها را خریداری کرده‌اند اقدام نمایید. هرچند سایت‌هایی وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توانید برخی مقالات را به‌صورت رایگان دانلود نمایید. برخی از این سایت‌ها به رابین‌هود دنیای علم معروف شده‌اند.

روش‌های جستجوی مقاله

وقتی شما وارد یک سایتی مانند sciencedirect.com می‌شوید. عنوان یا بخشی از کلیدواژه خود را (به انگلیسی) در قسمت Keywords وارد نمایید و گزینه جستجو را بزنید. لیستی از مقالات مشابه با کلیدواژه شما ظاهر می‌شود.

روش‌های جستجوی مقاله

در کنار نام هرکدام از مقالات اطلاعاتی به شرح زیر وجود دارد:

روش‌های جستجوی مقاله

عنوان مقاله اول Marketing impact on diffusion in social networks است. در بالای آن، نوع مقاله آمده است. مقالات انواع مختلفی دارند: مقالات پژوهشی (Research article) و مقالات مروری (Review article). که این مقاله از نوع پژوهشی است. درکنار آن نوع دسترسی به مقاله آمده است: Abstract only یعنی این مقاله پولی است و فقط چکیده مقاله در اختیار خوانندگان قرار می گیرد. به همین دلیل در پایین، گزینه Purchase PDF یعنی خرید پی دی اف مقاله آمده است. در پایین عنوان مقاله، نام ژورنالی که مقاله در آن به چاپ رسیده است قرار دارد. (در اینجا با رنگ طوسی هایلایت شده است).

مقاله دوم برخلاف مقاله اول رایگان است به همین دلیل گزینه Open access یا همان دسترسی آزاد (هایلایت آبی) آمده است. و دایره کناری آن به رنگ سبز است. و در پایین نیز به جای گزینه خرید، گزینه دانلود قرار دارد.

تفاوت مجلات آزاد(free journals) با دسترسی آزاد(open access)

اصطلاح “مجلات آزاد”(free journals) و “دسترسی آزاد”(open access) که اغلب توسط ناشران استفاده می‌شود، در برخی موارد، برای نویسندگان بسیار گیج‌کننده است. اصطلاح مجلات آزاد تنها باید برای آن دسته از مجلاتی استفاده شود که مقاله را به‌صورت رایگان انتشار می‌دهند و هیچ نوع هزینه‌ای از نویسنده برای انتشار کار تحقیقاتی خود مطالبه نمی‌کنند. از سوی دیگر، مجله دسترسی آزاد فقط باید برای مجلاتی استفاده شود که خواندن و دانلود مقالات آن برای همه آزاد و بدون پرداخت هرگونه هزینه‌ای باشد (اعم از هزینه دسترسی یا هزینه اشتراک).

هنگامی‌که ما هر دو اصطلاح را ترکیب می‌کنیم و با عنوان ژورنال دسترسی آزاد رایگان یا  “Free Open Access Journal” آن‌را می‌نامیم، این باید به این معنی باشد که این ژورنال مقالات محققان را بدون دریافت هزینه‌ای از نویسنده منتشر می‌کند و مقالات منتشرشده را بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد.

 

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی از فرم زیر استفاده نمایید:

همچنین می توانید برای درخواست ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 4 را به شماره 09020089129 پیامک کنید